Има дни, в които вали като из ведро. Има и такива, в които слънцето е толкова жарко, сякаш изгаря кожата ти. Усещал си, нали? Всяка година точно, когато е завалял първияj сняг, чуваме израза „Зимата пак ни изненада“, но знаем ли къде е най-студеното място на планетата ни? А обитаемо ли е? А как се справят хората с големите горещини, как се оцелява при такива условия?
Именно за да дадем отговор на тези и още подобни въпроси, подготвихме следващия материал. Добре е да сме запознати кои са местата с климатични контрасти на Земята, не просто от обща култура, а и да сме подготвени какво да очакваме, ако случайно се окажем там. Е, при участие в телевизионна игра с въпроси, също би ни свършила добра работа тази информация. Ами, да започваме.
1. Най-влажното място на Земята
Вероятно ще предположиш локация около Екватора и ще имаш право. А и почти ще улучиш. Малко над него, в Азия и по-точно в Индия, се намира град Маусинрам, в който за 1 година падат близо 12 000 мм дъждовна вода. Поради този факт това е и най-влажното място на планетата. Спокойно, ако си там, няма как този факт да ти убегне. Или ще те завали дъжд, или ще минеш покрай специално сложения знак, гарантиращ истинността на това твърдение. Може би древните хора са подозирали, че са едни от първите в тази „класация“, защото името, което са дали на града, си означава „Земя на облаците“. А всички знаем какво следва, след като голям кълбест облак надвисне над теб.
2. Най-ветровитото място на Земята
Знаеш, че завихрени около оста си атмосферни маси се наричат „торнадо“. Знаеш и че потенциална възможност за тяхното възникване има навсякъде. Но къде те се случват най-често? Ще предположиш САЩ, може би? Защото често по новините казват, че ураган с нежно дамско име вилнее из Щатите. Прав ще си! А най-ветровитото място не само в Америка, но и в целия свят, е Оклахома. Там през 2011 година само за един ден са се образували 207 торнада. Сега разбираш защо районът на Югоизточните щати е известен още като „Алея на торнадата“? Отново тук, но през далечната 1999 година се е случило и най-скоростното торнадо – вихрило се е с 486 км/ч. Тръпки те побиват само при опит да си го представиш, а какво остава, ако го видиш на живо. Не искаме да разбираме от първо лице.
3. Най-мълниеносното място на Земята
Уточнихме, че дъждовете се случват около Екватора. Логично е да предположиш, че около него се случват и мълниеносните бури. Защото знаем – има ли дъжд, има и „гръм и мълнии“. Венецуела е страната на нашата планета с най-много паднали гръмотевици. По данни на изследователите на това явление точно над езерото Маракайбо, там където в него се влива река Кататумбо, изчисленията показват, че на годишна база 297 дни са мълниеносни и с гръмотевични бури. Учените забелязват кои са факторите, които трябва да са на лице, за да има предпоставки за по-чести подобни природни явления – планина в близост или крайбрежна местност (бризът „издухва“ от морето към сушата проливни дъждовни облаци).
4. Най-студеното населено място на Земята
Сковаващият студ е нежелан почти от всяко живо същество. За някои хора той е съдба. По неволя, а не по твой избор, се раждаш в село Оймякон, Русия – най-студеното населено място на планетата. И се оказва, че за теб светлата част на деня през декември нормално е от 3 до (в най-добрите дни) 5 часа, а през лятото – толкова часа е нощ. И за теб това ще е нормално, а за останалия свят – почти нереално. И температури от сорта на -30°C изобщо няма да те плашат, при положение, че обичайните за зимата в Оймякон са -50°C. А най-ниската температура измерена изобщо някога тук е трудните за помисляне, а още по-малко – за представяне -71.2°C (през 1924 г.). Брр-ррр. Звучи ледовито! Питаш се колко човека си причиняват подобен живот? Според преброяването от 2018 година – малко под 900. А как се изхранват хората там? Сещаш се, че няма как да развиват земеделие, та… основно отглеждат елени, коне и говеда, чието месо консумират. А иначе се занимават и с риболов.
5. Най-слънчевото място на Земята
Тук вече ще има елемент на изненада. С право ще предположиш област около Екватора, но този път ще те разочароваме. Не си прав! Според учените най-слънчевото място на планетата ни не само, че не се намира около нейния нулев паралел, но дори е и на близо 4000 м надморска височина. Това е пустинята Атакама в Чили. Тук измереното средно ниво на радиация е към 300 вата на кв.м., което е своеобразен рекорд в световен мащаб. Плашещото е, че е почти 2 пъти по-висок от измерените показатели в Централна Европа. А до 2050 година климатичните изменения ще бъдат особено обострени. Разбира се, този феномен има своето научно обяснение. Най-старата пустиня в света е най-слънчевото място на Земята, заради своето разположение. Слоят облаци и аерозоли, разположен над атмосферата, е много по-малък, когато той е на по-висока надморска височина. Съответно слънчевата светлина е повече, а оттам и радиацията.
6. Най-горещото място на Земята
Да, има разлика. Най-слънчевото е мястото, на което най-много светлина достига. А най-горещото е това, на което е измерена най-високата температура. И няма да сгрешиш, ако предположиш някоя пустиня. Точно така е – това е пустинята Лут в Иран. В нея редовно са измервани температури около и над 80 градуса. Предполага се, че за това е виновно разположението ѝ – между планини, спиращи движението на въздуха над пясъците ѝ. Конкурент по горещина ѝ е друга нейна посестрима – северноамериканската Сонора. Разположената между Мексико и САЩ пустиня също понякога достига подобни горещи рекорди, но много по-рядко, отколкото Лут.
7. Най-сухото място на Земята
С почуда може би ще реагираш, когато ти кажем, че това е Антарктида. Но има достатъчно научни факти, в подкрепа на истинността на това твърдение. Пустините са сухи да, но по-топлият въздух носи повече влага от по-студения. Затова първенецът по този показател не е пустиня. На Антарктида валежи от сняг и дъжд има само по крайбрежията. Във вътрешността все повече намаляват. Стига се дотам, че в района „Сухите долини“, който е с размери 4800 кв.км, не е валяло нищо от близо 2 млн. години! Другият важен фактор, който участва във формирането на климатичните условия тук, са отпадъчните ветрове. Те са толкова силни, че премахват дори най-малкия опит за поява на влага. Все пак кой би превъзмогнал въздушна струя, движеща се с 320 км/ч?
9. Най-снежното място на Земята
Не, не е в Хималаите, където се намират повечето 8-хилядници на Земята. Никой от тях не е най-снежното място на планетата. То се намира на японския остров Хоншу и това е град Аомори. Тук годишният снеговалеж е около 790 см. През зимата около пътищата може да видиш купчини сняг от по няколко метра – това е изчистеният сняг, за да може спокойно да се осъществява придвижването по обособените за целта места. Чудиш се защо точно Аомори има най-много снеговалеж? Ами, разположението му е перфектно за това. Намира се близо до залива Муцу, но и в подножието на планината Хакода. Силните ветрове от океана забързват образуването на облаци, от които пада предимно сняг, поради ниските температури. Това е!
8. Най-мъгливото място на Земята
Всеки знае, че мъглата се образува в следствие на изпаряване или охлаждане на топла повърхност. Така, в пространството над тази повърхност, излишната водна пара във въздуха след насищане започва да кондензира. Кое е това място на нашата планета, което има най-близки климатични условия до описаното по-горе състояние? Ето и отговорът – канадският остров Нюфаундлен. На него средно в годината са отчетени 120 дни, в които е имало мъгла. На повечето хора тази постоянна влага им е неприятна, но когато я имаш в ежедневието си – свикваш. И започваш дори да виждаш красота, сътворена от мъглата. Природата не веднъж или два пъти е правила „водопади от мъгла“, гора „залята“ мъгла и др. Трябва просто да се „настроиш“ на тази красива честота и окото ти ще я види.
10. Най-мрачното място в света
Нормално е да заподозреш, че е някъде на север. Имаш правилен усет. Градът е Олонкинбюен и се намира в Норвегия. Той е лидер в класацията за най-мрачно място. Можеш ли да предположиш колко слънчеви часа има тук за 1 година? Без много да те мъчим, направо ще ти кажем – 823. И сега мозъкът ти започва да бълва въпроси относно бита и начина на живот на местните, знаем. Спокойно, тук няма постоянни жители. Идват само хора от персонала, които обслужват навигационната станция на този остров.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.