Хубаво нещо е спортът. Той е толкова здравословно занимание. Поддържа човешката психика, кондиция, издръжливост, тактическо мислене. Кой обаче е първият спорт, който се е появил сред хората? Много специалисти по темата твърдят, че това е бягането и по-скоро маратонското бягане (предполагам знаеш легендата за гръцкия войник Фидипид, който пробягал разстоянието от град Маратон до Атина без да спира, за да сподели новината, че гърците са победили в битката).
В последно време е доста актуално да се организират подобни спортни събития в страната ни, но знаеш ли къде точно? Ние също не сме запознати с всички маратони в България, но в следващите редове ще споменем поне 10 от тях. А за да разчупим малко обстановката, включили сме и колоездачен, както и плувен маратон – ей така, за малко повече разнообразие и разкош.
1. К3 – Ултра, Златоград
Уникалното на този маратон е фактът, че почти през цялото време, докато бягат, участниците се движат по граничната зона между България и Гърция. Всеизвестно е, че Родопа планина носи в себе си мистика и притегателна сила. Особено притегателна за бегачите се оказва в края на септември, когато се провежда ултрамаратонът в Златоград. Дисциплините по бягане, които са включени в събитието, са разнообразни, така че всеки, който има желание, да успее да се включи.
2. Каланджа, Синеморец
Един от малкото ни морски маратони, който предлага дисциплини както за бегачи, така и за колоездачи. Състезанията се провеждат в два дни. В първия бягат маратонците в дисциплини 3 км, 13 км, 21 км и 42 км. На следващия ден идва ред на колоездачите като тук те могат да се състезават на дистанции 21 км и 43 км. Провеждането на това събитие се случва в края на май или началото на юни месец.
3. Порт Бургас, Морската гара
Сред плувните маратони пък най-грабващ вниманието ни е този в Бургас, който се провежда на Морската гара. Плувците могат да участват в две дисциплини 1000 м и 3000 м. Имай предвид, че тези метри не се плуват наведнъж в открити води. Дължината на спортното трасе е 250 м, през 50 метра има обозначителни делителни шамандури. Това е съобразено с две основни причини – първо да може публиката да е една идея по-близо до състезателите и да се наслаждава на зрелището. Второ – изцяло от безопасна гледна точка. В предварително очертано поле има по-голяма сигурност и контрол над ситуацията.
4. Маратон Плевен
От 2014 година насам в Плевен всяка година се провежда маратон. Маршрутът, по който той се движи е от Мавзолея, през центъра на града, парк Кайлъка, мостът в близост до село Ясен и обратно. Настилката е асфалтова, а теренът предимно равен, с обща положителна денивелация 250 м. Дисциплините, в които всеки желаещ може да се запише, са 21.1 км, 42.2 км, 21.1 км – щафета (в отбор по двама души) и 3 км крос. Помислено е да има занимание и за най-малките – организиран е и детски маратон, но дистанцията му се определя спрямо възрастовата група на записалите се.
5. Ротари маратон, яз. Батак
Около бележитата дата на един от най-важните моменти в българската ни история – Денят на Независимостта (22 септември) в района на язовир Батак от 2006 година ежегодно се организира маратон. Ако обичаш да бягаш, намираш се в региона по това време на годината или пък решиш да дойдеш специално за събитието, можеш да се запишеш в следните дисциплини – 41 км, 21 км, 10 км и 5 км. Знаеш, че в този вид мероприятия е най-важно участието, духът, с който подхождаш към тях, а не награди и челни позиции. Изпитваш ли удоволствие по време на целия маратон, най-голямата цел е постигната.
6. Витоша 100
Тук вече ще вдигнем летвата и ще обърнем внимание на по-дългите дистанции – ултрамаратоните. Характерното за тях е, че е валидна формулата 100/24 (100 км за 24 часа). Сред най-популярните ултрамаратони в България е Витоша 100. Той има 9 етапа на преминаване – Владая (10.2 км), Кладница (13.8 км), Студена (9.19 км), Чуйпетлово (11.3 км), Ярлово (17.2 км), Плана (10.9 км), Бистрица (10.4 км), Драгалевци (9.900 км), Финал (7.18 км). Сам се досещаш, че тук вече си трябва много добра физическа подготовка и издръжливост както на тялото, така и на психиката.
7. Персенк Ултра, Родопи
Родопският ултрамаратон „Персенк Ултра“ започва да се провежда от 2013 г. Въпреки сериозната дистанция от 161 км, които трябва да се преминат в рамките на не повече от 42 часа, всяка следваща година участниците, записали се в маратона, стават все повече. Тук старт/финалният пункт е разположен в центъра на Асеновград. А живописното трасе, по което се движат състезателите, преминава по едни от най-забележителните и красиви места в мистичната Родопа планина.
8. Трявна Ултра, Стара планина
За първи път този маратон се провежда през 2015 година. Провежда се в средата на юли. Неговият старт/финален пункт се разполага точно пред Общината в китния възрожденски град в сърцето на Стара планина – Трявна. Тук дисциплините, които се предлагат за преминаване, са 10 км, 34 км и най-дългата дистанция – 65 км (ултрамаратонът). Тук пунктовете са 6 – Боженци (8.35 км), Сечен камък (16.64 км), Папратливата поляна (29.7 км), Столища (41.87 км), Носеите (50.55 км), Сечен камък (57,61 км).
9. Пирин Ултра
В третата по размери и първа по красота планина в България също се провежда ултрамаратон. Разбира се, носи нейното име – Пирин Ултра. Времето от годината, когато се организира, е средата на септември. Тук отново дистанцията е доооста дълга – 160 км. По време на тяхното преминаване със сигурност ще калиш издръжливостта си и ще изпиташ волята си. Не е препоръчително да тръгват хора с малък или без никакъв опит. Планината не е шега работа. Трябва да знаеш също, че тук трасето е без маркировка, а само и единствено с GPS track и по него са разположени 8 пункта –Бъндерица (10 км), Мандрата (25 км), хижа Яворов (40 км), Сенокос (60 км), Мандрата (86 км), хижа Беговица (104 км), хижа Пирин (115 км), хижа Безбог (134 км).
10. Софийски маратон
Ще завършим с може би най-стария градски маратон, провеждащ се в страната ни. Това се случва от 1983-та година, та чааак до наши дни. Единствено в периода 2009 – 2011 година класическата дистанция от 41 км липсва от състезанието. Иначе дисциплините са 3.5 км, 8.5 км, 17 км и разбира се 42.195 км. Средно броят на участниците в последните години варира между 2500 и 3000 души, което бележи завиден интерес към подобно спортно събитие. Единственото променено след започването на ежегодното провеждане на маратона е неговият старт/финален пункт – от площад „Батенберг“ се измества пред Националната Художествена галерия.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.