Повечето от нас сме доста упорити. Съзнателно или несъзнателно следваме един и същ модел на поведение всеки път, когато се окажем изправени пред подобни ситуации, без да се интересуваме много дали това ни е донесло резултати, от които сме били доволни в миналото.
Промяната не е нещо лесно, без да заблуждаваме себе си или другите, не е процес който протича гладко. Добрата новина е, че тя винаги е възможна. Със сигурност обаче трябва да сме доста дисциплинирани, да заемем позицията на промяната и да покорим целта.
Вече трябва да ни е ясно, че промяната обикновено не се поражда в нас, защото някой идва и ни казва, че трябва да се променим, дори когато това послание e с най-добри намерения.
Промените не са невъзможни, но за да са реални, в нас трябва да се е задействал превключвателя… Дори тогава промените може да не преодолеят имплантацията в нашата система и във всеки един момент да се върнем към модела, който преди това е определял решенията и действията ни.
Нека започнем от това, че е възможно и често е много удобно за нас да променим някои неща, особено поведението си, начините, по които гледаме на живота, или да се възползваме максимално от него.
Нека разгледаме 10 важни момента при оценяването и прилагането на промените
– Промените трябва да идват от вас.
– Първата стъпка е да осъзнаете, че има по-добър начин да стигнете до определена точка.
– Трябва да вземем решение за промяна.
– Трябва да прегледаме какво сме спечелили или загубили с това, което искаме да променим. И какво предполагаме, че може да се промени чрез промяната, която искаме. Тук ще определим целта на промяната: “Искам да се променя защото… или заради…”
– Определете обхвата на промяната, кои области искаме да обхванем и какво можем да направим, за да осъществим тази промяна.
– Трябва да извършваме постоянен контрол и мониторинг, като откриваме всяко отклонение.
– Необходимо е активно наблюдение, защото моделите ще ни приканват да се върнем към познатото, дори когато знаем и искаме да го направим по различен начин.
– При всяко проявление, съпротивляващо се на промяната, трябва да помним целта на тази промяна и да действаме в съответствие с взетото решение.
– Не бива да чувстваме като в затвор или че се насилваме в нещо. Ние само разчистваме пречките, за да можем действително да се променим.
– Ще разберем дали наистина сме се променили, когато бъдем подложени на изпитание в ситуация, подобна на тази, в която бихме действали така, както сме действали преди да сме решили да се променим.
Добрата цел ни стимулира да се променяме
Това може да отнеме време, а може и да е изключително бърз, плавен и естествен процес. Всичко зависи от целта и от това дали основите на промяната са стабилни.
И една важна подробност, която не бива да пренебрегваме. Без значение на колко години сме или колко дълго сме правили нещо по определен начин, ако сме свикнали да поемаме последствията от действията си свързани с това, което е станало част от вътрешната ни самооценка, никога не е късно.
Това, което сме били вчера, не определя това какви сме днес. Важното е да вярваме в способността си да се променяме, да се учим и и развиваме.
Нека забравим за: “Аз съм такъв” като сентенция, че не може да се подобрим… Винаги можем да работим за най-добрата версия на себе си, особено когато открием, че определени модели ни вредят или ни карат да нараняваме или да вредим на други хора.
Днес е подходящ ден да изберем нещо, което искаме да променим и да съставим стратегията си за постигането му, независимо колко пъти ще се препънем в опита си. Нека не чакаме нещо в нас непоправимо да се счупи, за да направим тази промяна, когато може да се направи и по-рано…
Ако обичаш да пишеш и го правиш добре, ако имаш интересна лична класация или си автор на любопитна десетка, можеш да ни изпратиш твоя собствена статия и да станеш част от авторите на © 10-те най.
Коментари