Към 31 декември 2015 г. в България има общо 5259 населени места, от които градовете са 257, селата – 5000. Два са манастирите със статут на населено място, според Националния регистър на населените места на НСИ.
От всички 5000 села в България, 411 са тези с едноцифрен брой жители, а 160 са населените места, в които няма нито един постоянен обитател. Най-много села без население и с под 10 жители има в област Габрово – общо 176. В областта се намират общо 349 населени места, което означава, че повече от половината от тях са празни.
След Габровска се нарежда област Велико Търново – общо 336 населени места, с 54 села без постоянно население и 87 села с едноцифрен брой на обитателите.
В Софийска област са разположени 6 села без население. Други 26 са с по-малко от 10 жители.
Най-голямото българско село към 31 декември 2015 г. е Лозен, с население 6250 души. Справката показва, че Лозен е по-голям от 142 града или иначе казано от повече от половината градове в страната.
Следващото по големина село е Айдемир – област Силистра, с население 5727 души, а третото по население Бистрица с 4979.
Любопитно е да се отбележи, че цели 2391 села в страната са по-големи от най-малкия град в България – Мелник, който има 208 жители към края на миналата година. Други 6 села пък имат равен брой жители с Мелник.
Ето и пълния списък с 10-те най-големи по население села в страната.
1. Лозен, област София-град
6250 души
Първите заселници по тези земи са одри и огости, които според редица запазени сведения в черковните книги и стенописи били християни. В историческите извори село Лозен се споменава още от турско време.
2. Айдемир, област Силистра
5727 души
Село Айдемир се намира в Североизточна България на 6 км западно от гр. Силистра и 2 км южно от р. Дунав. Селото възниква през османското владичество.
3. Бистрица, област София-град
4979 души
Бистрица е разположена в подножието на Витоша, на 10 километра югоизточно от центъра на столицата, между кв. Симеоново и Панчарево в близост до „Околовръстния път”. Възникнала преди векове, с годините се превръща в скъпа вилна зона на столицата, предпочитана от хората с по-висок социален статус.
4. Казичене, област София-град
4737 души
Казичене е разположено на изток от София, непосредствено до десния бряг на старото корито на река Искър, където се пресичат римският военен път между Белград и Истанбул, наричан „Трояно“, и пътят от Самоков до Ботевградското шосе. Казичене разполага с множество минерални извори, които са с голям капацитет и в близкото минало са използвани за отопление на оранжерии.
5. Драгиново, област Пазарджик
4714 души
Най-ранните сведения за съществуването на селото се съдържат в регистъра на доганджиите-соколари от 1477 г., където самото село е отбелязано под името Корова (от тур. Kuru-ova – „Сухо поле“), а под него е записано дословно следното: „Село Корова, спадащо към Филибе. От 1966 до 1971 г. името на селото е Корово. На 22 юни 1971 г. е преименувано на Драгиново в чест на поп Методий Драгинов.
6. Розино, област Пловдив
4278 души
Розино се намира на 25 км северозападно от гр. Карлово, на 120 км източно от София, в област Пловдив. Селото е основано през XVIІ век от заселници от Бяла черква (сега гр. Сопот), родственици на поп Еньо, герой от романа на Ив. Вазов „Под игото“. След потушаване на априлското въстание се заселват и клисурци. Днес селото е малък интернационал, в който живеят мирно и добросъседски 12 народности.
7. Мало Конаре, област Пазарджик
4145 души
Село Мало Конаре се намира в съседство с международния път София-Пазарджик-Пловдив и магистрала „Тракия“. Разположено е на 8 км от град Пазарджик и на 28 км от град Пловдив. Старото име на селото е Доганово Конаре, защото в селото е имало 2 махали – едната отглеждаща соколи, а другата коне. Мало Конаре се намира на мястото на Конаре, 2 км източно от река Луда Яна. В землището на селото са пръснати 25 тракийски могили около и в селото.
8. Труд, област Пловдив
4044 души
Село Труд се намира в Горнотракийската низина на 5 км. северно от град Пловдив по пътя за Карлово. В далечното минало, през 4 в., в землището на настоящето с. Труд е имало тракийско селище с името Сгуламе. На местонахождението на днешното Труд е имало село и през периода на османското иго в България. Някъде около 1680 г. то обаче тотално е било унищожено.
9. Калипетрово, област Силистра
3938 души
Намира се в община Силистра, област Силистра, на около 2 км южно от самия град. През 70-те и 80-те е квартал на Силистра, но в момента е самостоятелно населено място. С население от 4554 души това е шестото по големина село в България. Името му идва от „Кали Петър“, което в превод означава „Хубав Петър“. В миналото се е казвало село Станчево.
10. Градец, област Сливен
3935 души
Село Градец се намира в Източна Стара планина, по поречието на река Луда Камчия. Частта от Стара планина, която обгръща селото от югозапад, се нарича Стидово. Близките населени места са Котел, Медвен, Жеравна, Катунище, Нейково и Ичера.
Източници: БТА и уикипедия
Историк по образование, Иван няма нищо против да излиза от миналото и да хвърля по един поглед към бъдещето. Музика, кино, история, екзотични места за почивка… това са темите, за които той обича да разказва.
Коментари