Изменението в заобикалящата ни околна среда е забележимо дори с просто око. Сезоните все повече започват да се изменят, все по-често чуваме за силни бури, опустошителни пожари, прелели реки, рушащи се сгради…. Факти, които няма как да се подминат.
И поводът за появата им е сериозното влияние на човека върху природата, прераснало в т.нар. глобално затопляне. Днес ще споменем поне 10 последици само на нашия континент, вследствие на глобалното затопляне. И дано се замислим с какво можем да спомогнем ограничаването му.
1. Високи температури
През 2023 година в Англия беше отбелязан абсолютен температурен рекорд през лятото. А Испания и Франция положението не беше никак по-различно. Това се дължи на осезаемото повишаване на глобалната средна температура. Очаква се в съвсем близко бъдеще да станем свидетели на изменение на климатичните зони, което от своя страна ще повлияе върху разнообразието на растителност и животни в тях.
Ще се увеличи броят на някои вредители, което косвено ще засегне и хората – ще се появят нови заболявания по селскостопанските култури. Оттук и земеделците, и животновъдите ще пострадат много тежко. Високите температури предизвикват повече изпарения, следователно и източниците на питейна вода ще намалеят. Все сериозни вреди, нанесени от промяната само в един климатичен показател.
2. Суша и пожари
Има ли високи температури, очаквано идва и сушата. Тези два фактора, събрани заедно, водят до големи пожари, следователно загуба на гористи и тревни площи. Те биха могли да са и селскостопански, от което пак пострадали са земеделците. През последните години настаналите в Европа суши са реализирали загуби в размер на 9 милиарда евро.
И тези суши и пожари стават все по-често явление в нашия континент, а щетите, които нанасят – все по-големи и сериозни. Учени прогнозират, че ако средната глобална температура се повиши с 3°C, суши и пожари ще има два пъти по-често на Стария континент. Което разбрахме, че не вещае нищо хубаво.
3. Питейна вода
Прясната питейна вода е сред благата от първа необходимост за наличието на живот на планетата ни. Тя обаче драстично намалява. Повишаването на температурите и честите суши, довеждат до влошаване на качеството ѝ. Това твърдят учените след редица направени изследвания.
По-некачествената вода спомага развитието на повече вредни бактерии и токсични водорасли. Честите валежи пък водят до изплуването на непречистени отпадъчни води на повърхността на подпочвените води и така много по-лесно да се разнасят болести и зарази.
4. Наводнения
Тук се фокусираме основно върху речните наводнения. Стават все по-често явление в Европа. Те водят както до намаляване на населението, поради смъртните случаи, които нанасят, така и до големи икономически негативни последици. Лошото е, че се предвижда в близките десетилетия те да зачестяват, поради все по-изменящия се климат.
Вярно е, че по-редките снеговалежи през зимата биха повлияли положително върху намаляване броя на наводненията, но в средносрочен план този ефект ще се неутрализира, казват специалистите.
5. Повишаване на нивото на Световния океан
От XX век насам равнището на Световния океан започва да се повишава и колкото по-развит става светът, толкова по-бързо се повишава нивото му. Това отново основно се дължи на повишаването на температурите, а оттам стартиралото топене на ледниците на Антарктика. Негативните прогнози сочат, че до края на века нивото на Световния океан ще се е покачило с близо 60 см!
Така обработваемата земна площ ще бъде сериозно намалена. Това би довело и до сериозни икономически щети, тъй като населението, живеещо в крайбрежните райони, формира над 30% от БВП на Европа. Естествено последици ще има и върху инфраструктурата и био разнообразието. Солените океански води ще залеят обработваеми селскостопански площи и ще ги превърнат в негодни за експлоатация.
6. Био разнообразието
Резките промени във всички жизненонеобходими фактори водят до деформирането на много растителни и животински видове. За съжаление обаче някои от тях не могат да се пригодят към новонастъпилите условия и измират. Промените в климата ще доведат да повишаване на изчезващите видове във флората и фауната. Така цялата екосистема ще се превърне в неустойчива на външно влияние система.
7. Почва
Няма как след всичко по-горе изброено да мислим, че почвата ще остане незасегната. Напротив. Природните изменения ще повишат броя на свлачищата, ще намалят органичните вещества в почвите, ще влошат ерозията. Индиректно ще се промени нивото на концентрация на въглерода в почвата. Съставът на почвите ще се промени – ще се превръщат във все по-неплодородни. Което ще намали възможността да се разчита на отглеждането и изхранването на населението с плодове и зеленчуци.
8. Здравето
Тук визираме както това на хората, така и това на растенията и животните. Ще възникват нови болести, а съществуващите вече – ще се обострят. А времето за преборване с тях ще се удължава. Най-вече влошаването на здравето на живите организми ще се дължи на повишаването на температурите, последици от наводнения, пожари и бури; сезонните алергии ще се превърнат в целогодишни, ще се повиши броят на болестите, засягащи дихателните пътища (поради влошаване качеството на въздуха).
9. Инфраструктура
Жизненият цикъл на повечето сгради е съобразен със сегашните метеорологични условия. Но тяхното изменение ще доведе до рязко намаляване на живота на сградите, като част от тях може да бъдат и изцяло негодни за експлоатация, тъй като е вероятно да станат опасни за обитаване. Това от своя страна пък няма да оправдае направените първоначални разходи.
10. Енергетика
Тук основно влияние отново има факторът „покачване на температурите“. Ще се понижи нивото на потребление на енергия за отопление в Северна Европа и много по-осезаемо да се повиши търсенето на енергия за охлаждане в Южна Европа. Това през лятото ще е особено голям проблем, тъй като и неговата продължителност ще се увеличи.
Зачестяването на метеорологични бедствия като бури, силни валежи, ще доведат до намаляване на използването на физическата енергийна инфраструктура като трансформатори и въздушни електропроводи. Цялата тази непредвидимост на възобновяемите източници на енергия ще наложи намаляване на употребата им като енергийни източници.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.