По-малко време за почивка или повече изисквания? Много шапки или само една? Забавна или сигурна среда? Това са само някои от въпросите и различията между тези, които работят в стартиращи компании, и тези, които трупат кариерна слава в големите корпорации.
Ако сте от смелчаците, които самостоятелно стартират собствен бизнес, и поемането на инициатива ви зарежда с енергия, вероятно по природа сте готови да рискувате с този начин на живот. От друга страна, ако имате нужда да спазвате определени правила, по-добре заложете на работа в голяма и стабилна организация.
Днес ви предлагаме 10 основни различия в работната среда, отговорностите, личностните качества и тенденциите между стартиращия бизнес и корпорациите. Възможно е дори да научите нещо ново за себе си или компанията, в която работите, на което не сте обръщали внимание досега.
Каква среда ви допада най-много? Каква личност сте? Открийте по-долу!
1. Проактивност
При стартиращия бизнес си създавате работа като поемате инициативи: Няма да имате проблем за разрешаване или работа да вършите, ако не си ги създадете сами. Затова, проактивното отношение към работата е от решаващо значение.
Извод: По-малко време за почивка.
В корпорацията работните задачи са създадени реактивно: Проблемите идват от клиентите или от шефовете ви, а вашата работа е да ги разрешите. Получавате определени задачи и цели, които трябва да свършите.
Извод: Повече изисквания.
2. Влияние
При стартиращия бизнес лесно бихте могли да навредите на компанията, ако сгрешите, или да се изстреляте напред с решенията си. Успехът на бизнеса ви изцяло зависи от това колко успешни сте самите вие.
Извод: Вие сте от съществено значение.
В корпорацията може да управлявате милиони и въпреки това дали си вършите работата, или не да не е от съществено значение. Това не означава, че не допринасяте нищо за компанията.
Извод: Вие сте заменими.
3. Отговорност
В новата организация отговорността ви е невъобразимо голяма. Трябва да сте изключително гъвкав и да разбирате от всичко, особено в началния етап. Да поемате задачи, които никога досега не ви се е налагало: Програмист? Телефонист? Човекът от продажбите? Продуктов дизайнер? – Трябва да се нагаждате постоянно.
Извод: Ключът е гъвкавостта.
В голямата фирма получавате определен продукт или роля, за която да отговаряте. Отговорен сте само за тази продуктова сфера – в екип или не. Много по-малко стресиращо, без много промени и с постоянни задачи и отговорности.
Извод: Ставате експерт.
4. Обучение
При стартиращия бизнес, както отбелязахме, ще трябва да поемате няколко задачи едновременно, а те постоянно ще променят характера си. Кривата, описваща обучението ви, ще бъде стръмна и в най-добрия случай трябва да остане такава. Въпреки това, рядко ще получавате някакво обучение или материали, за да се усъвършенствате. През по-голямата част от времето ще се отговорни сами за това как ще се развивате.
Извод: Бъдете собствения си учител.
Корпорациите осигуряват обучения, материали и оборудване, от които имате нужда, за да си вършите работата. Кривата, описваща обучението ви започва стръмно нагоре. Основната ви работа обаче няма да има много варианти на изпълнение, може би не в продължение на месеци, а на години. Кривата на обучението много бързо ще се промени, като остане хоризонтална.
Извод: Бързо насищане.
5. Екип
В малката компания разчитате един на друг и имате общи цели да създавате стойност за компанията и клиентите си. Без значение дали го правите сами или в екип. Вашият принос към общата дейност е от изключително значение.
Извод: Ако се провалите вие, проваля се екипът.
В корпорацията, въпреки че работата в екип е много важна, пак ще бъдете оставени сами в собствената ви екосистема. Личните ви задачи биха имали много малко въздействие върху останалите в колектива. Също така има и голямо съревнование: в много случаи хората се опитват да отнемат от постиженията на другите.
Извод: Егоистичност
6. Заплащане
В повечето случаи, стартиращите компании имат ограничен ресурс. По тази причина заплащането ще бъде под средното ниво в сравнение с това в областта, в която се развивате. Ще трябва да понижите стандарта си, но успехът на компанията ще бъде и ваш личен успех.
Извод: Висок риск.
В повечето корпорации заплатите са стандартни и съобразени със средните на трудовия пазар. Очакванията ви са свързани с вече известни стойности. Въпреки това, поради стриктната йерархия и бавното израстване, повишаването на заплащането ще бъде трудно.
Извод: Ниски ползи.
7. Задължения
Всяка почивка, разболяване или отсъствие по какъвто и да е повод ще има директно отражение върху продуктивността на малката компанията. Това може значително да се отрази върху личния ви живот. Ако сте основател, бъдете подготвени за много безсънни нощи.
Извод: Високо ниво на стрес.
В голямата компания можете да постигнете по-добър баланс между работата и личното време. Можете да си тръгнете след края на работното време. В крайна сметка компанията ще си е същата и на следващата сутрин.
Извод: Подреден живот.
8. Допълнително заплащане
Новите компании се опитват да създадат забавна работна среда, включвайки разпускащи дейности, често дори и леки закуски и питиета. Те обаче не биха могли да отделят много за осигуряването на допълнително заплащане и придобивки на служителите им.
Извод: Забавна работна среда.
Големите компании имат много по-големи бюджети за осигуряването на допълнителни придобивки, включително застраховки.
Извод: Сигурна работна среда.
9. Заемана позиция
Застояването в комфортната зона не е движеща сила за развитието на нов бизнес. Трябва да сте в състояние да се адаптирате бързо и да поемате задачи, за които не сте били наети. Тъй като резултатите от вашата дейност са основен фактор за успех, възможно е скоро да бъдете повишени в длъжност. Длъжността, която заемате не е основно изискване, за да успеете.
Извод: Отбелязване на резултатите.
Корпорациите имат стриктни йерархични правила. Младшите служители често трябва да преминават през тренировъчни програми, за да могат да поемат лидерска позиция. Такава позиция обикновено се достига след 5-10 годишна работа или подобен опит. Организационната политика на компанията е основен фактор за кариерно развитие.
Извод: Важни са маневрите.
10. Признание
Въпреки че работата в стартираща компания се смята за нещо „яко“, през ранните етапи на развитие почти никога вашата марка няма да бъде разпознаваема. Повечето от вашите приятели и дори семейството ви няма да са чували за нея и едва ли биха разбрали лесно вашата дейност.
Извод: Изисква прозорливост.
Възможно е да работите за някой от най-яките и големи брандове в света, които са добре познати и използвани от милиони хора. Това може да е изключително предимство при кандидатстване за нова работа, тъй като известността на компанията добавя допълнителна тежест във вашата автобиография.
Извод: Създава идентичност.
Дали предпочитате да работите за новоразвиващ се бизнес или в корпоративна среда, зависи изцяло от личните ви качества и предпочитания. Понякога е добре да откриете двете алтернативи преди да приемете определена длъжност.
Коментари