Началото на усилията – в една собствено фалирала към началото на 1990 г. държава, разногласията вътре в СДС (на „перестройчици“, реставратори носталгици и същински реформатори), непрекъснатата съпротива на бившите комунисти: всичко това – концентрирано в лица и събития, които помним, но за които все още трудно се ориентираме – е изложено с невероятна откровеност, непреборима обоснованост (и понякога безпощадна критичност и самокритичност) от големия държавник Иван Костов.
Всичко това е разказано от автора в мемоари без да са оставени без отговор нито една инсинуация и клевета, които и до днес следват министър-председателя (1997-2001 г.), оставил най-дълбоката диря в най-новата ни история.
Добавяме още нови заглавия като „Блъф“ на Георги Стоянов, „Нищо друго освен истината“ от Анна Политковская, един истински смразяващ трилър от Тейлър Адамс „Без изход“, „Съзнанието като инстинкт“ на Майкъл Газанига и попадаме в „Архивът на Стиг Ларшон“ благодарение на Ян Стокласа.
Винаги верни на своите читатели и този месец ние от © 10-те най сме готови да ви предложим едни от най-интересните заглавия, чрез които да се пренесете в нови светове. Ето 10-те най-продавани книги на издателство „Сиела“ за април 2019 г.
10. „Съзнанието като инстинкт“
Майкъл С. Газанига
Как активността на невроните се превръща в съзнание? Как физическата реалност на атомите, молекулите и клетките създава живите и смайващи светове в главите ни? Проблемът за съзнанието ни преследва от хилядолетия. В последното столетие обаче мащабни пробиви пренаписаха науката за мозъка, но много от главоблъсканиците още от времето на древните гърци остават неразрешени.
В „Съзнанието като инстинкт” почитаният като баща на невронауката Майкъл С. Газанига събира всичко, което е постигнал през десетилетната си кариера. Той се опира както на последните научни изследвания, така и на историята на нашето познание, за да разкрие голямата картина на човешкото съзнание.
Идеята за мозъка като машина, предложена преди столетия, отвежда към заключения за зависимостта между него и ума, която провокира и разделя учените и философите до наши дни. Газанига прави истински пробив в тази теория и защитава идеята, че мозъкът е стройна система от независими модули, които работят в синхрон.
Съзнанието е трудно да бъде угасено дори при наличието на тежки мозъчни травми и изменения, то няма център и винаги блещука в мрака. Разбирането как то се появява, ще дефинира бъдещето на невронауката и ще предопредели посоката на изследванията за изкуствения интелект.
В „Съзнанието като инстинкт“ Майкъл С. Газанига представя не само наследството на живота си, отдаден на науката, но и посочва пътя към бъдещето.
„Най-просто казано, според мен съзнанието е инстинкт. Много организми, не само хората, го притежават в готов вид още с появата си. Тъкмо това са инстинктите – нещо, което организмите притежават още с появата си. Живите същества имат организация, която прави възможно съществуването на живота и в крайна сметка на съзнанието, въпреки че са изградени от същите материали като неживия природен свят около тях.”
9. „Архивът на Стиг Ларшон“
Ян Стокласа
Трилогията „Милениум” превзе света с над 80 милиона продадени копия.
Но Стиг Ларшон не дочака да види своя триумф и почина през 2004 г. – преди излизането на „Мъжете, които мразеха жените”. Точно 10 години след това разследващият журналист Ян Стокласа се рови в така и неразкритото убийство на шведския министър-председател Улоф Палме, най-голямата мистерия в новата шведска история.
И попада на пазения в тайна архив на Стиг Ларшон – който е бил буквално обсебен в продължение на 20 години от това престъпление. И е открил следи, на които шведската полиция така и не обръща внимание, част от които включва и в своята трилогия.
В ръцете си държите документална история, написана като шведски криминален роман. В нея главен герой е истинският Микаел Блумквист – Стиг Ларшон. Стокласа поема по неговите следи и прави неочакван пробив в разследването. Ще забележите, че на страница 364 снимката е скрита – шведската полиция изрично забранява тя да се публикува, защото фактите, изложени в тази книга, стават причина за ново разследване на прочутото убийство.
Стиг Ларшон може би е разкрил най-известното престъпление в шведската история.
„Когато открих забравения архив на Стиг Ларшон, се потопих в свят, пълен с хора и събития, които сякаш бяха извадени от романите на Стиг. Персонажите бяха също толкова крайни, колкото Лисбет Саландер и Александър Залаченко. Само че истински. Убийци и жертви. Шпиони, които шпионират други шпиони. Убити жени и деца. Хакнати компютри, тайни записи, мисии под прикритие. И смърт. Зла, внезапна смърт.”
8. „101 отбивки с деца“
Иван Михалев и Елина Цанкова
След феноменалния успех на поредицата „101 отбивки“ и едноименния блог пътешествениците Иван Михалев и Елина Цанкова приветстваха с добре дошъл на борда още един приключенец – сина им Александър. Оттогава тримата обикалят страната заедно в търсене на онези красиви дестинации, подходящи за семейни бягства от града и ваканции с деца.
Книгата, която държите в ръцете си, е подборка на най-добрите места за фамилни пътешествия и почивки в България. Това не е просто поредният пътеводител, а книга вдъхновение за родители, които искат да споделят радостта от пътуването с децата си.
„Искаме всички да осъзнаят, че пътуването с деца е добро не само за тях, добро е за цялото семейство и не е особено трудно“, казват Иван и Елина. Защото България е пълна с очарователни места, които ще отключат любопитството на вашето дете и ще ви подарят безброй щастливи мигове, за които с радост ще си спомняте, когато децата ви пораснат и поемат сами по широкия свят.
Освен 101 непознати места, любопитни факти за тях, точни упътвания и друга полезна информация в книгата ще откриете и бонус – 12 български фестивала, подходящи за деца. От кукерски танци и улични карнавали до Парад на хвърчилата и „лютеницотерапия“ – вижте кои са най-вълнуващите празници на открито, подредени по дати през годината.
7. „По моя начин“
Димитър Бербатов
В тази книга има върхове и падения, успехи и разочарования. Всичко, което ще прочетеш, написах с желание да споделя с теб пътя си от малките асфалтови игрища до големите световни стадиони. Вижданията си за футбола, но и за живота. Мнението си по различни теми и отговорите на доста въпроси.
Срещите си с интересни хора, със световни звезди и гениални футболисти. Сблъсъците си на терена и извън него. Всички препятствия, които прескочих, за да успея – по начина, който познаваш!
Моята история не е измислица, написана е в съавторство с истинския живот и както често става в него, някои от ситуациите нямат щастлив край! Но това е само на пръв поглед, защото трудностите всъщност са хубаво нещо – те те карат да се развиваш.
Вярвам, че ще ти бъде интересно, защото животът понякога е по-абсурден и забавен и от най-голямата измислица. А дали книгата ще те научи на нещо и ще те вдъхнови, това вече зависи от теб самия
„Понякога, когато вземаш решения като мениджър, можеш да допуснеш грешки. Именно такъв беше случаят, когато играхме финала в Шампионската лига с „Барселона“ на „Уембли“… Все още виждам пред очите си разочарованието на лицето на Димитър. Това е нещо, за което аз винаги ще съжалявам – той заслужаваше своето място в отбора!” , споделя Сър Алекс Фъргюсън.
6. „Пътищата, които избираме“
Съли Ерна
В „Пътищата, които избираме“ вокалистът на култовата рок група Godsmack Съли Ерна разказва за своя труден път към славата, пълните зали и платинените албуми. Неговата автобиография описва живота му преди Godsmack да се превърнат в световна сензация. Рок звездата разказва за трудния път, който е извървял, за да се измъкне от един свят на насилие, наркотици, престъпност и алкохол – света, в който е израснал и се е формирал като личност.
Тази книга е откровена изповед на един човек, който е правил много грешки през живота си – някои от които почти фатални. Съли Ерна признава за случаите, в които негови постъпки едва не са довели до смъртта му или до това да прекара остатъка от живота си в затвора. Той признава и за грешките си с жените и споделя за случаите, когато сърцето му е било разбивано.
Книгата обаче е посветена на музиката – не само на техническата ѝ страна, но и на нейната чудодейна лечителна сила, на способността ѝ да измъква хората от гетото, от депресията, да ги връща към живот и да ги насочва в правия път. Съли Ерна описва трудното си израстване като музикант, многото провали с различни групи, предателствата в музикалната индустрия и начина, по който Godsmack са получили своя изключително рядък шанс да се измъкнат от локалната бостънска сцена.
5. „Блъф“
Георги Стоянов
В началото на 90-те в черноморската столица на Украйна – Одеса, царува законът на джунглата. Властта е разпределена между престъпни групировки, които си оспорват територии и водят постоянни войни помежду си. В смутните години след разпадането на Съветския съюз умните и смелите преуспяват, стига да нямат излишни морални задръжки.
Романът описва престъпната действителност в онези благодатни за нея времена, като се фокусира върху необичайната история на главния герой Юри.
За него животът губи смисъл още в детските години, когато нелеката съдба го превръща в затворен и гневен на обществото мъж. Благодарение на ума си и на силното си влияние върху околните Юри достига до най-високите нива на престъпната йерархия в държавата. По този път обаче връщане назад няма. Или поне така изглежда.
Имат ли милост престъпниците? Правосъдие ли е да убиваш убийци? Каква е цената? И кой ще я плати?
Oснован на реални събития, дебютният роман „Блъф“ на Георги Стоянов е завладяваща панорама на криминалните среди в постсоциалистическите общества.
4. „Нищо друго освен истината“
Анна Политковская
13 години след смъртта си Анна Политковская се е превърнала в международен символ на борбата за свобода и истина и нейните думи звучат повече от актуално на фона на ширещия се популизъм.
Дали си струва да умреш в името на журналистиката, свободното слово и върховенството на закона? Да продължаваш ли да се бориш със системата, когато по всичко личи, че гласът ти е като глас в пустиня? Убитата преди почти 13 години Анна Политковская е правила това до самия край.
В сборника „Нищо друго освен истината“ са събрани някои от нейните най-значими и силни репортажи – свързани с войната в Чечения, с трагедиите в Беслан, с „Норд-Ост“, произвола на руските тайни служби и прокуратура, с руските олигарси и начина, по който Владимир Путин властва в на думи демократичната Руска федерация.
В книгата са включени и нейните недовършени последни материали, както и мнения, спомени и статии на нейни колеги и роднини.
3. „Измамата „Сан Стефано“. Руско-турската поробителна война“
Иво Инджев
Новата книга на Иво Инджев „Измамата „Сан Стефано”“ разглежда детайлно фактите и заблудите около предварителния мирен договор между Русия и Османската империя.
Дългогодишният водещ на телевизионното предаване „В десетката“ се позовава на редица български и чужди източници – руския военен кореспондент Евгений Утин, имперския хроникьор Газенкампф, статии на Николай Игнатиев и Иван Аксаков.
Каква е ролята на руснаците в Руско-турската освободителна война и най-вече на граф Николай Игнатиев, и какъв е характерът на това временно споразумение?
Иво Инджев разбива митове и заема категорична позиция. Посочва онези аспекти от руската външна политика, които оставят следа в българската и руската история.
2. „Без изход“
Тейлър Адамс
Без път за бягство, без обхват на телефона, без помощ и без оръжие, една млада жена трябва да намери начин да спаси себе си и едно малко дете от лапите на коварен маниак.
Дарби Торн е студентка, запътила се сама през Скалистите планини, за да стигне възможно най-бързо до болницата, където оперират майка ѝ. Снежна буря обаче блокира проходите и се налага тя да отбие и да прекара нощта в крайпътен заслон високо в планината – заедно с четирима непознати.
А в една от колите на паркинга, в кучешка клетка, е заключено 7-годишно момиче.
Какво може да направи Дарби, за да измъкне детето? Кой е престъпникът е какво възнамерява да прави с жертвата си? Колко време ще трябва да чакат помощ?
Мистерията бързо се разплита пред очите на читателя в една история, пълна с неочаквани обрати, държаща в напрежение от първата до последната страница.
„Без изход” е всичко, което искам от един трилър: хитро замислен, безкомпромисен и безсрамно напрегнат. Обратите в сюжета избухват като поредица от добре заложени експлозии и напрежението никога не спада. Бях направо размазан. „Без изход” е адски добре прекарано време.”
Джо Хил, автор на „Пожарникаря”
„Каква кутия, пълна с фокуси! Този пълнокръвен трилър, мрачен и целенасочен, може да съперничи на Агата Кристи по идейност и на Джеймс Патерсън – по скорост. Бърз, хитър и безкомпромисен”.
Ей Джей Фин, автор на бестселъра „Жената на прозореца”
1. „Свидетелства за прехода 1989–1999 г.“
Иван Костов
Драматичното десетилетие на прехода през погледа на държавника, реформатора, строителя на съвременна България Иван Костов – самото това прави тази книга изключително важен исторически документ, който със сигурност ще възбуди (или възобнови) обществения дебат около личността на големия политик.
Само че в центъра на неговите мемоари стои не той самият, а страната ни – борбата за нейното демократизиране, модернизиране и европеизиране. И тъкмо тази – както ще се увери читателят – тежка, мъчителна борба е онова, което все още не е достатъчно (и достатъчно честно) осветлено за българското национално съзнание. А личното свидетелство на Иван Костов е от неоценима важност за това осветляване.
Началото на усилията – в една собствено фалирала към началото на 1990 г. държава, разногласията вътре в СДС (на „перестройчици“, реставратори носталгици и същински реформатори), непрекъснатата съпротива на бившите комунисти: всичко това – концентрирано в лица и събития, които помним, но за които все още трудно се ориентираме – е изложено с невероятна откровеност, непреборима обоснованост (и понякога безпощадна критичност и самокритичност) от големия държавник.
След това – периодът на Виденовата криза и вече личното лидерство в процесите по нейното разрешаване от страна на Костов – трудните реформи, драматичните събития около войната в Югославия, решителният отказ да дадем небето си на Русия, осигуряването на бъдещето ни в ЕС и НАТО. Всичко това е разказано от автора на тези мемоари без самоизтъкване, но и без да са оставени без отговор нито една инсинуация и клевета, които и до днес следват министър-председателя (1997-2001 г.), оставил най-дълбоката диря в най-новата ни история.
Коментари