Може би всеки един от нас, когато се е опитвал да оприличи тялото си на нещо, е използвал сравнения. Преди време доста се говореше, че едни тела имат формата на круша, други на ябълка, а трети, може би, на морков. Звучи глупаво сравнението на тялото с плод или зеленчук, но всъщност се оказва, че има доза истина.
Съществува и фразата: „ти си това, което ядеш“. Първоначално тя поражда представата за диета, за това, как трябва да се ядат ябълки и пилешко вкъщи, а не пица и пържени картофки навън. Но всъщност се оказва, че зад тази фраза се крие нещо доста по-важно и смислено.
Ако се вгледате в повечето полезни храни, които консумирате, то несъмнено ще откриете, че те наистина наподобяват някакви неща. А що се отнася до плодовете и зеленчуците, които срещаме в ежедневието си, те дори наподобяват телесни органи. И не само това, а и могат да допринесат за здравето на тези органи.
Ето и списък с 10 храни, полезни за частите на тялото, които наподобяват.
1. Морков – Око
Един резен морков изглежда точно като човешкото око. Според изследвания, яденето на моркови значително подобрява притока на кръв към очите. Цветът на морковите идва от растение, химически наречено Бета каротин (тялото го използва за набавянето на витамин А), което помага на ретината и други части на окото, за да функционират безпроблемно. Бета каротинът намалява риска от развитие на катаракта.
Други храни, които също биха спомогнали вашето зрение са маруля(съдържа лутеин и зеаксантин), жълтъци (източник на лутеин и цинк), цитрусови и горски плодове ( много витамин С), бадеми (витамин Е), сьомга, риба тон и скумрия, богати на омега-3 мастни киселини.
2. Домат – Сърце
Прилича на сърце повече от всеки друг плод и зеленчук. Има четири камери и е червен на цвят, точно както сърцето е червено и с четири камери. Изследванията потвърждават, че доматите са заредени с ликопен и наистина спомага за здравето на сърцето.
Консумацията на ликопен намалява риска от сърдечносъдови заболявания. Доматите са чудесен източник и на витамин С, който е от решаващо значение за здравето на сърцето.
Други храни, полезни за сърцето са: йогурт, стафиди, боб, ябълки, ядки като лешници, орехи, шам фъстък, ябълки и черен шоколад.
3. Грозде – Бели дробове
Много наподобява алвеолите на белите дробове. Те са изработени от разклонения на още по-малки дихателни пътища, които завършват с малки разклонения на тъкан, наречени алвеоли. Тази структура позволява на кислорода да премине от белите дробове към кръвния поток. Диета с включено грозде доказано намалява риска от рак на белите дробове и емфиземата.
Гроздовите семена съдържат вещество, наречено проантоцинидин което се смята, че намаля тежестта на вече развита астма, предизвикана от алергия. Една от причините недоносените бебета да се борят за оцеляване е, че тези алвеоли започват да се формират чак след 23 до 24 седмици от бременността.
За добро здраве на белите дробове се препоръчва и консумацията на повече вода, яденето на нарове (забавя растежа на тумори), люти чушки (съдържат капсаицин, който подобрява притока на кръв и стимулира лигавицата), както и ябълки( Витамин С и А).
4. Боб – Бъбреци
Бобовото зърно е оформено точно като човешки бъбрек и всъщност спомага за поддържането на бъбречната функция. Фасулът осигурява разнообразие от минерали и витамини, които са полезни за здравето.
Дори да нямате проблеми с бъбреците си, балансирана диета с консумация на боб, може да допринесете за здравето им. Интересен факт за боба е, че има високи количества на фибри, протеин и желязо, което го прави изключително ценна храна.
Други храни, с благоприятен ефект върху бъбреците, са зеле, карфиол, чесън и лук.
5. Целина – Кости
Целината малко или много прилича на кост. Този зеленчук има за цел укрепването на костната система. Костите се състоят от 23% натрий, който може естествено да се набави чрез целината.
Една чаша от 156 грама целина съдържа 64 микрограма витамин К или около 80% от препоръчителната дневна доза. При достатъчен прием на витамин К костната система се заздравява, подобрява се абсорбацията на калций и се предотвратява рискът от остеопороза. Т
Освен това този зеленчук съдържа 1,6 грама фибри на 100 грама.
6. Гъба – Ухо
Една срязана гъба пресъздава точно формата на човешко ухо. Гъбите са чудесен източник на витамин Д, който е от съществено значение за предотвратяване на загуба на слуха.
Освен това гъбите засилват имунната ни система и помагат на организма да предотврати развитието на инфекции. Полезните вещества, които получаваме, хапвайки си гъби са много, но най-важни от тях са протеините и желязото.
За отличен слух добавете към менюто си още ябълки, кайсии, авокадо, боб, ананас, стафиди, целина, яйчни жълтъци, бобови растения, ядки и семена.
7. Джинджифил – Стомах
Коренът на джинджифила изглежда подобно на стомаха и е известен, ефикасен и изключително пикантен начин за лечение на храносмилателни проблеми. Въпреки че не е често срещан сред българите, тази силно пикантна съставка се използва в множество рецепти в цял свят.
Консумацията на джинджифил предоставя и много лечебни свойства. Ако имате забавена храносмилателна система, то той е чудесното лекарство, тъй като лекува стомашно неразположение и освобождава от излишни газове. Джинджифилът помага и за жлъчната секреция, а тя от своя страна спомага храносмилането.
Интересни факти сочат, че ако получите първи признаци на гадене, то просто трябва да изпиете чаша топла вода с джинджифил, и те ще изчезнат или поне ще се облекчат симптома.
8. Орех – Мозък
Орехите с тяхната хемисфера много приличат на мозъка. Проучвания показват, че те са една от най-добрите храни за него.
Човешкият мозък се състои от около 60 процента структурна мазнина и изисква високо качество на мастни киселини, за да го поддържа в течно и гъвкаво състояния.
Мембранните клетки са изработени от основните мазнини, включително омега 3 мастни киселини. Те поддържат мембраните гъвкави и насърчават притока на електрически импулси. Омега 3 мастните киселини подобряват функцията на мозъка.
Изследвания допълнително разкриват и че консумацията на орехи може да смекчи когнитивните функции с напредване на възрастта и да понижи риска от преждевременна смърт.
9. Смокиня – Тестис
Смокинята е известна в народната медицина с качеството си да увеличава броя на сперматозоидите в мъжката полова система, както и за преодоляване на мъжки стерилитет. Смокините са богати на семена и се разцепват след като узреят.
Също така са и отличен източник на много вещества, от които може да се възползва човешкото тяло, като например: калций, магнезий, витамин С, витамин А, фосфор и витамин К. В смокинята има и лутеин, цинк, селен, мед и фолиева киселина.
10. Маслини – Яйчници
Маслините подпомагат здравето и функцията на яйчниците.
Италианско проучване установява, че жените, чиито диети включват много зехтин, имат 30% по-нисък риск от рак на яйчниците.
Причините за това са неясни, но полезните мазнини в маслото може да помогнат да потиснете гените, предразполагащи към развитието на рак.
Станимир Михов е сертифициран фитнес инструктор и консултант по спортно хранене. Помага на много хора – както в България, така и в чужбина, да водят по-здравословен живот. В своя блог той дава ценни съвети, свързани с храненето и спорта.