Светът беше Олимпиада в периода от 26 юли до 11 август. Този голям форум определено ще бъде запомнен с грандиозното си и провокативно откриване. Дори и да не си запален спортен запалянко, няма как да не си разбрал с кое и как Летните олимпийски игри в Париж през 2024 година успяха да привлекат вниманието и да повдигнат в обществото теми за коментар, които все още често остават табу.
С какво още обаче ще бъде запомнена тази Олимпиада? Освен това, че 100 години по-късно Париж отново е домакин на най-голямото спортно мероприятие, имаше и немалко интересни факти покрай спортисти (както родни, така и от останалия свят), които си струва да бъдат отбелязани. Кои от тях привлякоха нашето внимание? Ще прочетеш в следващите редове.
1. Нада Хафез
Египетската сабльорка не участва за първи път на Олимпиада. Нито пък взе медал в Париж през 2024 г. Но точно тя направи признание, което накара мнозина да се замислят над това пред колко трудни и важни решение поставя съдбата всека една жена. След като се класира за осминафинал в своя спорт, Нада Хафез призна пред всички, че „на терена виждат 2-ма състезатели, но всъщност са трима“. Да, оказа се, че Нада се състезава бременна и то в 7-ия месец. Отговорно, смело и достойно поведение от страна на бъдещата майка, което припомни колко тежка е задачата на жените професионални спортисти да успеят да съградят и успешна кариера, и здраво семейство.
2. Юсуф Дикеч
„Следващият Джеймс Бонд“ – така започнаха да наричат Юсуф Дикеч, след като цял свят видя как един на пръв поглед обикновен и непретенциозен човек може с лекота да вземе сребърен медал от Олимпиада в спортната стрелба. Колко труд и усилия стоят обаче зад тази небрежна стойка с ръка в джоба? Да, наистина това е спортната позиция на турския стрелец. Освен това той показа, че в спорта на първо място са талантът и тренировките! Дикеч стреля без никакво модерно оборудване. Всъщност 51-годишният мъж не е случайно появил се на световната сцена по спортна стрелба. Има зад гърба си няколко Олимпиади, бивш полицай е и е треньор по стрелба, но това ни най-малко не омаловажава постижението му в Париж! Заслужено предизвика интерес към себе си!
3. Имане Хелиф (Алжир) и Лин Ю-Тин (Тайван)
Знаем, че тук споменаваме две имена, но няма как да не го направим поради простата причина, че и двете приковаха общественото внимание с едно и също нещо. В Париж през 2024 г. Имане Хелиф и Лин Ю-Тин станаха първите трансджендър състезателки, на които МОК позволи да се състезават в боксовите мачове в категориите до 57 кг и 66 кг.
Големият обществен коментар бе предизвикан и от факта, че именно тези две състезателки не са били допуснати до Световното миналата година. Тогава те не покриват тестовете за допустимост на пола и биват дисквалифицирани. Именно поради отварянето на тази голяма тема на по-високо равнище, имената на алжирката и тайванката ще бъдат още дълго време споменавани.
4. Новак Джокович
Джокович е тенисист, поставил нечовешки високи стандарти в своя спорт и въпреки това все още успява сам да си ги надскача след всеки следващ турнир. А в Париж се награди с черешката на тортата – Олимпийският медал! Така Ноле се превърна в едва третия тенисист в историята (първите двама са Андре Агаси и Рафаел Надал), който е печелил всички турнири от Големия шлем и има злато от Олимпиада. Освен това в кариерата си има още 7 АТП финала, 8 пъти приключва годината под номер 1 и е бил най-дълго задържалият се тенисист под номер 1 в класацията – цели 428 седмици! Наистина един доказал се състезател, но и страхотен съперник – винаги!
5. Ярослава Магучих
За целия свят името на украинката е равностойно на златния олимпийски медал от игрите през 2024-та година. Но за българите Ярослава Магучих ще остане жената, подобрила рекорда на великата ни лекоатлетка Стефка Костадинова! Нейната 37-годишна хегемония на върха с недостижимите 209 сантиметра падна през 2024 година. Да, на самата Олимпиада на Магучих ѝ стигнаха само 2 метра за олимпийското отличие, но онези 210 см от Диамантената лига, провела се малко преди игрите вдигнаха високо очакванията към нея и още тогава всички бяха затаили дъх дали ще иде при нея голямото отличие. Е, така и стана.
6. Валентина Георгиева
Тук е моментът да обърнем внимание и на атлетите, които представиха страната ни пред света. Младата надежда на спортната гимнастика със сигурност заслужава специално внимание! Едва 18-годишна, завърнала се в спорта след тежка контузия, тя постигна огромен успех! Е, ти ще си кажеш, че 5-тото място не е кой знае какво, след като не носи медал, но…. Валя беше единствената европейка, класирала се на финала на прескок! Та това не ни се беше случвало от 32 години! Как да не е грандиозен успех? Интересен факт е, че при своя дебют на Олимпиада, Георгиева изравнява постижението на своя треньор – Филип Янев, от Атина през 2004 година (Да, същата, в която съдиите публично ограбиха нашият Йордан Йовчев, но да не изместваме темата).
7. Боряна Калейн
Боряна Калейн направи състезанието на живота си! Изигра 4 перфектни съчетания без нито една груба грешка! Заслужено стана вицешампионка в индивидуалната надпревара по художествена гимнастика! 36 години след същото постижение на Адриана Дунавска на игрите в Сеул през 1988 г., която е и първа за този спорт в Олимпиадата. Това е и най-доброто класиране на наша състезателка на подобен форум. И в Париж през 2024 г. Буба го изравни! И то с какви съчетания, с каква игра, с какъв финес само! Това сребро е с тежестта на злато за Калейн, особено след трудния момент от миналата Олимпиада, когато остана на косъм от медалите. Тя показа как действа един шампион – не се самосъжалява, а работи още по-усърдно от преди. Така се постигат високите цели – като не се отказваш от тях при първата трудност!
8. Семен Новиков
Новиков донесе първото злато за България от тазгодишните Олимпийски игри! И то в спорт, в който имаме изградени традиции – борба класически стил, категория до 87 кг! Какво завръщане само – след претърпени операции и няколко контузии, Семен се върна по-силен и техничен от всякога! Както сам заяви след спечелването на медала си, видял е, че съперникът му е младо момче, не толкова обиграно, колкото него, и е знаел, че се изисква просто да излезе на тепиха и да покаже възможностите си. Това е било достатъчно, за да спечели. Колко простичко звучи, а колко трудно е за изпълнение всъщност. Но все пак 24 години след финала на Армен Назарян, отново български олимпиец стъпи на най-високата стълбичка на подиума за награждаване! Честито!
9. Карлос Насар
Към него бяха насочени най-големите надежди на страната ни за медал в индивидуалните спортове. И той направи най-доброто, на което е способен, за да не разочарова България! Даде обещание, което спази по недвусмислен начин! Състезателят ни по вдигане на тежести в категория до 89 кг знае на какво е способен, дойде в Париж и го доказа! Неговият треньор – Илиан Илиев – Щангата, бе предсказал, че тренира бъдещ Олимпиец, още през 2020-та. Без нито един фал. Без нито една грешна стъпка по пътя към върха. Напротив. Дори постави световен рекорд със своите общо 404 кг (180 кг, от изхвърляне, 224 кг от изтласкване) и то на своя дебют на Олимпиада! Така след игрите в Атина, 20 години по-късно, отново звуча българският химн!
10. Магомед Рамазанов
Безапелационен шампион! Абсолютно заслужено злато за бореца ни в категория до 86 кг свободен стил. За олимпийската титла нашенецът влезе в схватка не с кого да е, а с Хасан Язданичарати (шампион от игрите в Рио и вицешампион от Токио). В Париж обаче Магомед показа, че няма никакви проблеми да го победи – все пак мачът им завърши със 7:1 в полза на българския състезател. Какъв по-категоричен резултат от този?
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.
Коментари