Една от любимите хардрок групи на българските фенове на “по-здравата жица” в музиката – Uriah Heep, се превръща и в емблема на цяло едно поколение по нашите ширини – това на Прехода. Те, повлияни от хипитата на Запада, превръщат в свой химн песента им „July Morning“, а ритуалът по посрещане на изгрева на първото юлско утро – в единствения по рода си „празник“ в цял свят, който се спазва и до днес.
Но какво друго знаем за Uriah Heep – как са се сформирали, каква е тяхната музикална кариера? Свирят ли все още? Кои са стожерите, които правят бандата световно известна? В следните 10 точки сме откроили най-значимите факти от историята на групата, за да знаеш нещо повече от първите редове на най-известната им песен в България.
1. Сформиране
Подвизавала се в началото под други имена, Uriah Heep се ражда в музикално студио в Лондон, след звукозаписи. Първоначалният състав на групата се събира през 1969 г. Нарекли се The Stalkers. Момчетата в бандата са Мик Бокс – на китара, Роджър Пенлингтън – на барабани, Дейвид Гарик – вокал. Част от музикантите решават да подходят по-сериозно към бандата, напускат работа и се отдават изцяло на изграждането на музикалната кариера на бъдещите рок легенди.
В периода 1967 – 1968 г. творят под името Spice в състав Мик Бокс, Дейвид Гарик (променя фамилията си на Байрън), Алекс Напиер, Пол Нютон и Кен Хенсли. В тази формация групата подписа първият си професионален музикален договор с новопоявилия се лейбъл Philips. Но това е и моментът, в който решават да се прекръстят от Spice на Uriah Heep – името, което към днешна дата се изписва със златни букви в историята на световно признатите рок легенди!
2. Състав
Единственият член на групата, който е част от нея през всички години от създаването ѝ до наши дни, е соло китаристът Мик Бокс. Като вокалист в началото се изявява Дейвид Байрън, но в сърцата на българите най-специален си остава Джон Лоутън (1976г. – 1979г.; 1995г.; 2013г.). На барабани стартира Алекс Нипер, но в „класическият“ състав на групата зад ударните инструменти стои Лий Кърслейк (1971 г. – 1979 г.; 1981 г. – 2007 г.).
Заедно с Кен Хенсли в отбора (1969 г. – 1980 г.) Uriah Heep правят най-силните си песни и изграждат своя собствен стил. Благодарение на тях се създава разпознаваемостта на хардрок звученето на бандата. Най-дългият период, в който съставът на Юрая остава непроменен, е между 1986 г. И 2007 г., когато участват Мик Бокс, Лий Кърслейк, Бърни Шоу, Тревър Болдър и Фил Лансън. Към днешна дата стожерът Мик Бокс държи стабилността на бандата, в компанията на Фил и Бърни, на барабани се изявява Ръсел Гилбурк, а басът е поверен на Дейви Римър.
3. Песни
Знаем, че веднага ще се сетиш за „July Morning”. Но не всичко се изчерпва с нея. От четвъртия си студиен албум групата издава два тотални хита – „The Wizard” и “Easy Livin’”, като втората песен успява да се вмъкне в 100-тицата на горещите хитове на Billboard. Най-големия си пробив на американския пазар (тъй като през цялото съществуване на групата, Америка някак си не успяват да ги заобичат така силно, както останалите хард рок групи в тези години) Uriah Heep правят с хита си “Sweet Lorraine” (тя е включена в петия им албум „The Magican’s Birthday”).
Вокалите на Джон Лоутън пък са записани за първи път като част от групата в песента „Firefly” през 1977 г. С нея групата показвати новата енергия в звученето си. Интересна международна слава за групата трупа сингълът им “Free Me” – песента става номер 1 в новозеландските класации. Успява да се издигне и до Топ 20 в германските класации. Със сигурност е една от най-известните им песни, заедно с “Lady in Black” и “Wise Man”.
4. Албуми
Своя първи албум групата издава през 1970 г. Името му „..Very ‘Eavy …Very ‘Umble” е фраза (“very ‘umble”) на героя на Дикенс, на когото е кръстена групата (Uriah Heep). Той е с по-тежко, хардрок звучене. За разлика от него вторият албум – „Salisbury”, е по-клонящ към прогресив рок стилистиката. Именно там Кен Хенсли се развива и се доказва като основен композитор в групата.
Третият албум – „Look At Yourself”, се превръща в балансьора в звученето на бандата и показва как умело може да се съчетават нетипичните на пръв поглед комбинации между инструменти, които момчетата правят. Най-продуктивните години за Uriah Heep са тези между 1970 и 1976. Тогава те записват почти по 2 албума на година. Най-успешният в международните класации е „Demons and Wizadr” – изкачва се на 20-та позиция във Великобритания и на 23 в Америка.
5. Турнета
Както всички групи, които са още в началото на кариерите си и набират популярност, Uriah Heep са били подгряващи на доста от вече известните и харесвани банди в хардрока. Първото си подобно участие в турне правят през 1971 г., след издаването на дебютния си албум. Пеят преди Three Dog Night и Steppenwolf. Шест години по-късно подгряват публиката на великите Kiss.
В периода 1982 – 1986 г. делят една сцена с Rush, Def Leppard и фамозните Judas Priest. Вокалистът на последните казва, че Юрая са най-добрата за времето им група, с която са свирили заедно като подгряваща ги. Основно турнетата на Хийп са из държавите, в които са сред най-слушаните групи, а именно Германия, Скандинавия, Австрия, Швейцария, Япония. А дори в руската столица правят 10 поредни концерта, общият брой на посетителите на които, надхвърля 180 000 души!
6. Годишнини
Своята 20-та годишнина Uriah Heep празнуват с концерт в Central TV Studios в Нотингам. Има заснет филм от грандиозното шоу, което правят, който през годините повторно прожектират от студиото. 20 години по-късно юбилеят на групата е белязан от издаването на албум. В него са включени преработени, ремастерирани нови записи на някои от най-доказалите им се песни през годините. Разбира се, не пропускат да включат и няколко чисто нови парчета като подарък към заклетите си фенове.
През 2022 г. рок динозаврите отбелязаха своите 50 години на сцена с европейско турне в 28 държави, сред които и България. На 13 декември почитатели на групата от цялата страна се събраха в София, за да отпразнуват юбилея заедно със своите любими музиканти.
7. Uriah Heep и България
В музикалната история на България Uriah Heep имат специално място. Те са първата суперизвестна световна група, която посещава страната ни по време на комунизма. И не само – тя прави цяло турне из България с повече от 20 концерта в големите ни градове и жъне огромен успех сред българите! За някои от съгражданите ни тя е единственият им досег до така бленуваните „Западни свят и култура“. Досещаш се, действието се развива около 1988 г., което означва, че това турне е било еквивален на „почти немислимо“ събитие. И все пак се случва! Затова тази група остава в сърцата на хиляди българи.
И когато през 2013 г. се завръщат отново, този път във Велико Търново, площадът около паметника на Асеневци се оказва тесен, за да побере всички желаещи да чуят и видят Uriah Heep отново! Същото се повтаря и по време на 50-годишния юбилей на групата – зала 1 на НДК е препълнена! Доказателство за специалната връзка между бандата и българската публика.
8. Джон Лоутън и България
Синоним на Uriah Heep за повечето „деца на прехода“ е името на Джон Лоутън. По-скоро гласът му, който припява „July Morning“ на морския бряг, тъкмо окъпващ се в лъчите на първия юлски изгрев. За този велик момент трябва да благодарим на Цонко Цонев – кМетъла, по чиято покана Лоутън за първи път участва в този „ритуал“ на брега. Влюбва се в цялостната идея, в хората, с които се среща, заобичва страната ни и в един известен период от живота си той дори живее в България, в китната Каварна (където си купува апартамент). Дори достига до идеята, че може би в предишен живот е бил българин, иначе няма как да си обясни по друг начин особената връзка и спокойствие, които изпитва, когато е в България.
Впослествие освен музикалната си кариера, в България развива известна журналистическа дейност – изявява се като водещ на предаване в местна бургаска телевизия. Също показва и завидни актьорски умения в някои родни продукции. За съжаление през 2021 г. Лоутън почина внезапно, но забележи датата – 29 юни. Последният ден преди отново да застане на сцената и да посрещне изгрева „ритуално“, както само българите правим!
9. За славата и… пагубните зависимости
Както знаем за звездите от края на XX век, щом ги завладее известността, неизбежно се стига до онези „забранени субстанции“. Особено когато става дума за рокендрол или хардрок групи. Та… този етап не подминава и членовете на Uriah Heep. Първите прояви на подобни проблеми проличават при внезапната смърт на Гари Тейн на 8 декември 1975 г. Лекарите установяват, че причината е свръх доза хероин.
Дейвид Байрън има пък проблеми с алкохола. Обвинен е, че излиза препил на концерти и това е повод повечето от тях да протичат доста хаотично, при все че вече говорим за група с изграден имидж. Това е напълно недопустимо отношение към цялостния продукт и към публиката, затова през юли 1976 г. е увонен по желание на останалите членове на групата. Почти 10 години по-късно той умира от чернодробно заболяване.
10. В наши дни
През 2022 г. Uriah Heep се впуснаха в поредното си грандиозно турне. Този път само европейско, но за сметка на това включиха общо 61 концерта! Най-големите си хитове, както и съвременни нови песни, те изпълняват все така енергично и взривяващо, както само истинските рок легенди умеят!
Съставът, в който свирят към момента, е следният: ударни инструменти – Ръсел Гилбурк, соло китара – Мик Бокс, клавири – Фил Ланзън, бас – Дейви Римър и вокалист – Бърни Шоу. Тези момчета доказват каква сила е истинският рок дух. Макар и вече да слагат към имената им определения като „рок динозаври“ и „изпълнители на вечни хитове“, те показват че имат още какво да дадат на музиката и публиката. И ще го правят, докато могат! Rock on!
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.
Коментари