Кортни Лав е една от най-противоречивите и емблематични фигури в музикалния бранш. Определят я като „бунтарката на рок музиката“. Тя е пример за това как една жена не трябва да изглежда, да се държи и да звучи, но въпреки това има милиони фенове. Характерът ѝ е изкован не от любов или грижа, а от отхвърляне, дисциплина и принуда. И макар че тези преживявания я травмират дълбоко, те също така ѝ дават гласа, който се превръща в един от най-суровите и автентични гласове на женския рок през 90-те. Животът ѝ е белязан от скандали и лични драми и се превръща в своеобразна война със системата и обществените очаквания. Най-любопитното за нея ще научите от следващите редове.
1. Корените
Произходът ѝ е смесен – кубински, английски, немски, ирландски, ашкеназки, еврейски и уелски. Прабаба ѝ по майчина линия е Елси Фокс – кубинска писателка, написала сценария на филма „Последният влак от Мадрид“. В написването участва и прадядото по майчина линия – Пол Хърви Фокс. Той е братовчед на писателката Фейт Болдуин и актьора Дъглас Феърбанкс. Баба ѝ по майчина линия е уважаваната писателка на романи и детска литература Пола Фокс.
2. Родителите
Майка ѝ – Линда Ан Риси, е осиновена още като бебе и разбира години по-късно, че истинската ѝ майка е Пола Фокс. Става психотерапевт и писателка, специализираща в семейни и междуличностни отношения. Баща ѝ – Ханк Харисън, е писател, издател и мениджър на рок групата Grateful Dead в ранните им години. Той е дълбоко свързан с психеделичната и анархистка философия на времето и е известен с интересите си към конспирации и езотерика. Двамата се запознават на парти и се женят в Рино, Невада, след като Карол разбира, че е бременна.
3. Раждането
Кортни Мишел Харисън се ражда на 9 юли 1964 г. в болница „Saint Francis Memorial“ в Сан Франциско. Кръстник ѝ става Фил Леш – основателят и басист на Grateful Dead. Самата тя твърди, че е кръстена на Кортни Фарел – главната героиня от романа на Памела Мур „Шоколади за закуска“.
4. Раздялата
Ханк и Линда са толкова различни, че сблъсъкът между тях е неизбежен. Двамата се развеждат, когато Кортни е само на малко повече от година. Линда обвинява Ханк в употреба на наркотици и насилие, а той я описва като контролираща и нестабилна. Линда твърди, че се е развела с него, защото е давал на дъщеря им LSD и е заплашвал да я отвлече и да избяга с нея в друга държава. Въпреки че Ханк отрича тези твърдения, попечителството му е отнето.
5. Детството
Линда се мести с дъщеря си в селската общност Маркола, Орегон , където живеят край река Мохоук. Там се омъжва за учителя Франк Родригес, който законно осиновява Кортни. Момичето посещава училище Монтесори в Юджийн, Орегон, където не ѝ върви нито с ученето, нито с контактите. На деветгодишна възраст психолог отбелязва, че тя проявява признаци на аутизъм. Майка ѝ я записва в балетно училище, опитвайки се да въведе някаква дисциплина и структура в живота ѝ чрез танц и изкуство, надявайки се, че това ще ѝ помогне да се социализира и да канализира енергията си. Кортни има вродено сценично присъствие и балетът ѝ допада в началото, особено заради естетиката и ритуала на танца. Но бързо се сблъсква с ограниченията на класическата дисциплина и строгите правила. Често не спазва инструкциите, говори, когато не трябва, и се противопоставя на авторитети, което води до изключването ѝ от балетното училище след няколко месеца.
6. Институциите
Линда се развежда и с Родригес и се омъжва за спортния журналист Дейвид Менели. Семейството се мести в Нелсън, Нова Зеландия. Кортни е записана в колежа за момичета, но скоро е изключена заради лошо поведение. Линда изпраща дъщеря си обратно в Портланд, за да бъде отгледана от бившия си доведен баща. На 14-годишна възраст е арестувана за кражба от универсален магазин в Портланд и е задържана. Изпратена е в институция за „трудни“ тийнейджъри. Прекарва известно време в няколко подобни институции, включително религиозни програми и програми за емоционално нарушени деца, където дисциплината е строга, а свободата – ограничена. Дори в един момент попада под попечителството на държавата, като е прехвърляна между институции, временни домове и приемни семейства. Живее известно време и в домове за бегълци и бездомни младежи в Сан Франциско, където започва да се свързва с пънкарските и контракултурните среди. Тогава започва да експериментира с наркотици и се сблъсква с проституцията.
7. Работата
Заминава за два месеца в Япония и започва работа като стриптийзьорка, но е депортирана, след като паспортът ѝ е конфискуван. Завръща се в Портланд и започва работа в стриптийз клуба „Mary‘s Club“, приемайки фамилията Лав (Love), за да скрие самоличността си. Не след дълго използва само тази фамилия. Работи и като диджей в гей дискотека, бере горски плодове във ферма, танцува стриптийз незаконно и помага в гардеробната на Paramount Studios, като чисти винтидж дрехи, които са претърпели повреди.
8. Музиката
Посещава концерт на Faith No More в Сан Франциско. Убеждава членовете да ѝ позволят да се присъедини като певица. Групата записва материал с нея като вокалистка, но я освобождава, защото има нужда от мъжка енергия. Кортни се завръща в Портланд, където сформира краткотрайни музикални проекти с приятелките си Урсула Вер и Робин Барбър. След като се запознава с Кат Бйеланд, двете сформират групата Pagan Babies. Местят се в Сан Франциско, където наемат басистката Дженифър Финч и барабанистката Джанис Танака. Групата изнася няколко хаус концерта и записва демо с 4 песни, преди да се разпадне в края на 1985 г. В края на 1988 г. Кортни Лав се учи сама да свири на китара и се мести в Лос Анджелис, където публикува обява, че иска да създаде група в местно музикално списание. До 1989 г. вече е намерила китариста Ерик Ерландсън, басистката Лиса Робъртс и барабанистката Каролайн Ру. Сформират група и в кръщават Hole на стих от „Медея“ на Еврипид и след разговор, в който майка ѝ ѝ казва, че не може да живее живота си „с дупка, която минава през нея“.
9. Връзките
Омъжва се за рок звездата Джеймс Морланд. Но анулира брака само няколко месеца по-късно, признавайки, че съюзът им е бил просто шега. Морланд я обвинява, че е запалила леглото му, докато е спял в него, и го е заплашила да го набие, когато не е правил това, което тя е искала от него. В началото на 90-те години се запознава и се влюбва в Кърт Кобейн. Връзката им се разгаря бързо и те се женят на 24 февруари 1992 г. в Хавай. Шест месеца след сватбата, Кортни Лав ражда дъщеря им – Франсис Бийн Кобейн. Две години след смъртта на Кобейн, започва да се среща с Едуард Нортън в продължение на около три години, но двамата успяват да запазят връзката си в голяма тайна. Връзките ѝ са почти изцяло с музиканти и известни личности, сред които Трент Резнор, Гавин Росдейл, Били Корган, Скот Уейланд, Мики Рурк, Дейв Наваро.
10. Наркотиците
Още в тийнейджърските си години експериментира с различни субстанции. За първи път употребява хероин, докато работи в Хонконг, след като го обърква с кокаин. Наркотиците стават за нея начин да потисне вътрешните си болки, неувереност и усещане за отхвърленост и ѝ дават илюзия за контрол. Кулминацията на зависимостта ѝ идва в периода на връзката ѝ с Кърт Кобейн. Когато ражда дъщеря си, се появяват сериозни обвинения, че е употребявала хероин по време на бременността. Въпреки че Франсис не показва признаци на наркотично увреждане, това носи на Кортни Лав славата на „лошата майка на рока“ – образ, с който тя така и не успява напълно да се раздели.
След смъртта на Кобейн, зависимостта ѝ се задълбочава. Следват арести, сривове по време на концерти, странни изказвания по телевизията, както и няколко почти фатални свръхдози. През 2003 г. Кортни Лав преживява публичен срив, когато е арестувана за притежание на болкоуспокояващи без рецепта, а само няколко часа по-късно опитва да се самоубие. Тези събития водят до временна загуба на попечителство над дъщеря ѝ, което е едно от най-тежките преживявания в живота ѝ. През следващите години влиза и излиза от различни програми за лечение, някои от които с временен успех.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.