Артистите на една държава са нейните най-ценни посланици по света. Те, чрез своето изкуство, успяват най-бързо и лесно достъпно да представят своята родина на чуждестранната публика и да предизвикат техния интерес към нея.
Независимо от това, че България отделя сравнително оскъдни бюджети за това свое „рекламно перо“, страната ни разполага с едни от най-талантливите представители на различни изкуства в света.
Нека обърнем внимание на някои от най-изявените такива. Представяме ви 10 български артисти, известни извън България.
1. Васко Василев – цигулар
Факир на цигулката, безспорно Васко може да бъде един от най-добрите посланици на страната ни зад граница. Той е целогодишно разпокъсан между Великобритания, Испания, Япония и България. Международната му музикална програма е запълнена за поне три години напред. Съвместява преподавателската си дейност в Лондон и Валенсия, поетите ангажименти към Кралската опера в Лондон (през 1994 г. става нейният най-млад концертмайстор), както и личната си концертна дейност в цял свят. Независимо в коя точка на света се намира, музиката му е еднакво добре приета. Защото, когато на сцената има безспорен виртуозен талант, публиката винаги успява да го оцени и се прекланя пред качествата му.
А Васко… Той има наистина огромни музикални качества. Бил е част от концертите на световни звезди като Майкъл Джексън, Мадона, Лили Иванова. Записвал е музика в личното студио на Стинг. И ако това не е доказателство за признание в световните музикални среди, нека видим международните конкурси, които е печелил – „Жак Тибо“ в Париж, „Карл Флеш“ в Лондон , „Паганини“ в Италия. Просто… великолепен българин, прославящ България по света!
2. Йордан Камджалов – диригент
Събрал знания в дирижирането от няколко университета – Националната музикална академия в София, Музикалната академия в Берлин, Международната академия за диригенти – Алиан Филхармония, Йордан Камджалов специализира и при някои от най-доказаните имена в своята професия като Пиер Булез, сър Саймън Ратъл, Дейвид Зинман, Бернард Хайтинк и други. За неговите доказани качества в дирижирането говори и единодушният му избор за генерален музикален директор и главен диригент на културния център в Хайделберг. За тази позиция той се конкурира с още 150 кандидати. Това доверие той оправдава, като през следващия сезон на операта и филхармонията на Хайделберг, където е главен диригент, става най-касовият в историята на операта в града.
Диригентската му дейност е толкова впечатляваща, че немското издателство „Kubon & Sagner” издава книга, посветена на него. Талантът му не остава незабелязан дори и за NASA, които кръщават астероид на негово име – защото пречупена през неговите умения, музиката звучи не на световно, а на вселенско ниво.
3. Соня Йончева – оперна певица
Наследница на оперния трон след Гена Димитрова и Райна Кабаиванска, Соня Йончева се превръща в съвременната ни оперна дива. Тя покорява всички големи сцени на това изкуство. В нюйоркската „Метрополитън гардън“ е една от малкото в историята ѝ певици, които участват в цели три спектакъла. Всеки от тях се излъчва директно в близо 2000 кинотеатри по цял свят. Пее още в „Роял опера хаус“ в Лондон и „Опера грания“ в Париж. Но най-голямо признание получава, когато от световния храм на операта – миланската „Ла Скала“, ѝ поверяват основната партия в „Пиратът“ на Белини, която се играе изключително рядко поради голямата сложност на операта. Подобен жест преди това „Ла Скала“ правят единствено към великата Мария Калас.
Обявена е за един от най-красивите и чувствени гласове на планетата. В своята кариера има удоволствието да си партнира с имена като Пласидо Доминго, Стинг, Йонас Кауфман и Томас Хемпсън. През 2020 г. тя беше избрана да пее на едно от най-мащабните музикални събития през годината – националният празник на Франция на сцена пред Айфеловата кула. Събитието е излъчвано освен по националната им телевизия и по още поне 10 международни телевизионни канала. През 2021 г. на наградите „Опус класик“, които се равняват на европейските Grammy, Йончева е номинирана за „Певица на годината“ и печели. Просто талант от световна величина.
4. Марта Петкова – балерина
Балерина с изящни ръце и благородно излъчване. Така най-точно може да бъде описана примабалерината на Националната опера и балет. Показва танцовия си талант по цял свят – многократно е част от спектакли както в московския Большой театр, така и в Royal Opera House в Лондон. В репертоара на родната прима влизат почти всички класически балетни спектакли – „Лебедово езеро“, „Спящата красавица“, „Жизел“, „Шехерезада“, „Баядерка“, „Дамата с камелиите“, „Лешникотрошачката“.
На сцената Петкова си партнира с едни от най-талантливите имена в балетното изкуство като Вадим Мунтагиров и Кимин Ким. С последния през 2019 г. танцуват премиерно спектакъла „Баядерка“ в Норвежката опера и балет, където първоначално Марта е поканена за поддържаща роля. На репетициите впечатлява с таланта си светилото в балетното изкуство Наталия Макарова и тя я кани да изпълни главната роля. След премиерата Марта отива да ѝ благодари за доверието, а Макарова ѝ отвръща „Аз трябва да ти благодаря! Не знам откъде се взе, но много се радвам, че те има!“. Какво по-голямо признание от това?
5. Мария Бакалова – актриса
Момичето от Бургас, което сбъдна мечтата на българското актьорско съсловие – да има представителка, номинирана за най-желаните и ценни награди в това изкуство – „Оскар“, „БАФТА“ и „Златен глобус“. Е, има я! Мария Бакалова дори не е и мечтала да има подобен старт на кариерата си. Но това е резултатът, когато си на правилното място в правилното време и си готов за това предизвикателство.
Днес „Холивуд“ не само че научи как да произнася правилно името ѝ, но и с нетърпение очаква да я види в новите ѝ филмови превъплъщения. Все пак самият Брад Пит я посрещна в „каймака на световното актьорското съсловие“ още на наградите „Оскар“. А тя доказа, че наистина е заслужила мястото си там.
6. Галин Стоев – режисьор
Завършил театрална режисура във ВИТИЗ, Стоев става един от най-успешните зад граница, но и у нас, ученици на великия Крикор Азарян. Той работи като режисьор от 1992 г. в почти цяла Европа – България, Великобритания, Германия, Чехия, Белгия, Русия. Но от 2018 г. трайно се задържа във Франция, тъй като е номиниран и печели поста за директор на един от най-големите и значими френски театри – този в Тулуза. Признание, което рядко французите оказват на чужденци в тяхната държава.
В същата година е удостоен и с наградата „Кавалер на ордена за изкуство и литература“ отново във Франция. Явно Франция наистина харесва Галин Стоев и му се отблагодарява подобаващо за таланта, които показва най-активно по нейните ширини.
7. Теодор Ушев – графичен дизайнер, аниматор
Големите си кариерни успехи Теодор Ушев постига в Канада, посредством повсеместна дейност с канадския Национален филмов съвет. Благодарение на общата им работа, анимационните му филми „Тауър Бауър“, „Царица“ и „Човекът, който чакаше“ не само успяват да стигнат до широката аудитория, но и печелят значителен брой награди от световни конкурси. През 2014 г. филмът „Глория Виктория“ е един от номинираните в холивудските анимационни награди. Същият е бил избран за най-добър анимационен филм на Канада за 2013 г.
През 2017 г. филмът му по разказ на Георги Господинов „Сляпата Вайша“ е номинирана за „Оскар“ в категорията „Късометражен анимационен филм“. Работният дует Ушев-Господинов правят и втори съвместен проект през 2019 г. – „Физика на тъгата“. Той също постига завидни успехи. Впечатлен от талантливия Ушев, Канадският филмов институт решава да издаде и книга, посветена на творчеството му. От 2010 г. насам Теодор се изявява и в ново амплоа – това на преподавател. Води майсторски класове и уъркшопи в повече от 20 университета по цял свят – Испания, Франция, Германия, Великобритания, Португалия, та дори и в Япония! Ето на това се казва български световен талант!
8. Георги Господинов – писател
Господинов е един от най-актуалните български постмодернисти в съвременната ни литература. Творческият му талант впечатлява литературните критици още с първата стихосбирка – „Липидариум“, отличена с националната награда за дебют „Южна пролет“. Още с първия си професионален опит успява да излезе извън границите на страната ни – стихосбирката е преведена на чешки. Следва разширяване на международния пазар – книга, с избрани стихове от Господинов, излиза на немски език. Чудесните възклицания по нея не закъсняват от немска страна – бива отразена ярко в почти всички известни вестници. Първият роман на Господинов e преведен на 21 езика, с което се превръща в най-превежданата книга на наш автор след 1989 г. Отново чуждестранната преса, в това число издания като Times и The Guardian, не пести комплименти по адрес на творческите заложби и умения на българина.
С втория си роман „Физика на тъгата“ Господинов прави немислимото – успява да задмине собствения си успех. Номиниран е за 4 международни награди. А в края на 2016 г. швейцарската фондация „Ян Михалски“, посредством международно жури, обявява Господинов за носител на тяхната награда. С романа си „Времеубежище“ през 2021 г. печели най-престижната италианска награда за литература – „Премио Стрега Еуропео“. Напълно заслужено международно уважение към Господинов. Който издигна българската литература високо и е писател, с когото всеки народ би се гордял!
9. Енчо Керязов – еквилибрист
Няма по-успешен български цирков артист, прославил името на родината ни по света. В юношеските си години Енчо е част от българския национален отбор по акробатика. Малко след това решава да се насочи към цирковото изкуство и по-точно – еквилибристиката. Сам изготвя своя цирков номер и с него се изявява на множество международни сцени – в Германия, Австрия, Великобритания, Испания и други. Успява да направи впечатление със своята програма и си заслужава редица награди. През 2002 г. получава първа награда на фестивала „Диана и Херман Ренц“ в Нидерландия, две години печели наградата за цирков артист на Нидерландия и веднъж – на Германия. Но безспорно най-значима си остава наградата „Сребърен клоун“ от световния цирков фестивал в Монте Карло през 2007 г. Заедно с нея печели и договор с най-престижния цирк в Европейския съюз – „Ронкали“. По този начин той става първият и единствен до момента солов носител на наградата „Сребърен клоун“.
Енчо става освен най-успешният и най-скъпо платеният български артист, изявяващ се в цирковото изкуство. През 2016 г. абсолютно заслужено става част от Галерията на легендите в световното акробатично общество в Лас Вегас. Неслучайно и самият цар на културизма – Арнолд Шварценегер, кани лично Керязов да изпълни своя цирков номер на откриването на „Арнолд Фестивал“ в САЩ. След изпълнението на Керязов, Шварценегер му благодари и заявява, че никога не е виждал цялата зала да става на крака по време на фестивала му. Просто истинският талант няма как да не бъде аплодиран.
10. Станислав Трифонов – Насимо – графити артист
Завършилият великотърновския университет със специалност „Изящни изкуства“ Станислав Трифонов носи в себе си усета за красивото и таланта да твори изкуство още от съвсем малък. По пътя към графитите тръгва през далечната 1995 г., когато отношението на повечето хора към „стенописите“ е по-скоро негативно, защото го свързват основно с „безсмислени драсканици“ по фасадите на сградите. Но 25 години по-късно Насимо (какъвто е творческият псевдоним на Станислав) успява да промени тази нагласа у хората към графити изкуството. Негови спрей творби има из почти цяла Европа – България, Португалия, Австрия, Италия, Белгия, Полша, Румъния, Сърбия, Косово. Дори в Китай, Индия, Канада и Русия! Колко по-голяма сцена за изява от световната да иска един артист?
Най-хубавото е, че има много творби и из нашата родина – образът на дядо Добри на фасадата на жилищен блок в София; българска девойка, изрисувана върху малките Хали в Пловдив, гледаща към най-артистичния квартал в града – Капана; а последната му творба увековечава гениалния Кристо върху сградата на Софийската математическа гимназия. И това са само една малка част от всички негови проекти.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.