Точно така, жените също могат да бъдат астронавти. Нищо, че има да се свърши доста работа, докато се постигне равенство точно в тази професия.
За последните 50 години, в Космоса са летели около 60 жени. За сметка на това пък повече от 500 мъже са си направили „разходка“ в небето през същия период от време. Но днес ще си говорим за нежния пол и за това как можеш да постигнеш велики неща във всяка наука, стига да имаш хъс и желание.
1. Валентина Терешкова
Това е първата жена излетяла в Космоса. От малка обичала скачането с парашут и това прераснало в любов към небето. През 1963 г., само на 26 години, пилотирала Восток 6 като става първата жена и невоенно лице, полетяло в Космоса. Терешкова обикаляла около орбитата на Земята над 48 часа.
След нея, жена е летяла чак след повече 20 години, като никога няма втора, която да е била напълно сама. Валентина Терешкова се отдава на кариера на Земята, като тренира други млади космонавти, а по-късно се насочва към политиката.
2. Сали Райд
Първата американка, която е летяла в пространството. През 1978 г. завършва докторска степен по физика в Станфорд и едновременно с това е избрана от NASA за астронавт. След 5 години на обучение, тя излита през 1983 г. на космическа совалка „Чаленджър“, повтаря следващата година, а после участва в разследването на експлозията му през 1986 г.
Сали Райд изиграва важна роля в света на науката и отдава живота си на мотивирането на млади момичета да преследват мечтите си. Починала е през 2012 г. от рак на панкреаса.
3. Криста Маколиф
Криста Маколиф, учителка по социални науки в гимназия в Ню Хемпшир, загива трагично при катастрофата на космическата совалка „Чалънджър“ през 1986 г. Въпреки че Маколиф така и не стига до космоса, нейното наследство продължава да живее и днес.
През 1985 г. Маколиф е избрана от NASA за участие в проекта „Учител в космоса“. Тя е избрана като начин космическата агенция да почете учителите и същевременно да насърчи учениците да се насочат към кариера в областта на STEM.
След като Маколиф достигне орбита, планът е тя да преподава уроци на ученици в цялата страна. Вместо това първият учител в космоса, заедно с шестимата си колеги астронавти, загива при експлозията на совалката „Чалънджър“ миг след като напуска стартовата площадка.
Днес NASA продължава да включва образованието в почти всичко, което прави, а през 2016 г. космическата агенция дори изпълни първоначалните планове на Маколиф за уроци в орбита.
4. Мей Джемисън
Мей Джемисън е първата афроамериканка в космоса. Джемисън е отличничка от ранна възраст. Тя отива в колеж само на 16 години, като получава инженерна диплома от Станфордския университет. След това следва в университета „Корнел“, където през 1981 г. получава докторска степен по медицина.
През 1987 г. NASA избира Джемисън за астронавт. През 1992 г. тя лети на борда на космическата совалка „Ендевър“, като заедно с екипажа си извършва 44 научни експеримента. Това е нейният първи и единствен космически полет.
5. Айлин Колинс
Колинс е родена през 1956 г. и по време на обучението си получава четири колежански дипломи от четири различни университета. Тя има дипломи по природни науки, математика, икономика и мениджмънт. Покрай това, докато продължава да учи в училище, Колинс намира време и да стане пилот от Военновъздушните сили на САЩ – както и да инструктира други пилоти.
След това, през 1990 г., тя е избрана за кандидат-астронавт от NASA. При STS-63 през 1995 г. Айлин Колинс става първата жена, която някога е пилотирала космическа совалка, като извършва и скачване с руската космическа станция „Мир“.
6. Калпана Чаула
Калпана Чаула е първият астронавт от индийски произход. Бащата на Чаула помага да се развие страстта ѝ към летенето, като я води в местните клубове по летене, когато е малка. В крайна сметка тя напуска Индия и се премества в САЩ, за да продължи обучението си в областта на инженерните науки.
След като получава две магистърски степени, тя защитава докторска степен по аерокосмическо инженерство в Университета на Колорадо, Боулдър. През 1988 г., веднага след дипломирането си, тя става изследовател в NASA.
Изследванията ѝ са съсредоточени върху концепциите за вертикално излитане и кацане, които в момента се прилагат за първи път от големи компании за нови космически полети като SpaceX и Blue Origin. През 1994 г. Чаула е избрана за кандидат за астронавт. Тя лети в космоса два пъти на борда на космическата совалка „Колумбия“. Но по време на втория ѝ полет „Колумбия“ се взривява при завръщането си на Земята. Чаула и шестима нейни колеги астронавти загиват на 1 февруари 2003 г.
7. Пеги Уитсън
Пеги Уитсън притежава впечатляващото отличие да е прекарала повече време в космоса от всеки друг американски астронавт. NASA избира Уитсън за кандидат-астронавт през 1996 г., но тя вече е работила за космическата агенция като учен и е изучавала как предизвикателствата на космическото пространство влияят на живите същества.
Между 2002 г. и 2017 г. Уитсън е имала три дълги престоя на Международната космическа станция, където е прекарала общо 665 дни в космоса. През това време тя е изпълнявала и длъжността командир и е помогнала за извършването на стотици научни експерименти.
8. Кристина Кох
Кристина Кох държи рекорда за най-продължителен престой в космоса на жена. През 2013 г. NASA избира Кох за кандидат за астронавт. А през октомври 2019 г. тя стартира към Международната космическа станция в рамките на Експедиция 59.
Това бележи началото на 328-дневен престой, който включва шест излизания в открития космос – включително първото изцяло женско излизане в открития космос. Нейна съотборничка по време на новаторското излизане в космоса е колежката ѝ от NASA, астронавтката Джесика Меир.
9. Джесика Меир
Джесика Меир получава докторска степен по морска биология от Института по океанография „Скрипс“. Работи като практикуващ учен, изучавайки животни, които водят живот в екстремни условия. През 2002 г. Меир се присъединява към програмата на NASA за акванавти и живее под повърхността на океана в продължение на пет дни.
В крайна сметка тя също става астронавт и през 2019 г. се изстрелва към Международната космическа станция. Меир прекарва стотици дни на МКС и участва в първата изцяло женска космическа разходка заедно с приятелката си, астронавтката на NASA Кристина Кох.
10. Кейт Рубинс
Катлийн „Кейт“ Рубинс е експерт по вирусни заболявания и е прекарала повече от 100 дни в космоса. Тя получава докторска степен по биология на рака от Станфордския университет. По-късно ръководи екип от 14 учени, които изследват инфекциозни заболявания, разпространени в Централна и Западна Африка.
През 2009 г. NASA избира Рубинс за астронавт. По време на мисия до Международната космическа станция през 2016 г. вирусологът става първият човек, който някога е секвенирал ДНК в орбита. NASA нарича нейните пионерски усилия „промяна на правилата на играта“ за здравните изследвания на Земята и в космоса (както и инструмент, който един ден може да ни помогне да изучаваме извънземни форми на живот).
Е, жените определено не си поплюват. Можем само да се гордеем с постигнатите успехи на учените по света. Това са астронавти, останали завинаги в историята, които ще се помнят дълги години напред. С тяхната помощ не сме останали съвсем невежи в тази така сложна наука за Космоса.
Любител на социалните мрежи и риалити форматите, Рая е съвременна и любопитна. Студентка по журналистика в СУ, която с малко късмет постига всичките си цели… със затворени очи. По природа е перфекционист, родена под знака на Дева.