Думата „whiskеy“ произлиза от шотландско-келтския израз „uisge betha“, което в превод значи „водата на живота“. Легенда твърди, че първото уиски в света е произведено от бенедиктинския монах Джон Кор от манастира Линдорес в Шотландия. Въпреки това, ирландците настояват, че те са изобретили алкохолната напитка.
Уискито е дестилиран алкохол от жито или царевица, които отлежават в дъбови бъчви в продължение на години. Основните видове уиски са: Blended whisky, което представлява 90% от световното производство – прави се от различни дестилати от пшеница, немалцов ечемик или овес.
Malt Whisky, което се произвежда само от ечемичен малц. Single malt пък се произвежда изключително от ечемичен малц и то само в една дестилерия за разлика от блендовото уиски. „Scotch“ означава, че уискито е дестилирано и отлежало в Шотландия (Scotland) и е запазена марка в целият свят. „Irish“ е уискито, дестилирано и отлежало в Ирландия. Основната разлика между скоча и ирландското е, че в Шотландия дестилират напитката два пъти, а на Зеления остров – три пъти.
„Bourbon“ е най-известният вид уиски, произвеждан в Щатите. Отличава се със сладникавия си вкус, тъй като се дестилира от зърнена смес с не по-малко от 51% царевица. Tennessee whiskey е най-близкият роднина на бърбъна. Различава се по това, че за финален етап при производството, напитката минава през дебел слой дървени въглища от сладък клен.
Днес ви представяме 10-те най-скъпи уискита в света.
10. Chivas Royal Salute

Въпреки цената си от 10 000 долара, това съвсем не е най-скъпото уиски в света. Напитката обаче има невероятно дълбок и изискан вкус. Произведено е от Chivas Regal Royal Salute. Водещо в света луксозно скоч уиски, специално създадено в чест на Нейно Величество Кралица Елизабет ІІ по повод коронацията ѝ през 1953 година. От това вече 50-годишно уиски на марката са произведени малко повече от 200 бутилки. Трудно ще почерпите с такова уиски, не само заради малкото произведено количество и цената, а и защото всяка държава има определена квота за количеството, което може да използва.
9. Macallan 1939

За първи път напитката е бутилирана през 1972 година, след като е отлежавала 40-години. През 2002 година компанията пусна втора партида от еликсира. Основно напитката се отличава с изключително мек и кадифен вкус, с характерен карамелен и плодов нюанс.
8. 1955 Glenfarclas

Уникалното на тази напитка, освен вкуса, разбира се, е, че тя е посветена на 200-годишнината от създаването на компанията-производител. Напитката е истинска наслада за чревоугодници, във вкуса ѝ могат да се проследят нежни нюанси на сладък карамел и приятен пикантен вкус. Ето защо 1955 Glenfarclas убедително се установява в избите на изисканите колекционери. Уискито е отлежавало 50 години, бутилирано е през 2005 година.
7. Dalmore Old Decanter

Дестилирано за първи път през 1920 година и бутилирано през 1978 година, от това уиски има произведени само 60 бутилки. Може би това е и една от причините Dalmore 50 да се радва на безпрецедентна популярност. Напитката се отличава с мек и завладяващ вкус, богат на аромати, които оставят приятен послевкус.
6. Macallan Lalique Crystal Decanter

За това уиски може да се каже, че е едно от най-добрите творчески сътрудничества между Шотландия и Франция. Macallan Lalique Crystal Decanter е бутилирано през 1910 г. в парфюмерийна бутилка, проектирана специално от френския дизайнер Рене Лалик. След като е оставено да отлежава 55 години, това уиски е затворено в 420 бутилки. 100 от тях са продадени в САЩ. На вкус напитката е мека и ароматна. Поради дългия престой в дъбовите бъчви се усещат нюанси на пушек, но и допълващи нотки на карамел и цитруси.
5. Glenfiddich 1937

Експертите считат това уиски за едно от най-старите в света. Малцината, които са имали късмета да го опитат, едва ли ще забравят неговия плътен вкус, горчиви нотки, които съблазнително се смесват с нюанси на шоколад, подправки и сушени плодове. Послевкусът разкрива лек тютюнев оттенък. Всъщност от Glenfiddich 1937 Rare Collection има произведена само една бутилка и тя беше продадена на търг през 2006 година.
4. Dalmore 62

Производството на това уиски започва през 1943 година. От Dalmore 62 са произведени само 12 бутилки. Най-скъпата от тях бе закупена за 58 000 долара от колекционер в Pennyhill Park Hotel в Съри. Според мълвата, анонимният купувач веднага отворил бутилката и я изпил с петима приятели. Отличителна черта на тази напитка е богатият ѝ тъмен цвят, който е постигнат благодарение на смесването на няколко вида малц. Вкусът на уискито е доминиран от меки нотки на тютюн, цитрусови и ягодоплодни аромати.
3. Macallan 1926

Това е най-старото уиски от елитната колекция на Macallan. Дестилирано е през 1926 година и бутилирано през 1986 година. Сред дегустаторите няма единно мнение относно вкуса на това уиски. Някои го определят като прекалено сухо и недостатъчно бистро. За други то е превъзходно. През 2005 година южнокорейски бизнесмен плаща 75 000 долара, за да притежава една от 12-те произведени бутилки от това „прекалено сухо и недостатъчно бистро уиски“.
2. Dalmore 64 Trinitas

Името на уискито се дължи на факта, че от него са произведени само три бутилки. Това е първото уиски в света, което се продава за шестцифрена сума. Ценителите твърдят, че напитката наистина си струва. Уискито е с много приятен и гладък вкус, опушен аромат. Нещо повече – напитката е бутилирана в ексклузивни колекционерски бутилки, които сами по себе си са шедьовър.
1. The Macallan in Lalique

Уискито, което чупи всички ценови рекорди. Цената му се определя не само от изключителния му вкус, но и заради бутилката, която е проектирана и произведена от известния френски дизайнер Рене Лалик. Уникалната гарафа, с обем литър и половина, е изработена по метода на восъчните отливки. От уискито е произведена само една бутилка. През 2010 година това малцово изкушение бе продадено на търг за 460 000 долара, като приходите отидоха за благотворителност.
Юлиян Лазаров е журналист с дългогодишен опит в радио и телевизия. В професионалната му биография са БНР, Нова ТВ, Радио Energy, ТВ Европа и др. Обича спорта, музиката и стойностното кино.
Искам да ги опитам всичките!