Няма много на брой факти, които да те карат да се чувстваш горд, че си българин, само при изричането им. Без грам съмнение твърдим, че най-ценното, което нашият народ, представен в лицата на светите братя Кирил и Методий, е оставил на света – това е кирилицата.
На нейната основа се градят всички останали славянски езици. Тя се използва активно от над 300 милиона души по цял свят, а самата кирилица като азбука е официализирана в над 10 държави в световен мащаб. Именно в знак на чест и почит към делото на св. св. Кирил и Методий, тяхното име стои гордо изписано над входа на Националната библиотека в София. А пред нея през 1975 г. е поставен изработеният от скулптора Владимир Гиновскии паметник, издигащ се на над 4 метра височина. Изключителен монумент!
Но знаеш ли къде другаде има паметници, посветени на солунските братя? Сега, навръх най-светлия празник в българския календар – Денят на българската писменост, ти предлагаме да узнаеш къде още отдават почит на делото на светите братя.
1. Село Керека, България
В покрайнините на град Дряново, Великотърновско, е сгушено село Керека, което пази в себе си една светиня за българия – първият паметник, посветен на създателите на кирилицата – Кирил и Методий! За повечето българи тази новина е леко шокираща – как така в село, и то толкова малко; защо? Но местните никак не са изненадани от този факт.
Все пак в село Керека е било едно от първите килийни училища –местата, чрез които активно се е разпространявала кирилицата. Още от тези времена учителската гилдия тук е била основно действащо звено. Именно по идея на ръководството на читалището в селото през 1885 г., на 6 април, е открит и първият паметник, изграден в името на светите братя просветители. Посредством този жест е отбелязана 1000-та годишнина от смъртта на Методий. Следващия път, отивайки към Велико Търново, отбий се и виж паметната плоча – важно е да ценим тези, на които дължим настоящето си.
2. Село Дивля, България
Село Дивля – ще си кажеш „Село като село – какво толкова специално да има в него?“. Ами има! Благодарение на някогашния кмет – Георги Андреевски, китното пернишко селце се е сдобил с един от най-красивите и впечатляващи паметници на св. св. Кирил и Методий. Но не от камък, а от дърво! Изпод чевръстите ръце на дърворезбаря Боян, стволът на някогашния хилядолетен орех в центъра на селото се превръща в произведение на изкуството.
Майсторът на дървото изработва с огромна прецизност и най-малките детайли по силуетите на солунските братя. И то за отрицателно време – само 10 дена! Това красиво дело си заслужава да бъде видяно! Имаш ли път в тази посока, непременно те съветваме да отделиш от времето си и да се отбиеш до с. Дивля – няма да съжаляваш!
3. Прага, Чехия
В Чехия и Словакия има наистина много паметици, които са посветени на делото на св. св. Кирил и Методий. Един от най-старите и красиви се помещава в храма „Св. Вит“ в чешката столица. Той е дело на скулптора П. Парлерж, който го е изработил през XIV век. До края на XIX век почти всички олтари в катедралата са украсени с образите на солунските братя. А самата катедралата се строи до края на XX век. Тя е приютила в себе си творческото дело на най-различни автори, работили с различен материал, но едно все остава общо помежду им – преклонението пред делото на св. св. Кирил и Методий!
4. Рим, Италия
Истина е поговорката, че „всички пътища водят към Рим“. Дори и този на братята Кирил и Методий. Те идват в Рим през 867 г., донасяйки тялото на св. Климент и погребвайки го в базиликата „Сан Клементе“, която се явява една от най-централните базилики за християните в Рим. Тук е погребан и св. Константин – Кирил Философ.
В негова почит Българската православна църква дарява мозайка, изобразяваща св. Кирил. Най-ценната забележителност в църквата са изключително добре съхранените мозайки. А непосредствено до един от олтарите има картина, която показва как папа Адриан II посреща светите братя именно в тази базилика. Словашкият народ пък изразява своето признание към светците и тяхното дело, като дарява на римския храм „Санта Мария Маджоре“ техни бронзови скулптури.
5. Лос Анджелис, САЩ
Впечатляващо е как българите, пръснати по широкия свят, отстояват българското и се борят за неговата прослава. Такъв един българин е художникът Бронислав Ликоманов. От дълги години живеещ в Лос Анжелис, за миг не се поколебава дали да участва в делото, инициирано от Генералното консулство на Република България в града, съвместно с Българската фондация за изкуство, култура и образование, а именно – изграждането на паметник, посветен на кирилицата и поставен на почетно място в „града на ангелите“!
Самата скулптура представлява книга, трансформираща се в птица в полет, която е разгърната от човешка ръка. А главни букви под нея са изписани символите „А, Б, В, Г“, които подсказват и подтекста на символиката му.
6. Улан Батор, Монголия
Мммдааа… не сме объркали. Предполагаме, че леко със съмнение започваш да четеш тази дестинация, тъй като кирилицата се използва основно от европейските народи. Но и в Азия има свои поддръжници. Като например в Монголия. Затова и през 2015 г. в двора на 118-о училище в столицата „Улан Батор“ е официално открит паметник, в знак на почит към святото дело на братята Кирил и Методий.
Представлява пламтяща факла, от чийто връх вместо искри се отделят букви. Монументът е и немалък – цели 3 метра. А най-хубавото в цялото това събитие е, че активността към него е подета не от община или държава, а от местни предприемачи, представители и на България, и на Монголия. Това е пример как обединените усилия, винаги водят до сполучлив резултат, а в случая – и смислен!
7. Антарктида
На националния празник на България, само 3 години след откриването на паметника на Кирилицата в Улан Батор, двете държави (България и Монголия) отново обединяват усилия в името на същата кауза. Този път паметникът е издигнат на още по-впечатляващо място – Антарктида!
Стокилограмовият двуметров паметник представлява истинско произведение на изкуството! В себе си включва отличителни за кирилицата букви като „Ю“ и „Я“, а в буквата „Ж“ има изобразени икони – на св. Кирил, на св. Методий и на св. Климент. Вниманието грабва също и идеята в самия паметник да бъде капсулована пръст от някогашните велики български столици – Плиска, Преслав и Велико Търново; днешната ни столица – София, както и от морската – Варна.
Най-ценна е пръстта от гроба на създателя на българската държава; този, който е поставил основата на вековната ни страна, непроменила никога в историята името си – хан Кубрат. Такъв величествен паметник, изпълнен с толкова много символика, а толкова далеч! Но знае ли се, може някога да имаш шанс да го видиш на живо, затова е добре да си подготвен с малко знания за него.
8. Казанлък, България
Сигурно се чудиш защо точно на казанлъшкия паметник, посветен на светите братя, сме спрели вниманието си? Естествено, че има защо! Той е първият в България, изобразяващ ги в цял ръст. Негов създател е скулпорът (учител в местното училище) Иван Топалов, който го изработва през далената 1934 г.
Такава красива изработка трябва да бъде на възможно по-оживено място, за да бъде видяна от възможно по-голям брой хора. Къде по-добре от домът на буквите – училището. Така паметникът е поставен в двора на казанлъшкото училище, носещо и името на равноапостолите – „Св. св. Кирил и Методий“.
Интересно е, че средствата, нужни за изграждането на монумента, са били изцяло от дарения на граждани, а учениците участвали всячески във всички съпътстващи дейности. Също така от направата на примерния макет до действителното отливане на паметника, той не е напускал пределите на града – всичко се извършва на територията на Казанлък. Това се нарича обединени сили в името на обща кауза!
9. Преслав, България
Делото на солунските братя, както и приемането на християнската вяра, са може би най-знаковите, определили последващия път на българите, събития, които се случват в ранната ни история като народ. Точно поради тази причина, при навършването на 1000 години от успението на св. Методий, във втората българска столица е построен храм-паметник „Св. св. Кирил и Методий“.
През 1884 г. идеята за издигането на подобен храм е гласувана и приета от 4-тото народно събрание, но строежът му е протаква във времето. Затова пък финализирането и официалното му откриване съвпадат с друга бележита годишнина – 1000 години от впечатляващото управление на „златния“ ни цар Симеон Велики! Всичко това за пореден път ни подсказва, че трябва да знаем и помним славната си история, за да можем да вярваме в силата на светлото си бъдеще!
10. Плиска, България
Най-грандиозната почит към делото на св. св. Кирил и Методий е разположена в близост до първата българска столица – Плиска. Това е Дворът на кирилицата, който отваря врати през 2015 г. Представлява своеобразна капсула на времето, която те пренася назад, назад в миналото. Успяваш да усетиш духа на епохата, в която те са подели славното си дело.
Всяка една буква е изработена в размери малко над два метра, с втъкана в себе си специална орнаментика, носеща специфично и индивидуално послание. Идеята за подобен „храм на азбуката ни“ е на Карен Алексанян. Той ангажира 12 различни скулптури за изработката на азбучните паметници.
Двете алеи, по които са разположени буквите в двора, се обединяват пред паметника на солунските братя, който стоят пред огромен кръст, извисяващ се над тях – символ на обединените вяра и писменост, благодарение на които народът ни се е съхранил през вековете.
* снимките са илюстративни
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.
Коментари