Шотландия, макар и не толкова известна туристическа дестинация за българите, е страна, която може да предложи изключително много. С чистия си въздух и безкрайната зеленина, страната може да се превърне в едно кратко бягство от забързаното ежедневие. А междувременно, с богата си история и многобройните исторически обекти, да успее да прикове вниманието ви и да ви накара да искате да се връщате отново и отново.
Но преди да извадите куфарите, разгледайте няколко любопитни факта за „страната на уискито“, които сигурна съм, ще ви заинтригуват.
1. Хагис (haggis)
Или традиционното ястие на Шотландия, което едва ли ще изненада традиционния българин, тъй като изключително много прилича на българския бахур. Ястието представлява агнешки дреболии като сърце, черен и бял дроб, овесено брашно, лук и подправки натъпкани и сготвени в стомаха на овца. Шотландския деликатес може да откриете във всеки традиционен ресторант в страната и в повечето chippy-та (шотландското наименование за местни ресторанти за бързо хранене).
2. Queen Mary of Scots
Най-известната кралица на Шотландия – Мария Стюарт. Родена е в Linlithgow Palace, Шотландия, резиденция, която и до днес е запазена до неузнаваемост и може да бъде посетена. Само седмица след раждането ѝ, баща ѝ Джейм умира, а тя е провъзгласена за кралица на Шотландия. Поради междурелигиозни разногласия, с цел предпазване на живота ѝ, майка ѝ я изпраща да се омъжи във Франция, когато Мери е на 5 години. На 9 вече става кралица консорт на Франция. Малко след това и мъжа ѝ умира, а тя се връща в Шотландия, за да царува.
Омъжва се още 2 пъти, ражда син – Джеймс I, но малко след раждането си е принудена да абдикира от шотландските благородници. Скоро след това братовчедка ѝ Елизабет I, която по това време е кралица на Англия, вижда в нея заплаха и я затваря. В продължение на 19 години кралица Мери е била премествана от замък в замък, докато накрая не я обезглавяват във Fotheringhay Castle, Англия. И до днес местните твърдят, че духът ѝ витае във всеки замък в който е живяла.
3. Еднорогът и шотландците
През XII век, Уилям I определя еднорога за свещено животно на страната, а през XV и XVI век монетите са били с ликът на еднорог. Гербът е бил с два от благородните зверове, целите в златни вериги. От 1707 година, след обединяването на Шотландия и Англия, към герба се добавя и лъв. Според келтските легендите, еднорогът символизира чистота, мъжественост, сила, кураж и благородство. Митологията също разказва, че белият звяр не може да бъде хванат от никой, освен от девица, чиято чистота е еквивалентна на тази на еднорога.
4. На всеки 100 квадратни метра по един… замък
Интересен факт за Шотландия е, че има над 3000 замъка и независимо в коя посока на страната поемете ще се озовете край някое романтично езеро или хълм, който ще ви накара да се гмурнете в очарователната историческа гледка. Причината за многобройните замъци е клановата система на страната. Може да ви направи впечатление, че повечето от замъците, са изградени върху хълм или около езеро. Това е с цел по-добра видимост и отбрана. Някой от най-зашеметяващите замъци са Caerlaverock, Dunnottar, St Andrews, Balmoral, Eilean Donan. Най-известният е замъкът в Единбург, построен изцяло върху застинал вулкан, имащ най-голяма историческа стойност.
5. Шотландският килт
„Карираните поли“, както ги наричаме ние, са изобретение от XVI век и бързо се превръща в традиционен символ на страната. А на въпроса дали отдолу мъжете имат бельо? Отговорът е: Вече да! Първоначално килтите се обличат най-вече в армията и се носят на голо тяло. Оттам идва и определението „истински шотландец“. Дълго време, мъжете отказващи да носят килтите на голо, са били отлъчвани от армията и се водили – „неверни“. След време обаче, тези мерки започнали да се приемат за крайни и нехуманни, а на мъжете им се дала зелена светлина… да си сложат бельо.
6. Уиски
Всички са чували за шотландското уиски, но не всички знаят, че в столицата на Шотландия има музей на уискито, който ще ви разходи из целия процес на създаването на „водата на живота“. Буквално! Още с влизането си в The Scottish Experience, персоналът ви настанява в подвижен 3 местен „вагон“. Имате избор на беседа измежду 15 езика. А след като решите на какъв език искате да чуете лекцията, вагонът се задвижва. Ще преминете през целия процес на създаване, съхранение и правилно консумиране на напитката. В края на беседата влизате в „стаята на уискито“, където ще имате възможност да опитате от най-голямата колекция на уиски в света.
7. Голф
Шотландия е родината не само на уискито, но и на голфа. Според изследвания, този спорт датира още от XV век. В момента на територията на страната са разположени над 550 голф игрища, които са целогодишно поддържани. Със своите характерните „паркови“, планински лейаут и дори емблематичните линкс голф игрища, Шотландия има какво да предложи на всеки запален голфър по нещо. Едни от най-известните голф игрища са Merchants of Edinburgh Golf Club, Glasgow Golf Club и Harburn Golf Club.
8. Гайдите
Има легенда, която разказва, че преди години, когато в подножието на Единбургския замък са открити тунели, изследователската експедиция е била предвождана от гайдар. В един момент обаче, както фенера, така и музиката от гайда спрели. Така и не успели да открият гайдаря, но местни и до днес казват, че ако се доближиш достатъчно и се заслушаш, ще успееш да чуеш свиренето на гайда. Всъщност в шотландстката история, гайдата заема важно място. Преди на погребения, когато слънцето се скриело, в затънтените гори, гайдарите свирели „забранени мелодии“ в чест на починалия.
9. Овцата Доли
Добре е да знаете, че на където и да тръгнете в Шотландия, освен зеленина ще виждате и овце. Няма да видите цели стада разхождащи се из улиците на някое градче, разбира се, но определено ще се нагледате на зелени безкрайни поля с кротко похапващите животни. Заради това и не трябва да се учудвате, че първия клонинг в света е направен в Шотландия… и е овца. Овцата Доли е първият успешно клониран бозайник от възрастни клетки. Появил се на бял свят през 1997 година в Рослинския институт в Мидлоудиън. През 2003 година Доли почина от белодробната си болест, но 4-те ѝ сестри и братя са живи и здрави и до днес и са под закрилата на биологическия факултет в Нотингам.
10. Хари Потър
Ако сте фенове на поредицата, то Шотландия е точното място за вас. Макар и родом от Англия, Джоан Роулинг живее за кратко в Единбург, където и успява да напише голяма част от „Хари Потър и философския камък“ и да завърши „Хари Потър и даровете на смъртта“. В Единбург може да видите кафенето, което се счита за „родното място“ на книгите за Потър, улицата вдъхновила „Диагон-али“, Единбугския замък, който се счита за прототип на „Хогуортс“ и множество малки магазинчета в стил „Хари Потър“ , от където можете да си купите дори и магическа пръчка, макар и само сувенир.
В Глазгоу може да видите катедралата „Св. Мънго“, чийто коридори са досущ като тези в училището по магии. А ако сте наистина големи авантюристи, потопете се в сърцето на Шотландия и потърсете известния виадукт „Гленфинан“ и със сигурност ще се почудите, дали няма да видите Хари, Рон и Хармаяни от преминаващия влак.
Николета Бошева учи „Връзки с обществеността“ в Софийския университет. Говори френски език и обожава книгите. Пътуването ѝ е страст и вярва в израза „Не забравяй първо да се влюбиш в себе си!“.
Коментари