2016-а стана последната година в живота на доста известни българи – артисти, музиканти, режисьори, хора на властта. Някои си отидоха внезапно и рано, други се бориха упорито със страданието.
През януари се простихме с художника проф. Димо Заимов, с екстрасенса Кубрат Томов, с оперния режисьор Емил Бошнаков и с Явор Бобев, дългогодишен режисьор в БНТ, оставил в телевизионната съкровищница музикални програми, документални филми и поредици.
След това си отидоха Талка Симеонова – журналист от БНТ, Донка Петрунова “българската Агата Кристи” – автор на десетки криминални романи със сюжети от нашата действителност. Йордан Соколов угасна от скоротечен рак на 83 г. Внезапна бе смъртта на шефа на Агенция “Митници” Ваньо Танов – бивш директор на Националната служба “Борба с организираната престъпност” в МВР.
Бившият депутат Павел Чернев си отиде едва на 46 г. Напусна ни и 66-годишният Камен Ситнилски – заместник-ръководител на държавното обвинение по времето на Борис Велчев, избиран за член на Висшия съдебен съвет. Почина и Александър Владков, който ръководеше БНР в началото на 90-те години. Дълги години бе водещ в програма “Хоризонт” и кореспондент в Германия.
Нелепа смърт покоси в разгара на силите му големия джаз пианист Васил Пармаков. Той имаше привилегията да свири по цял свят. През юли си отидоха Ани Бакалова – актриса, Киряк Цонев – арабист, дипломат, Христо Георгиев – бивш депутат от НДСВ, майката на Влади Ампов – Графа – певицата Тони Ампова, Маргарита Пуева – художничка.
През август се простихме с проф. Богдан Богданов – президент и основател на НБУ, Александър Гелеменов – криминалист и автор на криминални романи, Георги Тулийски – поет, журналист и публицист. Режисьорът Юлия Огнянова угаснаха през септември. Румен Данов – журналист и политик, изпратихме през октомври.
Диян Моркин – разследващ журналист, операторът Христо Обрешков и Вълчан Вълчанов – кинорежисьор и преподавател, политикът Велко Вълканов – почетен председател на Българския антифашистки, не са сред нас от ноември. В последните дни на миналата година склопиха очи Гиньо Ганев (88) – човекът парламент, и Кръстьо Петков (74) – бивш председател на КНСБ.
1. Трифон Иванов
Легендарният българският футболист Трифон Иванов почина на 50-годишна възраст. Причината за преждевременната му смърт е масивен инфаркт. Трифон Иванов ще остане в историята на българския футбол като един от най-добрите защитници – Футболист №1 на България за 1996 г., Трикратен шампион на България с екипа на ЦСКА, а през 1996 г. става шампион на Австрия с „Рапид“ (Виена). Има 77 мача с 6 гола за „А“ националния отбор на България, с който е бронзов медалист от световното първенство в САЩ през 1994 г. Паметен ще остане неговият гол във вратата на Русия на Националния стадион „Васил Левски“ на 10 септември 1997 г., с който България се класира за Мондиал’98.
2. Илия Добрев
На 74-годишна възраст през февруари почина актьорът Илия Добрев, чиято най-известна роля е на Васил Левски във филма „Демонът на империята“. Освен актьор, Илия Добрев е и режисьор. Има над 45 постановки и над 180 роли, от които над 40 в киното и телевизията. От 1975 г. тое е преподавател по актьорско майсторство за драматичен театър в екипа на проф. Стефан Данаилов в продължение на повече от 30 години.
3. Петко Бочаров
В началото на март на 97-години почина и журналистът Петко Бочаров. От 1952 година той работи в Българската телеграфна агенция, първоначално като преводач от английски език, а впоследствие достига до длъжността заместник-главен редактор. През 1983 г. се пенсионира. Между 1981 и 1993 година участва с новини и коментари във „Всяка неделя“. Има редовни рубрики по БНТ в програмата „ТВ око“, в радио „Свободна Европа“ и в „Дойче веле“. На 23 февруари 1992 в предаването „ТВ око“ произнася фразата „Да, ама не“, с която става още по-известен. В по-късните си години пише предимно за вестник „Новинар“. През 2010 г. той публикува своите автобиографични книги, „Картини от три Българии“ и „Лица и съдби от три Българии“.
4. Любка Рондова
След тежко боледуване, на близо 80-годишна възраст, през март почина фолклорната певица Любка Рондова. В продължение на 30 години от 1960 г. до 1989 г. Любка Рондова е солистка в Ансамбъла за народни песни и танци „Гоце Делчев“ към Съюза на македонските културно-просветни дружества в София, създаден през 1945 г. С него записва и изпява едни от най-хубавите си песни. Повече от 40 години певицата работи за съхраняването на българските традиции, а песните й „Смиляна“, „Биляна платно белеше“, „Кальо, Калино девойко“, „Църна чума в Македония“, „На гости ти дойдох, Кито моме“, „Цъфнало цвеке шарено“, „Болен ми лежи“, „Айде слушай, калеш бре Ангьо“ са станали нейна визитна картичка в България и по света.
5. Никола Филипов
Легендарното лице на БНТ Никола Филипов почина през май на 86 години. Той е първият телевизионен говорител в България, когото много хора помнят като Чичко Филипов. Завършил е ВИТИЗ, но вместо на сцената започва работа в новинарското студио на БНР. Всяка сутрин съобщава новините. След 7 години в БНР започва работа в националната телевизия. Никола Филипов води първата информационна емисия новини в БНТ на 20 юли 1960 година.
6. Евтим Евтимов
На 8 юни т.г. ни напусна големият български поет, публицист и общественик Евтим Евтимов. Той бе един от най-обичаните, търсени автори у нас. Евтим Евтимов посвети едни от първите си стихове на Отечеството, на България. В любовната лирика следва традициите на Яворов и Дебелянов. Написа вдъхновени стихове за българската природа. Съавтор е на Тончо Русев в повече от 100 песни.
7. Надя Тодорова
След продължително боледуване в болница в Прага, голямата българска актриса Надя Тодорова почина на 90 години. Актрисата, която живее от дълги години в Чехия, е родена в Асеновград. Първият филм с нейно участие е „Трудна любов“ от 1974 г. След това участва в над 30 филма, между които „Куче в чекмедже“, „Господин за един ден“, „Дами канят“ и др.
8. Никола Анастасов
На 84 години почина големият български актьор Никола Анастасов. Той беше на сцената на „Сатиричния театър” в продължение на 59 години и е един от създателите му. Любимият на поколения българи актьор се спомина след продължително и тежко боледуване. Той играе в театрите във Враца (1955 – 1956) и Варна (1956 – 1957), както и в софийските Сатиричен театър, в театър Трудов фронт и в Малък градски театър зад канала. Първата си значителна роля в Сатиричния театър играе през 1961 г. в комедията „Когато розите танцуват“ на Валери Петров. Участва също в „Римска баня“, „Сако от велур“, „Суматоха“.
9. Димитър Цонев
В разгара на лятото на 56 г. след прекаран тежък инсулт почина журналистът от БНТ Димитър Цонев. Той е син е на актьора Коста Цонев и телевизионната говорителка Анахид Тачева. Бил е редактор в „Международна информация“ и в Балкански информационен пул в „София прес“. От 1991 до 2002 г. е водещ „Новини“ по Канал 1 на Българската национална телевизия. През 2002 г. е назначен за говорител на кабинета на Симеон Сакскобургготски, а след три години пиар на „БТК Груп“ след това отново се връща в БНТ и става зам.-програмен директор и години наред е водещ на предаването „В Неделя с…“. В годините е водещ още на предаванията „24/7“ и „Лице в лице“ по bTV.
10. Бисер Киров
През ноември почина Бисер Киров – една от легендите на българска музикална сцена. Известният български естраден изпълнител и композитор е получил мозъчен инсулт. Бисер Киров е роден на 4 септември 1942 г. в София. С песента „Сонет“ той спечели „Златния Орфей“. Пее рок-дуети с Георги Минчев, които продължават по време на съвместната им военна служба и като студенти. Има над 4500 концерта в Европа, Америка, Азия и Африка проведени, чрез „Софияконцерт“, „Кюнстлерагентур“, „Госсконцерт“, „Прагоконцерт“, „Пагарт“, „Кубартиста“, „Джим Халси Ко“, „Макс Арт Интернешънъл“. Четири сезона е солист във „Фридрихщадтпаласт“, Берлин, ГДР: 1971, 1972, 1975 и 1977 г.
Коментари