Всеизвестен факт е, че от самото начало на човечеството хората всячески се опитват да улеснят своето съществуване. Едни от най-значимите открития, променили живота ни, са именно огънят, електричеството, автомобилът, телефонът и… интернетът, разбира се. Благодарение на тях, ние сме улеснили в пъти своето препитание, способни сме да пропътуваме далечни разстояния за сравнително кратко време, като същевременно поддържаме контакт с любимите ни хора. За ползите от интернета няма нужда да говорим.
Наред обаче с всички тези изключително полезни и значими открития за човечеството, в днешно време се измислят и много неща, които нямат особено голям смисъл. В тази статия ще ви представим 10 абсурдни курса в действащи университети по света, на които можете да се запишете.
1. Курс по губене на време в интернет
Да, точно така, правилно прочетохте. В Пенсилванския университет има цяла дисциплина, посветена на хобито на мнозина от нас – безцелно да се ровим и да губим времето си в интернет. Идеята е проста и нищо специално не ви е нужно – единствено три свободни часа на седмица, телефонът ви и стабилна интернет връзка.
Всичко, което трябва да правите, е просто да се ровите в мрежата, както по принцип си правите, а в края на часа да резюмирате това, което сте търсили/гледали. Например, ако три часа сте гледали клипчета на животни в Youtube, накрая трябва да напишете кракът текст на тема „Светът на животните“ или нещо подобно.
2. Криптозоология – в търсене на чудовища
В интерес на истината, криптозоологията си е цяла псевдонаука. Тя се занимава с търсенето на митични същества, чието съществуване не е научно доказано. В този род се причисляват чудовището от Лох Нес, Голямата стъпка, Чупакабра и други.
В Оберлинския частен колеж имате възможност да се запишете на курс, в края на който ще получите официален сертификат, че вече сте дипломиран криптозоолог. В рамките на курса ще разгледате множество теории относно чудовищата, за които се носят безброй митове и легенди. Основното становище на криптозоологията е, че, ако дадено нещо не е научно доказано, то не е и официално отхвърлено. Има логика, нали?
3. Курс по катерене по дървета
В случай, че като деца сте пропуснали емоцията от катеренето по дървета, в университетът „Корнел“, намиращ се в американския град Итака, Ню Йорк, са помислили за вас и ще ви предложат цял курс по катерене. Без значение дали искате да бъдете професионален катерач или чисто любителски желаете да се научите да се катерите, този курс определено ще ви свърши работа. Там ще се научите да се катерите до короните на различни видове дървета, на различни височини и дори да скачате от дърво на дърво, без да докосвате земята.
4. Курс по оцеляване в зомби апокалипсис
За почитателите на фантастиката, този курс, предлаган в Мичиганския университет, със сигурност е сбъдната мечта. Представете си, че сте главен герой в най-любимия си филм за зомбита, но някак си, когато вече е опрял ножът до кокала, не знаете как да реагирате и как да се спасите от нашествието. Е, спокойно, курсът по оцеляване в зомби апокалипсис е насреща. Той ще ви запознае с „биологията“ на зомбитата и с това как можете да излезете живи от цялата ситуация.
Разделяйки записалите се на няколко групи по оцеляване, курсът има за цел да покаже, че именно работата в екип е главният ключ към спасението. Пък и знае ли човек какво ни очаква в бъдеще.
5. Курс по… вампиризъм!
Питсбъргският университет. Това е мястото-мечта за всички почитатели на „Дневниците на вампира“, „Здрач“, граф Дракула и всичко друго, свързано с вампири. Курсът по вампиризъм не е измислица. Той е напълно реален и изключително подробен в темите, които засяга, а именно:
- Какво е вампир и как хората са започнали да вярват в неговото съществуване;
- Как да разпознаем вампир;
- Как да се предпазим от вампир;
- Митове и легенди за вампирите;
- Филми и книги, свързани с вампирите.
В този курс се разглеждат истории, свързани с вампирите, от най-различни страни – Румъния, Русия, Сърбия, Франция и т.н. Обръща се специално внимание на филмите, направени за тяхното съществуване и по-точно по какъв начин са представени те в тях. Общо взето, наистина рай за феновете на вампирски истории.
6. Хари Потър курс
Ето този курс вече определено е много успешен. Професор Тайсън Пъх от университета във Флорида е виновникът за този така посещаван курс, запълващ капацитета на залата за броени минути.
Първоначално подхождащ доста скептично, той решава от чисто любопитство да провери за какво е цялата суматоха и се влюбва мигновено в първата книга от поредицата – „Хари Потър и философският камък“. Магията го обладава до такава степен, че решава да създаде курс, в който всичко, което се прави, е да се четат книгите за Хари Потър, да се гледат филмите по тях и… да се играе куидич.
Бонус към всичко това е, че университетът се намира в Орландо, където е и прочутият увеселителен парк „Вълшебният свят на Хари Потър“. Както сами можете да се досетите, студентите, записани на курса, получават специална отстъпка за парка.
Е, за някого идеята за подобен курс може да звучи наистина абсурдно, но е факт, че свободните места изчезват със замаха на вълшебна пръчица.
7. Селфи клас
Надали има човек, който никога да не се е снимал с предната камера на телефона си. Автопортретите, или селфитата, както е по-модерно да ги наричаме, са манията на XXI век. Без значение къде сме, как изглеждаме или как се чувстваме, във всяка една секунда можем да вдигнем телефона си и да се щракнем набързо. След това да се публикуваме в социалните мрежи. Да ни харесат снимката и да ни напишат коментар под нея. Но замисляли ли сте се някога какво влияние има тази снимка и как ви представя тя всъщност?
В Южнокалифорнийския университет се сформира цял селфи клас, в който се изучава науката за селфитата. Не само под какъв ъгъл и светлина трябва да се снимаме, за да изглеждаме добре, а и какво предаваме с нашето селфи. Светът ни възприема чрез съдържанието, което качваме в интернет. Затова трябва да сме напълно наясно какво точно искаме да покажем на околните.
8. Курс по вещерство
Университетът в Осло предлага курс, базиран изцяло на магията и вещерството. В него се засягат теми като модерния лов на вещици, езотеризма, ритуалните магии, окултните науки и всякакви други производни.
Курсът се води от преподаватели по различни дисциплини (история, литература, философия). Целта е да се разгледа влиянието на магиите през времето в различните сфери на живота. В хода на обучението, студентите ще могат да се специализират в област езотеризъм или неопаганизъм.
9. Курс по ферментация
Това определено е курс, който би бил много успешен в България!
Курсът по ферментация в Колорадския университет разглежда науката и изкуството на ферментиране на храни и подправки. Тъй като границата между ферментация и гниене може да е много тънка, студентите трябва да обърнат специално внимание на биологията, биохимията и микробиологията, за да успеят ефективно да овладеят този сложен процес.
А знаете ли коя е най-интересната част? Понеже науката си корелира директно със сетивата, именно вкусовият тест е от основно значение за курсовата работа на студентите. Обзалагаме се, че българите в Колорадо са се записали на този курс. Така могат да научат някой и друг трик и да го приложат в приготвянето на народните туршии.
10. Курс за супергерои
Ако някога сте изпитвали трудност да разберете физиката, заедно с всичките ѝ закони и принципи, този курс в Калифорнийския университет определено е вашето спасение. Използващ образите на любимите супергерои за всички времена, професор Рикардо Кастро обяснява законите на физиката и как голяма част от способностите на ТВ фаворитите ни всъщност са напълно постижими и реални.
Вече има цели написани трудове, в които учени обясняват суперсилите на Ант-Мен и как например Капитан Америка е вдъхновил разработката на икономични автомобили.
В днешно време наистина всеки може да си измисли нещо и да реши да го продава. В случая виждаме как стоят нещата с курсовете. Някои са напълно абсурдни и ненужни, но други имат някакъв скрит замисъл и, реално погледнато, придобитите знания от тях биха могли да влязат в употреба. Едно обаче е сигурно – не се впускайте в дадено начинание, само защото ви го предлага някоя авторитетна личност или университет. Помислете рационално и преценете дали бихте могли да приложите наученото в реалния свят.
Ванеса е завършила “Приложна лингвистика” във ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”. Страстта ѝ към писането ѝ дава тласък към старата столица, където намира и голямата любов. Животните, книгите, разходките сред природата и пълноценно прекараното време с любими хора са ключът към нейното пълно щастие.
Коментари