Легендата гласи, че с огнения си дъх чудовищен змей съсипвал цялата околност на китно село, намиращо се в близост до гроба на свети Георги в Бейрут, до планината Ливан. Бедните жители не знаели как да се справят и били посъветвани от жреците, за да се отърват от злото, да принасят в жертва едно от децата си.
Щом дошло време и за единствената щерка на царя, тя зачакала края си на брега на езерото. От нищото, на бял кон, се появил красив млад мъж с копие в ръка. Той попитал девойката защо е разстроена и обещал да я избави от гибелта ѝ. Когато от езерото се появило чудовището, младият момък се прекръстил и го пробол с копието си.
Заради тази си победа и показаното мъжество Свети Георги се нарича Победоносец и е покровител на войниците. Е, май точно оттам идва и толкова популярния „принц на бял кон“. Дами, днес змейове няма, така че не разчитайте на това да срещнете и принцове, особено пък на коне.
Но пък си имаме именици. А никой не отказва вкусни шоколадови бонбони. И то ей така, за здравето на именика. Ако някой отказва, нуждаем се да разберем точното местоположение на езерото със змея.
Навръх 6 май ви представяме 10 популярни именици, които празнуват на Гергьовден.
10. Гери Турийска
Казанлъшката красавица е писател, музикант и радиоводещ. Автор на текстове на Графа, Мария Илиева, Нина Николина, Рут Колева и други български изпълнители. От 2010 година името ѝ се свързва с изключително успешния и проект „Пощенска кутия за приказки“. Този уникален по себе си спектакъл събира по 10 от най-популярните личности в шоубизнеса, които четат различни по жанр разкази пред публика. Чудесната инициатива се радва на все по-широка аудитория, което за пореден път доказва, че българите за жадни за културни мероприятия.
9. Георги Господинов
Поет, писател, драматург, преведен и издаден в над 20 страни. Георги Господинов е роден в Ямбол, завършва Българска филология в Софийския университет и в момента е един от най-успешните български автори. Още с първата си книга – „Естествен роман“, Георги Господинов прави огромно впечатление. Това и до днес е най-превежданата българско издание след 1989 година – на цели 21 езика. Вторият му роман „Физика на тъгата“ още с излизането си оглавява класациите за най-продавани книги в България. През 2017 година, по неговия разказ „Сляпата Вайша“, Теодор Ушев създава късометражен анимационен филм, който е номиниран за награда Оскар.
„Човешките същества обичат да се прегръщат. Ако случайно срещнете оцеляло човешко същество, отваряте широко горните си крайници и леко го обгръщате. Добре е да задържите ръцете си така колкото може повече. На човешкото същество това ще му донесе голямо успокоение. Възможно е да се разплаче с бистра течност от очите. Човешките същества обичат да плачат. Не е страшно, не се умира от това.“
„Физика на тъгата“
8. Георги Христов
Той е един от най-известните български поп певци, още композитор и текстописец. От малък мечтае да бъде на сцена и първата му публична изява е едва на 5-годишна възраст. До момента Георги Христов има издадени 18 албума, като интересното е, че сам е написал 90% от текстовете на песните си.
7. Георги Иванов – Гонзо
Представителят на най-популярния спорт в България в днешната ни класация е роден в Пловдив и е обявен за най-резултатния футболист във вечното дерби Левски-ЦСКА, като головете вкарва в червената врата. Автор е на така наречения „Кървав гол“ през 2000 година срещу ЦСКА на стадион „Георги Аспарухов“, който отбелязва в 93-та минута с окървавена и бинтована глава. След края на сезон 2008/09 се отказва от футбола. Назначен е за спортен директор в Левски, а по-късно става и треньор на същия клуб.
6. Гала
Едно от най-популярните телевизионни лица у нас, не напразно наричана българската Опра Уинфри, е родена в Плевен през 1967 г. Гала изгрява като момиче на късмета в легендарното шоу “Невада“. Звездният ѝ час обаче настъпва през 2000 година, когато става водеща на ежедневното токшоу “На кафе” по Нова телевизия, което две години издава и във вид на списание. Води също рубриките “Имаш поща” и “Пълна промяна”. Любимка е на голяма част от българите заради неподправения си чар и нежното си излъчване. Пожелаваме на Гала прекрасен празник и нека денят и започне не „на кафе”, а на нещо далеч по-калорично и апетитно.
5. Георги Мамалев
Той е несъмнено един от най-талантливите комици в българския театър. Мамалев е играл в над 25 игрални филма и сериала, бил е част от десетки театрални постановки и притежава удивителната способност и в реалния си живот да бъде такъв, какъвто е на сцената – усмихнат, зареждащ и много, много добър.
4. Георги Първанов
Третият президент на България е един от обичаните политици в страната ни. Завършва математическата гимназия в Перник, а по-късно се дипломира като историк. Изкарва общо два мандата като главнокомандващ в периода 2002-2012 г. Зад него не стои известен произход, нито завидно състояние. Единствено амбиция и воля. Той е инициатор на кампанията „Българската Коледа“ – благотворителна инициатива за събиране на средства за болни деца.
„За мен беше чест. Да живее България!“ – с тези думи Първанов завършва мандата си като държавен глава.
Не е лесно два пъти да спечелиш мажоритарен избор като президент!
3. Жорж Ганчев
„За мен Отечеството е начало и край!“
Георги Ганчев Петрушев или Жорж Ганчев е български политик, многократно кандидат за президент. В началото на 60-те емигрира в чужбина. Завършва Британската академия по фехтовка и театралния институт в Холивуд, Калифорния. В периода 1973-1988 е режисьор и сценарист в театъра, продуцент в Англия и САЩ. През тези години става и световен шампион по фехтовка при професионалистите. Първото му участие в президентските избори е през 1992 година, когато получава 17% от гласовете и е на 3-то място сред кандидатите на първия тур. Жалко, а можехме да си имаме български президент, почетен гражданин на американския щат Оклахома.
2. Георги Иванов
Може би най-известният именик днес. Едва ли има българин, който да не е чувал за първия български космонавт. На 1 март 1978 г. e избран за космонавт във втората група от програмата Интеркосмос. На 10 април 1979 г., в 20 часа и 34 минути московско време в орбита около Земята е изстрелян космическият кораб „Союз-33“, с международен екипаж. В Космоса прекарва 1 ден, 23 часа и 1 минута. Може би най-дългите в живота му, защото пътешествието им не минава безаварийно. Поради техническа неизправност корабът не успява да се скачи с орбиталната станция. Сближаването на кораба с нея протича с по-висока скорост, поради което системата за управление включва коригиране на скоростта. Скачването се оказва невъзможно. Командирът получава припадък, а Георги Иванов през цялото време остава абсолютно спокоен и дори пулсът му не се променя.
1. Гери Малкоданска
След като започнахме класацията с дама, е редно и да завършим с такава. Гергана Малкоданска – слънчевото момиче от прогнозата за времето. Гери става модел още на 14 години, което ѝ позволява да обиколи света. Стъпва на подиумите в Милано, Париж, Ню Йорк и още куп други градове. Записва журналистика и паралелно с това работи като синоптичка още в 1 курс. Оттогава озарява екраните на хиляди български семейства.
А въпросът ни е: Красотата ще спаси света, но дали ще оправи времето?
Честит имен ден на нашите 10 именици и на всички останали българи, носещи едно от всички красиви имена, празнуващи днес! Весел празник.
Мария учи „Журналистика“ и това е нещото, с което иска да се занимава. 12 години от живота си е посветила на леката атлетика и темите със спортна насоченост са ѝ особена слабост. Зареждат я пътуванията и природата, обича да се усмихва!