Нострадамус е една от най-интересните и мистични личности в човешката история. Целият му живот е обвит в мистерия – от датата на раждане, до смъртта. Факт е обаче, че става един от най-известните пророци в историята, чието име се споменава и до днес.
Приписват му се пророчества за едни от най-важните събития в човечеството. Бил е аптекар, лекар, астролог. В борбата си срещу чумата въвежда използването на предпазни маски. Прави и още едно голямо откритие – големия календар, който е подобие на вечния, но с астрологични добавки.
През 1999 г. модният дизайнер Пако Рабан дори отменя ревютата си в Париж, защото Нострадамус е пророкувал края на света през юли същата година. Още любопитни моменти от живота му ще откриете в следващите редове.
1. Корените
Дядото по майчиния линия – Жан дьо Сен Реми е бил лекар на крал Рене I Анжуйски Добрия. Прадядото по бащина линия – Давин дьо Каркасон и дядото по бащина линия – Пиер дьо Нотр Дам, се занимавали с търговия в Авиньон, южна Франция. Те били евреи, но Пиер приел католицизма около 1459 г.
2. Родителите
Бащата – Жом дьо Нострадам е търговец на зърно и нотариус. Майката – Рейниер дьо Сен-Реми е с почти благородно потекло. Наследила от своите родители имоти и земи, които след това отишли при децата ѝ.
3. Раждането
Мишел дьо Нострдам е роден на 14 декември 1503 г., в южната част на Франция в Сен Реми дьо Прованс. Той е едно от деветте деца в семейството. Другите са: Делфин, Жан, Пиер, Хектор, Луи, Бертран, Жан II и Антоан.
4. Първият брак
През 1531 г. се мести в Ажен по покана на изтъкнатия учен Жул-Сезар Скалигер. Там се жени за Анриет д’Анкос, от която има две деца. Само три години по-късно жена му и децата му загиват в епидемията от чума. Смъртта им го кара да тръгне на път и в продължение на над 10 години той обикаля из Франция и Северна Италия. През 1545 г. се завръща в Ажен и помага на известния лекар Луис Сер в борбата му срещу ново гнездо на чума в провинцията Салон дьо Прованс.
5. Козметиката и консервирането
Една от най-ранните му публикации се нарича “Трактат за козметиката и консервирането”. Съдържа освен рецепти за боя за коса, слабителни средства, паста за зъби от натрошени кости и черупки от морски охлюви и такива за марципанов крем, захаросани портокалови кори, мармалад, сладко от череши и круши и желе от дюли. В книгата има дори и рецепта за “любовно сладко”, а сред съставките били: корен от мандрагора, кръв от врабчета и пипала на октопод.
6. Вторият брак
През 1547 г., се установява в Салон дьо Прованс, където се жени за богата вдовица на име Ан Понсарде. Имат шест деца – три дъщери и трима сина. Между 1556 и 1567 г. той и съпругата му придобиват една тринадесета част от огромен проект за създаване на Канал дьо Крапон за напояване на безводния Салон дьо Прованс и близката пустиня. Това и още някои успешни бизнес начинания носят на семейството охолен живот.
7. Пророчествата
Твърди се, че докато лекува очите си, приема растението “кукувича прежда”, което променя живота му. То предизвиква умствено разстройство, подобно на транс. По време на тези състояния, той се откъсва от реалността и пътува във времето. Това му помага да напише първият си сборник “Пророчества”, в който се съдържат десет “Центурии” – четиристишия, написани в поетична форма и групирани по около сто, публикувани за първи път през 1555 г. Те са написани на трудно разбираемия старофренски език, изпълнен със символи, кодове и множество значения.
8. Кариерата
Катерина Медичи – съпругата на френския крал Анри II е една от най-големите почитателки на Нострадамус. След като прочита творбите му от 1555 г., които намекват за заплахи към кралското семейство, тя го вика в Париж, за да ѝ ги обясни и да състави хороскопи за децата ѝ.
Впечатлена от острия му ум, Катерина го прави свой съветник и лекар на сина ѝ – Шарл IX. Твърди се, че е успял да предскаже смъртта на крал Анри II. По време на двубой, копието на опонента се разбива в шлема му, пронизвайки очите и гърлото му. Нострадамус описал подробно дългата болезнена смърт на краля три години по-рано. През 1564 г. е назначен за лекар на крал Чарлз IX.
9. Смъртта
Единственият здравен проблем, който нарушавал хубавия му живот, бил подаграта. Тя пречела на подвижността му и водила след себе си други заболявания. На 1 юли 1566 г. прави последното си предсказание пред своя ученик и помощник Жан-Еме дьо Шавини: “Няма да ме намерите жив при изгрев слънце”. На следващата сутрин е намерен мъртъв на пода. Погребан е в местен францискански параклис. По време на Френската революция останките му са пренесени в “Collégiale Saint-Laurent”, където остават и до днес.
10. Развенчаването
Много хора от миналото, настоящето и вероятно бъдещето са възприемали, възприемат и ще възприемат Нострадамус като пророк с невероятни способности. Но някои смятат, че той не е виждал бъдещето, а по-скоро е имал способността да проектира минали събития напред във времето. Според тях, той не е бил нито астролог, нито прорицател, а просто е вярвал, че историята ще се повтори.
Използвайки техника, датираща от библейски времена, известна като библиомантия, е избирал произволни извлечения от по-стари източници и след това е използвал астрологични изчисления, за да прогнозира тяхното повторение в бъдеще.
Скептиците предполагат, че репутацията му е създадена от поддръжници, които приспособяват думите му към събития, които или вече са се случили, или са неизбежни. Освен това, посочват, че почти всички английски преводи на четиристишията на Нострадамус са с изключително лошо качество, тенденциозни са и са умишлено променени.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.
Коментари