Чуем ли думата „коктейл“ в повечето случаи я асоциираме с лято, плаж, разхладителна напитка. Сега обаче ще напълним чашите с нещо значително по-топло и ще ти покажем, че и зимните коктейли са не по-малко приятни за небцето. Ще смесваме вкусове, ще добавяме аромати, ще има и мед за разкош. В третия ден на Коледа сервираме 10 наистина страхотни класически зимни коктейла.
1. Ирландско кафе
Това на първо вкусване кафе, криещо в себе си една малка тайна – няколко (да сме точни – 40) мл чисто оригинално ирландско уиски, е може би най-разпространеният зимен коктейл. Едновременно ободрява и бързо сгрява сетивата. Неговото първо сътворение било измислено от готвача Джоузеф Шеридан. Когато по време на Втората световна война му се наложило да стопли измръзналите пътници на един неосъществил се полет на самолет, Джоузеф просто добавил малко ирландско уиски към кафетата на всички чакащи самолета да излети. Идеята да добавят и бита сметана, която да успее да се задържи на повърхността на кафето, дошла на Джак Кьоплер и Щантон Делаплейн. Няколко години по-късно.
2. Грог
За миксирането на чай с ром трябва да благодарим на адмирал Едуард Върнън, наричан „Старият Грог“. Той бил част от английските военноморски сили. До идеята ром да се разрежда с гореща вода се стигнало по повод дневната дажба алкохол на моряците по това време. Полагаемите 285 мл на ден често водели до сериозни свади и боеве. Затова адмиралът решил алкохолът да се разрежда с вряла вода. Естествено, всички са недоволни от това и започват с насмешка да наричат коктейла „Грог“. В днешно време той е един от най-предпочитаните зимни напитки, особено от скиори и сноубордисти – снежна писта, чайна и Грог – класика! Е, рецептата е и доста подобрена – използва се силен черен или билков чай, като може да се добави лимон.
3. Глювайн
Още от древните философи знаем, че „във виното е истината“ и това твърдение не е случайно. Греяното вино се е ползвало дълго време като лек – против главоболие, настинка. Рецепти още от Средновековието подсказват, че е било ползвано по този начин, като са му били добавяни различни подправки – мед + канела + кардамон (Франция), канела + джинджифил + карамфил + индийско орехче + черен пипер (Англия), стафиди + белени бадеми (Швеция), а в Чехия дори го подсилвали с ром и ликьор. Най-важното правило при приготвянето на греяното вино с подправки е да не му позволявате да заври! А сортовете грозде, от които става най-подходящото за този коктейл вино, са мерло, гъмза или плодово каберне.
4. Яйчен пунш
Яйченият пунш е типична американска коледна напитка. Първата му поява на коледно-новогодишната трапеза е свързана с американската Военна академия. Там, благодарение на тази сладка напитка, повече от 70 кадети превръщат коледния бал в масов бой, понеже алкохолът бързо ги хваща. Затова нека консумацията е умерена, но пък е наистина приятна. Смес от уиски, яйца, мляко и подправки на първо слушане звучи сякаш някой си е изтървал питието в сместа за палачинки. Но опиташ ли я без предразсъдъци, оставаш запленен.
5. Горещ ром
Окей, това не е точно коктейл. Но загрят алкохол, сгрява още повече и е чудесен избор за напитка след тежък работен ден през зимата (особено ако е на открито). За перфектния горещ ром е нужно освен кой и къде ще го пие, също и в какво! Правилно поднесена, тази напитка те кара да се насладиш на студената обстановка навън, на която до преди малко си мръзнал и си я ненавиждал. За целта трябва да се загрее класическа тежка чаша, която да задържи максимално дълго време ромът горещ. Към ромът може да бъде добавена и някоя-друга подправка, а също и кафява захар – в зависимост от индивидуалните предпочитания на консуматора. Ами „Наздраве!“ ☺
6. Зелен чай с уиски
Миксът от силна детоксикираща напитка и малко количество качествен алкохол действа наистина много, много добре през зимните студове. Уиски в комбинация със зелен чай е привидно не особено добро попадение, но това е само докато не опиташ. Плюс това си пасва превъзходно с кисели или сладникави храни. А направата е повече от лесна – смесвате по 45 мл от избраното от вас уиски със същото количество чай. Разреждате концентрираната течност с 60 мл газирана вода и „Воала!“.
7. „Китайски чай“
Този коктейл отново е чай плюс алкохол, но тук вдигаме нивото – видовете алкохолни напитки са два – коняк и ром. Смесват се по 50 мл от всяка в съд със сока от 2 портокала, 2 лимона и нарязаните кори на плодовете. Престояват поне 3-4 часа. Вече образувалата се смес се прецежда и разрежда с половин литър китайски чай. Преди да се поднесе за консумация, в чашката се добавя лъжичка мед, за по-голяма сладост.
8. Горещ шоколад с ром
Да, правилно си усетил – преминахме на коктейли на границата между детството и пълнолетието. Но пък са толкова приятни – също като празниците през декември. Защото няма значение на колко години си, на Коледа винаги се усещаш някак по детски щастлив. Така е и с тези коктейли – ако към напитка като горещия шоколад добавиш 5 супени лъжици ром, канелена пръчка за аромат и завършиш с малко бита сметана, получаваш перфектния коктейл, с чиято компания можеш да изгледаш поне 2 коледни филма. Зареждай плейлиста – киното започва! 😉
9. Горещ шоколад с уиски
Тук коктейлът се различава от предходния единствено по вида алкохол, който се използва, а именно вместо ром – уиски. Като начин на приготвяне обаче може леко да се различи. В съд загрявате 2 ч.ч. прясно мляко, с добавени към него ¼ ч.ч. какао на прах, ¼ ч.ч. шоколадов чипс, ½ ч.ч. захар и шипка лют червен пипер. Течността трябва да се загрее (не да заври), но и постоянно да се бърка. Когато стане достатъчно топла, се маха от котлона, разпределя се в чашки и може да бъде поднесена с шоколадов или карамелов топинг.
10. „Горещ Тоди“
Тоди е толкова горещ, че може да те стопли дори и в най-мразовития студ. Той може да бъде приготвен на базата на всеки стабилен алкохол – ром, уиски или коняк… а защо не плодово бренди – изборът е твой. В 30 г от предпочитания алкохол се добавят също толкова грама мед. Сместа се залива със 120 мл вряла вода и се подправя с индийско орехче и резен лимон. Остава ти само да отпиеш и да се насладиш на коледно-новогодишните празници!
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.