Здравето е най-необходимото нещо на света. То е и най-ценното, което не може да си купим с пари. Затова всички се стремим към по-дълготрайното му задържане. Колкото по-здравословно живеем, толкова по-рядко ще се оплакваме от болежки и болести.
Как обаче да спазваме правилния начин на живот, особено през лятото, когато изкушенията дебнат отвсякъде – я някой разпънат хамак, подканящ към пълен айляк вместо трениране; я някоя сладоледена мелба за разхлаждане, уж плодова – да успокоява съвестта. А слънчевото време навън примамва към стремеж за хващане на хубав тен, но често се случва обратното – сдобиваме се с кожно изгаряне, поради подценяване на влиянието на UV лъчите.
Сега, намирайки се в разгара на хубавите дни с високи температури, както и в старта на масовите летни отпуски, решихме да ти припомним 10 от най-основните съвети за изкарването на едно здравословно лято. За да можеш, като се обърнеш назад, да си припомниш хубавите моменти, а не кофти преживявания.
1. Грижа за кожата
Всяка следваща година озоновият слой на планетата изтънява все повече. Следователно силата на слънчевите лъчи е все по-силна и съответно вредата, която нанасят на кожата, е все по-голяма. Шансът за слънчево изгаряне също е почти неизбежен, ако не използваш някакъв крем, поне с минимална защита. Специалистите препоръчват да е най-малко SPF 30.
В самото начало на излагането ви на слънце е добре да се „препичате“ в по-ранните и следобедните часове. Знаем, че искаш да постигнеш бързо хубав загар, но… това не става с максимално дълго излагане на слънце по цял ден, а за кратко, под чадър и не на директна слънчева светлина, но последователно няколко дни. Също кожата изисква и повече хидратация през цялата година – не пропускай дневната си рутина. Това, че се мажеш с лосион против изгаряния, не изчерпва всичката грижа за кожата ти.
2. Винаги с бутилка вода в ръка
Споменахме вече хидратацията. Тя трябва да се прави за целия организъм, разбира се, не само за кожата. Пийте вода дори повече, отколкото обикновено. А точно в най-горещия сезон през годината, обезводняването си е направо вредно.
Казват, че по 3 литра на ден е минимумът, който трябва да се поема при нормални условия. Та… постарай се да постигаш поне него. И не, газираните напитки, сокове, смутита и протеинови шейкове не заместват водата. Течности са, но нищо не се възприема и обработва по-бързо и не действа по-полезно на човешкия организъм от чистата натурална вода. В повечето случаи най-ценни са най-простите неща – запомни го.
3. Ексфолианти
Такааа, наясно си, че когато кожата „изгаря“ от слънцето, започва да се бели. На тази мъртва кожа можеш да спомогнеш за по-бързото ѝ премахване, като ексфолираш кожата си редовно. Не е задължително това да става с някакви скъпи продукти. Може да го правиш и с „натурална скраб“ като например утайката от кафето.
Вместо да я хвърляш, втрий я в кожата си – ще видиш какво благоприятно действие има върху кожата ти. Е, няма да те спрем и от процедура в СПА център, ако имаш желание и възможност, разбира се. Просто ти подсказваме и някой-друг по-бюджетен вариант.
4. Режим и тренировки
Знаем, че през зимата ти е по-лесно да се организираш за дневната си тренировка, както и да спазваш някакъв хранителен режим. Истина е, че тогава сме по-малко подвижни и някак самият организъм си иска фитнеса. Откъм храни пък изборът е доста по-ограничен и изкушенията са сякаш по-малко.
Но стане ли лято, не означава, че трябва да се впускаш в „чревоугоднически грехове“. Напротив! Можеш да разнообразиш леко дневния си режим. Дори и да съгрешиш с някое лакомство, ще компенсираш с малко повече усилия в залата. Но задължително не нарушавай изградения вече ритъм на живот.
5. Храненето
Тук ще обърнем внимание на самите продукти, съставляващи храненията. Повече сезонни плодове и зеленчуци винаги са добър избор. По малко, но често хапване също е по-полезният вариант. Един приятелски съвет – за разхлаждащи напитки е препоръчително употребата на повече лед, а не сладоЛЕД в тях.
Едното е направено от чиста вода, а другото е доста калорично. Особено ако го използваш често като охладител. Да не се чудиш после от къде са няколкото качени килограма, при все че посещаваш фитнеса редовно. Същото се отнася и до консумацията на месо – тежките меса не са препоръчителни за летния сезон. Вместо тях завиши консумацията на риба и морски деликатеси – все пак кога ще е по-добър момент за тях, ако не през лятото?
6. Хидратация и пак хидратация!
Мокри се колкото можеш повече. Освен чрез пот в залата има и доста добри други алтернативи – плуването е сред най-добрите такива. Все някой от разнообразните стилове ще го умееш. Не? Е, значи имаш повод да усвоиш нови умения. Един нов спорт, развиващ цялостната мускулатура и щадящ тялото, въпреки натоварването.
Продължителното му практикуване води до стягане на мускулите, на кожата, горене на излишните килограми точно, където са се понатрупали. Просто перфектен избор, нали? Ако пък изпитваш страх от удавяне, добре – имаме предложение и за теб – водна аеробика. Тя се извършва пак в басейн, но плитък, така че да си гарантираш постоянното държане на главата над водата – споко.
7. Зехтинът – летен помощник във всичко
Ако в летния сезон задължително в едната ръка трябва да държиш бутилка вода, то в другата ти препоръчваме да е зехтинът. Дали за свежа гръцка салата, единствена подправка за приготвяне на морските дарове или просто вечен лек при проблемна кожа – той е със задължително присъствие в лятното ти ежедневие.
Намажеш ли се с него, ще ти помогне за защита от вредните UV лъчи. Същевременно ще омекоти кожата и ще облекчи изгаряне или рана. Друго позитивно негово влияние е, че спомага за задържане на хидратираната кожа. А казахме вече, че това е от особена важност през лятото, помниш. Ако не обичаш да си мазен, може да приемаш зехтин и вътрешно – по една супена лъжица на ден. Изборът оставяме на теб.
8. Грижа за косата
Вдигнат ли се малко температурите, трябва да се сетим, че след кожата най-застрашена от увреждане е косата. То не са слънчевите лъчи, то не е солената морска вода или хлорираната в басейна. Като добавим и честата употреба на сешоар, преса или маша – положението става страшно. Осен ако не полагаш просто малко по-засилена грижа за косата си.
Правилните продукти винаги максимално намаляват опасността от увреждане – шампоан за подхранване на косата, спрей с UV защита, кристали против нацъфтели връхчета и по-честото използване на регенериращи маски. И оставяй косата си да изсъхва сама, ако имаш тази възможност. Максимално ограничи използването на уреди за оформяне на косата. Лято е – небрежните кокчета или плитки са толкова подходящи за сезона и не изискват топлинна обработка на косъма. Възползвай се от тази идея.
9. Слънчеви очила и шапка
Поне единият от тези аксесоари трябва да е на лице през летния сезон, за да си гарантираш приятно преживяване извън дома. Разходките по брега на морето или сред горската прохлада са блян за всеки в края на студения период на годината. Но с все по-дългото време, прекарано навън, трябва да сме и по-добре подготвени за това.
Очилата предпазват от силните слънчеви лъчи, които биха могли да увредят ретината. Или поне да доведат до сериозно зачервяване, особено ако си със светли очи. Не можеш да понасяш очила? Тогава се сдобий с шапка със широка периферия или поне с козирка. Така сянката ще бъде винаги с теб, а и ще предпазиш и косата си от изсушаване (отново от Слънцето).
10. Време за активности
Да, казваме „активности“, а не „спорт“. Намери своето занимание навън, което просто да включва движение. Добре, дори и дълга енергична разходка се брои, просто тялото ти да не бъде в покой. И без това трудно се събуждаме от „зимния сън“, в който ни поставят студените ветрове от ноември до март.
Дори градинарството е добра алтернатива – хем поддържаш двор или тераса, хем си в природата, хем си в движение. Идва ти една идея по-статично, отколкото е по вкуса ти? Йога сред природата действа много ободряващо сутрин. А защо не и пилатес? Разпъвай постелката в парка или на плажа и се отдай на гъвкавост и пластика, колкото можеш. Колкото повее се раздвижваш, толкова по-добре за теб и здравето ти.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.
Коментари