Няма как да не сте отишли на море и да не сте се “сблъскали” с най-атрактивните му обитатели – чайките. Независимо дали будят с крясъците си, крадат храна и вещи или отвличат малки домашни любимци, всеки е засегнат от повелителите на плажа.
Въпреки това, знаем изключително малко за тези интересни птици. Е, заемаме се да поправим тази грешка и ви запознаваме с 10 любопитни факта за чайките.
В България се срещат над 10 вида чайки. От тях сребристата чайка или гларусът, както я наричат хората, е най-широко разпространена.
Размахът на крилата достига до 146 сантиметра. Клюнът им е масивен, с връх, извит надолу. Подклюнието е с червено петно, а около очите има червен кръг. Краката са жълти с плавателна ципа. Оперението се променя в зависимост от възрастта и сезона, като младите са пъстри, с преобладаващи кафяви тонове, а възрастните са бели с различни нюанси на сивото и черното.
Чайките са моногамни. Те се размножават в шумни и многочислени колонии, наброяващи няколкостотин двойки. Тъй като гнездят на открито на земята, като допълнителна защита се явява специалното оцветяване на яйцата им. Пълното люпило се състои от 2-3 яйца, от тъмнокафяви до синкавозелени, изпъстрени с много, тъмни на цвят и с различни по големина петна. Гнездата им са разположени в колонии на разстояние от 50 сантиметра до 10 метра.
Мъжкият и женската се редуват да мътят яйцата в продължение на 24 дни. Малките имат върху клюновете си подутина, наречена яйчен зъб. С негова помощ те пробиват отвор в черупката, който постепенно разширяват. Освобождаването от яйцето не е лесна работа. То продължава няколко часа и коства много усилия на малките.
Малките на чайката са гнездобегълци. Няколко часа след като се излюпят и изсъхнат, те вече могат да ходят и да напускат гнездото. Първият ден те го прекарват в “родилното”, а възрастните птици идват по няколко пъти на ден да ги нахранят. Едната птица стои в гнездото и ги топли, докато партньорът ѝ търси храна. Смъртта сред малките е голяма, защото те започват да бродят из гнездата и на други двойки, които ги убиват.
Скоро след като напуснат гнездат, младите чайки започват друг вид скитания. Те достигат полова зрялост едва на третата или четвъртата си година и дотогава прелитат на далечни разстояния. Увлечени заедно с ятата на други чайки те обикалят околните държави. Завръщат се по родните си места, за да си намерят партньор и самите те да отгледат поколение.
Чайките изобщо не са претенциозни откъм храна. Възползват се от цялото разнообразие, което им предлага тяхното местообитание. Навъртат се около големите риби, с надеждата да се докопат до част от плячката им. Хранят се с всякакви мекотели, а в менюто им влиза дори и мърша.
Чайките гнездят в София и други градове вече повече от 10 години. Те извличат максималното от предимствата, които големите, мръсни градове им дават. Лесно се адаптират към промените и изобщо не се страхуват от хората.
Британски изследователски екип е открил как да се справим с кражбите на чайките. Той оставя на земята плик с картофен чипс в близост до големи групи чайки и леко се отдалечава. Когато някоя птица започва да се промъква към храната, експериментаторът се привежда до нейното ниво и се взира твърдо в очите ѝ.
При тези условия само 36% от птиците достигат до храната, докато мнозинството или отлита, или се отдалечава с ходене. Тези, които все пак достигат до чипса, започват да консумират след време. Това демонстрира, че чайките възприемат поведенчески сигнали от хората, когато взимат решение къде в града да се хранят и че те губят апетит под влияние на човешкия поглед.
В славянските поверия за чайките се смята, че са душите на загинали моряци. Затова и моряците се отнасят с особено внимание към тях. Много екипажи на кораби и днес вещаят бъдещето си, наблюдавайки тези птици. Съществува поверие, че ако три чайки прелетят над моряк или кораб, ще се случи нещо много лошо и смъртта не може да бъде избегната.
Ако заблудена чайка докосне някого с крило по лицето, този човек след кратко време ще умре. Същата съдба очаква и този, който убие чайка. Моряците вярват, че нито един кораб няма да завърши плаването си безпроблемно, ако преди да отплува, не него няма кацнали чайки.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.
Коментари