Гледали ли сте сериала „Касъл“? В него има една героиня, която има татуиран китайският символ за вътрешна сила. Онова чувство, което ни обзема, когато сме решили, че няма да се предадем, каквото и да ни се случва.
И макар понякога да е уморително да се борим, по света има много хора, които ни показват, че резултатите заслужават всяка болка по пътя. Ето част от тях, нежната част – 10 жени, които ни показаха какво е вътрешна сила.
1. Уерис Диъри
Не знам дали ви е попадала автобиографичната ѝ книга „Пустинно цвете“. В нея авторката разказва за живота си преди модния подиум, за ужасяващите традиции, които все още се изпълняват в някои краища на родната ѝ Сомалия. Уерис Диъри обаче е един от онези хора, за които често поклащаме глава и казваме: „Тя е силен човек“. Несломимият дух е нещо, което се калява с времето, а борбата за по-добър живот ни разкрива неща, за които дори не сме и помисляли.
2. Анна Политковская
Руска журналистка от „Новая Газета“. В периода между 1999 и 2005 година се води втората война в Чечня, като отразяването на това събитие носи на Политковская известност. Често пъти тя отказва публични изяви, но много от репортажите ѝ за войната в Чечня са превърнати в книги. През 2004 г. е отровена на полет към Москва, а през 2006 г. е убита в асансьора на кооперацията, в която живее. През 2014 г. петима мъже са осъдени за убийството, но все още така и не се знае кой е поръчителят.
3. Екатерина Велика
По време на нейното управление Русия се превръща във водеща сила в Европа, като заслугите за това са предимно на самата императрица. Любител на литературата и поддържаща кореспонденция с френските просветители, често пъти политиката и на управление се нарича „Златен век“ (също като дейността на цар Симеон Велики у нас по отношение развитието на книжовността в България).
4. Малала Юсуфзай
Малала е най-младият носител на Нобелова награда. Родена в Пакистан и превърнала се в пример за много момичета по света, Малала е едва на 11 години, когато започва блог за местната станция на BBC, в който разказва как протича животът на хората под окупацията на талибаните в провинция Суат. През 2012 г. Малала и още две момичета са простреляни в автобус от пакистански представител на талибаните. Малала е улучена с куршум в главата, но оцелява. Събитието предизвиква отзвук в медийното пространство, надигат се организации за човешките права в нейна защита. През 2013 г. излезе книгата ѝ „Аз съм Малала“. Към момента Малала е с бакалавърска степен по философия, политика и икономика, която е получила в Оксфорд, както и е съосновател на неправителствената организация „Фондът на Малала“.
5. Астрид Линдгрен
Едва ли има човек, който не е чел „Пипи Дългото чорапче“… или поне не е чувал за нея. Шведската писателка създава образа на любимото ни рижаво дете с лунички в опит да развесели дъщеричката си, която била болна. И както всички знаем, няма нещо, с което една майка да не може да се справи. Няма сила, която да я спре в опит да помогне на детето си. „Пакостта не е нещо, което измисляш. Тя просто се случва“. Същото е и с обичта към детето – просто я има.
6. Амелия Еърхарт
По-известна като първата жена, която прелита съвсем сама над Атлантическия океан. Работи в телефонна компания и кара камион, за да събере 1000 долара, с които да плати уроците си по летене. След като успява да осъществи мечтата си да се рее в небесата, Амелия Еърхарт си поставя за цел да осъществи околосветко пътуване със самолет. За нещастие, по време на един от полетите над Тихия океан, радиовръзката с кораба, който следва да ѝ помогне да се приземи, прекъсва. След 9- дневно търсене от американските военноморски сили, акцията приключва, като не са открити никакви останки нито от Еърхарт, нито от навигатора ѝ.
7. Маргарет Тачър
„Желязната лейди“, наричана така от пропагандата на бившия СССР. Член на Консервативната партия и първата жена, станала министър-председател на Обединеното кралство. Подкрепата ѝ за оневиняване на мъжкия хомосексуализъм и съгласието ѝ за легализиране на абортите е това, което я води в настоящата класация – защото не е лесно да си политик (при това жена), да си от Консервативната партия и да си сред малкото, които застават зад подобни решения.
8. Мая Анджелоу
Мая Анджелоу всъщност е псевдонимът на Маргарит Ани Джонсън – писателка, поетеса и актриса. Това, което я нарежда в класацията, е борбата ѝ за граждански права през изминалия век. Една от най-известните ѝ автобиографични книги е издадена у нас – „Знам защо пее птицата в клетка“.
9. Фрида Кало
Световноизвестната мексиканска художничка, чиято бурна любов с Диего Ривера се превръща в обсебване, страдание, а неспособността да имат дете пречупва и двамата. След тежък инцидент, който претърпява като момиче, остава прикована на инвалиден стол до края на живота си. Това обаче не я спира и тя продължава да изразява в произведенията си всички кошмари, на които е подложена. Както самата тя казва: „Рисувам цветя, защото така не могат да умрат“.
10. Йоко Оно
Шейсетте години в САЩ са белязани от войни, движения за свободи и много музика. Като спътник в живота на един от членовете на The Beatles, Йоко Оно подкрепя хипи движението, като с Джон Ленън имат и фотосесия, посветена на движението за мир. На един от плакатите, които държат по време на снимките, пише: „Don’t judge what you don’t understand“ („Не осъждай това, което не разбираш“).
Екатерина Попова е студентка в СУ „Св. Климент Охридски“, специалност „Връзки с обществеността“. Обожава да пътува и да снима. Кучетата и филмите са нейният втори живот.