Всеки има своите странности. Понякога това се отразява на поведението ни в ежедневието, в начина ни на общуване с другите хора, а друг път остава траен отпечатък върху нашата собствена история. Тук ще обърнем внимание на 10 известни личности, оставили своя отпечатък не само заради талантите и уменията, които са притежавали, но и заради ексцентричността в характерите и поведението си.
1. Оскар Уайлд
Оскар Уайлд несъмнено е един от най-известните писатели на всички времена. По време на морален консерватизъм, Уайлд успява да изживее младостта си, облечен в пищни дрехи, излъчващи ексцентричност и поради зашеметяващото си остроумие – истинската причина за неговата известност.
Докато учил в Оксфордския университет, Уайлд се разхождал по улиците с омар на каишка. Стаята му била украсена в яркосин порцелан, слънчогледи и паунови пера. Той бил пряка противоположност на това, което Викторианска Англия очаквала от един мъж да бъде. За съжаление една афера с лорд Алфред Дъглас сложила край на блестящата му кариера и Уайлд бил затворен за содомия.
2. Никола Тесла
Изобретателят Никола Тесла толкова мразел перлите, че отказвал да се обвързва с жени, които ги носели. Дори веднъж изпратил секретарката си у дома, защото носела перлени бижута. Бил обсебен също от числото „три“ и обичал да прави или да има неща по три или кратни на 3.
Тесла обичал да обикаля по три пъти, преди да влезе в някоя сграда и използвал 18 салфетки, за да почиства съдовете и чашите си всяка вечер. При странен обрат на съдбата, той починал в хотел, в стая с номер 3327 на 33-ия етаж, три дни преди 87-ия си рожден ден.
3. Лудвиг Ван Бетховен
Известният глух композитор Лудвиг Ван Бетховен живеел с пияния си баща, който често се хвалел пред хората, че синът му е по-добър от друго известно „малко композиторче“ на име Волфганг Амадеус Моцарт. Бетховен всъщност мразел музиката, но баща му, който имал интерес да печели пари от несъществуващия талант на сина си, често го събуждал от сън и го принуждавал да свири на пиано.
Всяка грешка била посрещната от сериозни побои. Бетховен скоро започнал да изпитва страст към музиката, както и към някои ексцентрични навици. Винаги потапял главата си в съд със студена вода преди да композира, а също така изливал кани с вода върху ръцете си, докато цялото му тяло не се намокрело. Често изливал толкова много вода, че тя прониквала през пода в стаите под неговата.
4. Чарлс Дикенс
Чарлз Дикенс страдал от обсесивно-компулсивно разстройство и проявявал ексцентрично поведение. Винаги се гледал в огледалото, решел косата си с гребен по няколкостотин пъти на ден и пренареждал мебелите на всяка стая, в която се намирал. Пишел, докато гледал на север, защото вярвал, че това го прави по-добър писател. Той бил толкова обсебен от идеята за северната посока, че взимал компаса със себе си, когато пътувал, за да се ориентира.
Дикенс също спял така, че тялото му да бъде насочено на север, с ръце, протегнати винаги на еднаква дължина от краищата на леглото. Освен това той бил сомнамбул и често ходел по улиците на Лондон през нощта. Лунатизмът му бил предимство за него, тъй като послужил като вдъхновение за много от романите му и техните герои.
5. Йосиф Сталин
Йосиф Сталин, бившият лидер на Съветския съюз, бил ексцентрик, но въпреки това имал изключителни диктаторски качества. Известно е, че Йосиф Сталин бил по-жесток от Адолф Хитлер и е спечелил войни срещу много страни. Сталин имал странен характер и съдел за хората по миризмата на техните изпражнения.
Мао Цзедун бил един от най-мощните лидери в света по време на управлението на Сталин в Съветския съюз, а той искал да изследва екскрементите на Мао, като построи таен отдел. Според слуховете Сталин свързал санитарната система на Мао с отделна стая, която да изследва ежедневно, след като споразуменията с Мао бъдат подписани.
6. Едгар Алън По
Едгар Алън По е американски писател, познат със своите разкази и поезия. Искал да живее изцяло чрез приходите си от писане, обаче не успял да го направи. Приносът на По към поезията се счита за значителен за американската литература. „Господи, помогни на горката ми душа“ били последните му думи, но няма доказателства за смъртта му.
Той настоявал да направи нещо щедро и добро. Например, платил 100 цента за шоколадово блокче. Бил толкова ексцентричен по отношение на литературата, че пишел върху непрекъснати ленти хартия, запечатани с восък.
7. Ричард Никсън
Ричард Никсън е американски президент от 1969 до 1974 г., при управлението на когото икономиката на Съединените щати била силно засегната. Основните му цели били да намали инфлацията и да подобри икономиката на държавата, но накрая всичко приключило с голяма борба от икономическия спад. Освен че загубил професионалната си кариера, той бил ексцентричен в личния си живот. Всеки ден консумирал за обяд извара с кетчуп.
8. Ърнест Хемингуей
През целия си живот на автор той написал седем романа, шест сборника с разкази и две документални произведения. Всички те били създадени, докато той стоял прав пред библиотеката в спалнята си.
Майка му – Грейс Хемингуей, често обличала младия Ърнест и по-голямата му сестра в еднакви розови рокли с дантели и наричала всеки от тях „холандска кукла“ и „сладурана“, за да задоволи неосъщественото си желание да стане майка на момичета близнаци.
Тя дори не пуснала сестра му на училище една година, за да могат двамата да са в един клас. Тези преживявания травмирали значително Хемингуей до такава степен, че той заплашил да спре финансовата помощ на остаряващата си майка. Самата тя никога не разказвала за неговото детство.
9. Лорд Байрон
Джордж Гордън Байрон е приет за втория най-добър поет след Шекспир, що се отнася до английската поезия. Представил първата си поетична творба на 14-годишна възраст. Ексцентричността му се проявила за пръв път, когато той искал да държи куче в стаята си, докато учил в университета в Кеймбридж. Но когато властите не му позволили да отглежда куче, вместо това взел мечка в стаята си. Той дори извел животното на разходка в университета, което наистина ужасило до смърт другите студенти.
10. Микеланджело
Въпреки че бил известен художник с невероятно въображение, Микеланджело не обръщал особено внимание на външния си вид и поддръжката си. Къпел се рядко, рядко режел ноктите си. Също така се смятало, че той страдал от аутизъм, въз основа на наблюденията над социалните му контакти.
Дори когато майка му починала, той не присъствал на погребението ѝ. Но е важно да се има предвид, че аутизмът може да е била една от причините, поради които бил толкова отдаден на работата си и обсебен от нея.
Таня Ангелова е завършила „Психология“ и „Лингвистика и превод“. Обича музиката, танците, книгите, пътешествията, вкусната храна и добрата компания. Вярва, че всеки един от нас е ключът към промяната и щастието идва с вътрешния мир и хармония!