Военните паради датират от древните времена на Рим и Персия – могъщи империи, които по различен начин показват своите армии в мирно време. Те са както за демонстрация на сила, така и за забавление на цивилните, защото всеки военен парад има собствена красота и магия. Те са и начин войските индиректно да премерят възможностите си, а държавите, чрез своята военна мощ, да предупредят потенциалните си врагове.
Всеки от тях представлява еманация на политиката на държавата във военната област. Но не на последно място, те са плод на патриотичното възпитание и историческата памет на всеки народ, която се предава и култивира. Днес ви представяме 10-те най-големи военни парада по света, които показват сила, прецизност, дисциплина и красота.
1. Русия
Неоспорим факт е, че руснаците са първенци от дълги години във военните паради. Величествените сцени на 9 май на Червения площад интригуват милиони хора по света. Руската армия е поставена като ценност не само на държавно ниво, но и за всеки отделен гражданин, сред които почти няма такива, които да не са изгубили близки по време на войните.
На последния парад маршируваха близо 10 000 военни, след които преминаха 200 бойни машини, но това далеч не е най-мащабният парад, организиран от руснаците. Засега за такъв може да се определи честването на 70-годишнината от победата над Хитлеристка Германия. Русия всяка година изумява хората по земята, като представя ракети и танкове без аналог.
2. Северна Корея
Северна Корея също предлага ненадминато зрелище на централния площад „Ким Ир Сен“ в Пхенян. Тази година севернокорейският парад се проведе на 8 февруари. В него са участвали 13 000 войници и 600 единици бойна техника.
Демонстрирана е нова междуконтинентална балистична ракета от нов тип „Хвасон-15“, ракети на твърдо гориво за изстрелване от подводници, както и танкове, бронтетранспортьори, обикновена и реактивна артилерия. Парадът в Северна Корея, на който присъства лидерът Ким Чен Ун, бе по повод годишнината от основаването на националната армия. Той обикновено се провежда през април.
3. Kитай
Естествено китайците не отстъпват по нищо на руснаците. Прецизност, стил, перфектна синхронизация, видеозаписи и дори микрофони на пода, усилващи стъпките на войниците. В парада участват 12 000 военнослужещи и 600 единици военна техника, включително повече от 100 самолета.
Китайските паради имат бурна история. От 1949 до 1959 г. военните паради в страната се провеждали всяка година в Деня на образованието – 1 октомври. Но за икономия на средства се решава да се организират подобни прояви само за кръгли годишнини – на всеки 10 години. През 1966 г. обаче в Китай започва т.нар. Културна революция и тези прояви са напълно премахнати.
През 80-те години на XX в. традицията е възстановена, но отново само за кръгли годишнини. Последният военен парад в Китай се състоя на 3 септември 2015 г. в чест на 70-годишнината от победата във Втората световна война и Китайската война срещу японските нашественици (1931-1945 г.). Тържествата в Китай възвеличават ролята на управляващата комунистическа партия, представяна като движеща сила за победата над Япония и спасител на нацията.
4. Франция
Военният парад в страната се провежда на 14 юли – Деня на Бастилията, национален празник на Франция и минава по централния парижки булевард „Шанз-Елизе“. Празникът е въведен за първи път през далечната 1880 година и отбелязва едновременно две събития във френската история – щурмуването на Бастилията и началото на революцията.
Датата се свързва с падането на абсолютизма във Франция. Повече от 11 хиляди военни, самолети, хеликоптери и специализирана електронна техника охраняват парада. На събитието всяка година се показват „бижутата“ от времето на Първата световна война, но и най-новите френски военни постижения, сред които през миналата година силно впечатление направи транспортният „Еърбъс А 400-М“. Освен в Париж на същия ден се организират и по-малки паради в други градове на страната (Тулон например). В последните години освен френската армия участват и армии на други страни.
5. Великобритания
Въпреки че Великобритания не притежава национален парад, който е посветен на показването на военния си потенциал, страната празнува ежегодно Деня на въоръжените сили, обикновено през последния уикенд на юни. На този ден управата се стреми да отдаде почит към мъжете и жените, които служат в британската армия, вместо да проявява своята власт към други народи.
Въпреки че обикновено се провежда основен парад в един от градовете на Обединеното кралство, по-малки празници има и в други градове в страната, както и в в чужбина. Тук е заложено на помпозните униформи на гвардията, причината за което е, че при старта на парадите през 1831 Британската империя е била предимно морска сила, а трудно можеш да дефилираш с кораби пред Бъкингамския дворец.
6. Иран
Иран също има два парада – на Националния ден на армията, 18 април, и на 22 септември, посветен на войната с Ирак. Иранското правителство прави изложба на военна сила на Деня на армията, като демонстрира нови технологии за отбрана.
Парадът се провежда пред мавзолея на Рухола Хомейни, който през 1979 година, в реч пред народа, определя датата за военен парад и призовава нацията ежегодно да показва по този начин своята военната готовност. На събитието присъстват силите с различни поделения на иранската армия. Друг подобен парад се организира в чест на военноморските сили на Иран в Персийския залив и в Оман с военните кораби, които плават в стратегическите води в шоу на власт.
7. Япония
В Япония от 1966 г. на всеки 1 ноември се празнува Денят на самозащитата в Токио. И въпреки че силите за самоотбрана са създадени на 1 юли 1954 г., природните условия в страната принуждават хората да си изберат дата, която да позволява ежегодното организиране на подобно мащабно събитие.
Японците насочват всичките усилия на ангажираните военни към хората в Япония, а не толкова към военни постижения. Тази философия от самото начало на японските сили за самоотбрана се следва и до днес, а резултатите са категорични – последното проучване на общественото мнение показва, че над 90% от участвалите имат положително впечатление от японските сили, като този процент е рекорден от началото на провеждането на това проучване.
8. Куба
Кубински войници и стотици хиляди граждани се впускат през „Площада на революцията“ в столицата Хавана в традиционното шоу на силата и националистическия боен дух. Военният парад и марш се провеждат на всеки пет години на 2 декември, за да се отбележи Денят на въоръжените сили, както и пристигането на Гранма, която кубинските революционери използват, за да свалят диктаторския режим.
Последният път е отложен с един месец поради смъртта на кубинския лидер Фидел Кастро през ноември 2016 г. По искане на Кастро, законодателят на Куба единодушно приема забрана на паметници в негова чест и улици, кръстени на него, но въпреки това хората намират начин да му обърнат нужното внимание.
9. Венецуела
Страната организира голяма парад на датата, на която преди повече от два века е обявена независимостта на страната. Традиционно се провежда в столицата Каракас. На 19 април 1810 година точно там избухва въстанието, което дава начало на войната за независимост на испанските колонии в Южна Америка.
Няколко хиляди военнослужещи и цивилни лица ежегодно взимат участие в парада на площад „Просерес“. На последния парад на вниманието на прииждащите граждани са показани много целеви изтребители, сред които най-впечатляващ е Су-30МК2. Парадът завършва с демонстрация на руски бойни хеликоптери Мi-35M и военно-транспортни хеликоптери Мi-17V-5.
10. Чили
Повече от един век военният парад на Чили или още наричан „Великият военен парад“ е традиция в рамките на празника за Деня на независимостта в страната. Той се провежда в Сантяго на 19 септември в чест на славата на чилийската армия, включващ не само сухопътните войски, но и останалите чилийски въоръжени сили: чилийският флот, чилийската войска.
Също така е в чест на годишнината от официалното встъпване в длъжност на този ден през 1818 г. на първото правителство, което става свидетел на първия военен парад на независимата нация. През 1915 г. този ден е обявен и за „Ден на чилийската армия“.
Търсейки мястото на България на световната военна сцена, можем да кажем, че у нас най-големият брой военни, които са участвали в такова събитие е 1200 души. Само за сравнение почти 2 пъти по-голям е руският оркестър. Парадът ни представя част от военновъздушните ни сили, но е предимно пешеходен и може да се наблюдава на 6 май, Денят на армията, на жълтите павета в София.
Наталия Бекярова учи „Право“ в СУ „Св. Климент Охридски“, но интересите ѝ далеч не се изчерпват в сферата на юридическите науки. Обича да научава, открива и преживява нови неща, да пита и да знае.
Коментари