На пръв поглед пътуването е свързано с нови места. Всъщност обаче то ни дава много повече, като отваря хоризонтите ни, за да изпитаме напълно различни култури, кухни и да се насладим на приказни пейзажи.
Въпреки че снимките са доказателство, че сте отишли и видели, трансформацията, която се извършва вътре в нас, често е най-силното доказателство, че пътуването е важно.
Днес тръгваме на околосветско пътешествие до близки и далечни дестинации, за да погледнем към самите себе си и да открием заедно 10 от многото причини да пътуваме по-често. Bon voyage!
1. Всеки свързва пътуването със среща с друга нация и култура. Един от най-любопитните моменти за всеки турист е храната. Всяка държава има своя характера кухня, която в зависимост откъде идвате, може да си прилича или различава с храната, предлагана във вашата държава.
Всяко пътешествие отваря нова врата, нов вкус и преживяване. Най-простият пример е този със сушито. Всеки поне веднъж в живота си е опитвал суши, но докато не посетиш Япония, никога няма да знаеш какъв е истинският вкус на тази храна.
2. Като заговорихме за традиционна храна, друга причина, поради която да пътувате по-често, е тази да обикнете своя дом още повече. Магичното в дома е, че „е добре да си тръгнете и още по-добре да се върнете“. Вие наистина ще разберете значението на тези думи от Уенди Ундер едва след завръщането си у дома. И все пак не сте същите – вие сте нов, пълен с нови знания и идеи.
3. Пътуването създава спомени за цял живот. Колкото и незначително да изглежда, фактът, че сте имали опит в чужбина, създава спомен, който ще помните дълго време. А точно тези спомени са голямата причина много хора да пътуват.
4. Пътуването ви кара да се чувствате като авантюрист или дори като герой от филм. Въпреки факта, че светът никога не е бил толкова добре свързан, както днес, все още има места, които са малко известни за обикновения турист.
Създаването на списък с места, които искате да посетите, е изключително мотивиращо. Не е нужно да прекарате месец в джунглата. Ако живеете в голям град, ходенето на поход през уикенда ще ви накара да се почувствате различно. Приключенията изискват новост, така че излезте от зоната си на комфорт. Може да е страшно, но в ретроспекция ще го видите като най-доброто решение, което някога сте взели.
5. Пътуването създава връзки между хората. Хората, които срещате, докато сте на път, стават едни от най-ценните имена в списъка ви с контакти. Те стават маркери върху картата, които да посетите по-късно. Дават ви поглед извън кръга от родния си град и ви принуждават да предприемете нови и освежаващи перспективи и в крайна сметка осъзнавате, че всички хора са еднакви, независимо къде живеят.
6. Друга важна причина, поради която трябва да пътувате още повече, е, че по този начин вие учите нови езици. Има нещо удовлетворяващо в това да можеш да „метнеш“ няколко думи на гръцки, да знаеш как да кажеш „благодаря“ на тайландски, да научиш малко испански, за да резервираш стая в Сантяго или просто да чуеш език, който не си знаел, че съществува само няколко седмици преди това.
7. Пътуването ви помага да продължите напред с живота си. Ако сте между работа, училища, деца или връзки, пътуването по света може да бъде перфектен начин да преминете от един от тези житейски етапи в следващото си голямо приключение. Голямото пътуване едва ли ще улесни прехода ви, но гарантирано ще ви даде шанс да разсъждавате къде сте били, къде отивате и къде искате да бъдете.
8. Пътуването е предизвикателство, с което може да научите ценни уроци. Да се сдобиете с ежедневното си лате на едно и също място и да се взирате в екрана в офиса от 9 до 5 всеки ден, не е толкова интересно, нали? Дори ако решите да работите по пътя (и продължавате да се вглеждате в екрана), все пак ще трябва да намерите ново място, където да изпиете латето си.
Всяко пътуване без значение от дестинацията е пълно с моменти на радост и предизвикателства. А преодоляването на предизвикателствата ще ви даде и допълнителен повод за радост.
9. Пътуването подобрява вашето разбиране към други култури. Хората, които пътуват, винаги развиват съпричастност и по-дълбоко разбиране към другите култури. Да бъдеш по-разбиращ и толерантен към култура, различна от собствената ти, е част от това да бъдеш по-интелигентен.
Има един цитат на свети Августин, който гласи „Светът е книга, а тези, които не пътуват, четат само една страница“.
10. Пътуването те прави по-умен. Опитайте се да запомняте нови думи на различен език всеки път, когато пътувате, и ще видите подобрение в капацитета на мозъка си, както пише Дан Ройтман в Huffington Post. Пък и нищо не се знае – може да изпаднете в предизвикателни ситуации, в които трябва да бъдете находчиви и да мислите различно. Сигурен съм, че ще развиете нов набор от умения, за които не сте подозирали, че имате.
Виктор Велев е студент по „Бизнес администрация“ и „Журналистика и масови комуникации“ в Американския университет в България. Интересува се от спорт.