Може би има малка вероятност детското у нас да си е отишло завинаги, но по-скоро дреме някъде прикрито от целите и тревогите покрай тях, които ежедневно си причиняваме. Доколко това има изобщо смисъл, сигурно ще разберем някой ден, сега обаче превъртаме времето и ще се отдадем на лудории.
Предлагаме ви да се забавляваме с книга в ръка, да изучаваме нови светове и колкото и странно да звучи, има какво да научим дори и от една детска книжка. Защото книгите съдържат информация дори и в празните пространства между редовете.
Ето 10-те най-продавани книги на издателство „Сиела“ за май 2020 г.
10. „Тревожни хора“
Фредерик Бакман
„Тревожни хора“ е лудешка комедия за заложническа драма по време на оглед на апартамент. Крайно неуспешен банков обирджия се заключва заедно със свръхентусиазиран брокер, двама кисели любители на Ikea, жена в напреднала бременност, суициден мултимилионер… и заешка глава.
Сградата е обсадена, а на полицията се налага да води преговори и да носи пица. В крайна сметка заложническата драма има щастлив край – обирджията се предава и пуска всички, но когато полицаите нахлуват в апартамента, вътре няма никого.
Започват серия объркани разпити на свидетели, при което възникват няколко въпроса, около които се заформя класическа мистерия:
Как е успял да се измъкне обирджията? Защо всички са толкова ядосани? И какво всъщност не им е НАРЕД на хората в днешно време?
9. „Кулата на шутовете“
Анджей Сапковски
Краят на света не настъпи в Лето Господне 1420. Макар и много неща да подсказваха, че ще настъпи. Не се оправдаха мрачните пророчества на хилиастите, които предсказваха датата на Края съвсем точно, а именно в първия понеделник на месец февруари 1420 година, след Света Схоластика…
Не настъпи Краят на света. Той не загина и не изгоря. Поне не целият. Но и така беше весело.
Рейнмар от Белава, лекар, билкар, благородник, недоучил магьосник и злополучен любовник, има много лош ден. Обвинен в прелюбодейство (основателно) и в убийство (неоснователно), той трябва да бяга, за да спаси живота си.
А проблемите му тепърва започват. Хуситските войни са в разгара си, кладите на Инквизицията изгарят невинни, а в сенките могъща митична сила, в която правоверните християни не вярват, надига глава. Рейнмар знае, че светът вероятно няма да загине в настъпилия хаос. За себе си обаче не е сигурен.
8. „Произход на видовете“
Сабина Радева
Това богато илюстрирано издание разказва за живота на Дарвин, за неговия труд и невероятните му открития по начин, който ще превърне и най-малките читатели в запалени изследователи.
Сабина Радева съвместява таланта на художник с познанията на молекулярен биолог. Това ѝ е позволило да пресъздаде труда на Дарвин и да обясни теорията на еволюцията така, че да бъде възможно най-достъпна за децата.
Още първото си издание във Великобритания книгата се превърна в бестселър на англоезичния пазар. Ема Дарвин – писател и пряк наследник на Чарлз Дарвин, казва за работата на Сабина:
„Много важен проект, осъществен по най-красив начин. С великолепни илюстрации и чудесен текст, Сабина Радева разказва за „Произход на видовете“ и за самата еволюция с яснота, чувство за хумор и очарование“.
7. „В случай на чудо“
Л. Дж. Шен
Животът ми се побираше в красиво преспапие със сняг. От ония, които с години никой не си прави труд да помръдне от прашната полица. Стои си спокойно. Безмълвно и неподвижно. Погледнато отвън, моето подредено и уредено швейцарско село изглеждаше съвършено. И беше такова. Почти. На двайсет и шести май парченцата от живота ми се бяха напаснали.
Идеалната работа.
Идеалният апартамент.
Идеалната съквартирантка.
Идеалният приятел.
Идеалните лъжи.
Всъщност не точно лъжи. Всичките ми постижения бяха истински. Работих здравата за тях. Проблемът беше, че преди осем години обещах да ги захвърля за едно мигване на окото, ако отново се натъкна на него. Само че по онова време бях различен човек.
Бях изгубена. Изпълнена със скръб. Сломена. Объркана.
Тези подробности нямаха значение, защото такава бях тогава, а днес беше друго и всъщност изобщо не бях приковала поглед в този мъж. Не бях! Абсурд!
Не бях.
…Тогава защо не можех да откъсна очи от тайнствения непознат, който плавно мина през вратите на залата за тържества на хотел „Биърчман“ и събра всички погледи?
Зачервени страни на лицето, следствие на безжалостната зима, аристократична квадратна челюст, римски нос и устни, създадени за най-мрачните грехове и най-порочните удоволствия, над тях като рамка, разбъркана, черна като въглен коса, при ушите с увиващи се като бръшлян кичури, сочещи в хиляда различни посоки. Разположените косо очи с шарещ поглед, широки рамене и тесен ханш го правеха повече от красив. Беше съвършен. Твърде съвършен.
6. „Маргаритка и вкусната храна“
Илия Деведжиев и Веселка Велинова
Защо трябва да се храня?
Какви са тайните на зеленчуците?
Наистина ли супата е „стопликоремче“ и „галистомахче“?
А защо от храната имам суперсили?
„Не искам да ям“ – често чуваме този отказ!
В „Маргаритка и вкусната храна“ едно приказно пътешествие в зеленчуковата градина разкрива на децата смисъла на понякога досадното за тях хранене.
Тази книжка е втората от нова детска поредица, в която децата научават за полезните навици в забавни приключения, заедно с Биби, Мими, Маргаритка и Бухалче.
Книжката в ръцете ви е създадена с много любов към българските децата.
Ние от „Маргаритка“ искрено вярваме, че с истории като тази децата по-лесно разбират смисъла на полезните навици, и помагаме на всеки родител да превърне научаването им във вълнуващо за малкия човек преживяване.
Подходяща за деца на възраст над 2 години.
5. „Маргаритка и чистите ръце“
Илия Деведжиев и Веселка Велинова
Какво прави ръцете ни мръсни, дори когато те изглеждат съвсем чисти?
Какви са тези странни същества, които възрастните наричат „микроби“?
Как може те да са опасни, когато дори не можем да ги видим?
Наистина ли със сапун и вода може да се направи пързалка за вредни дребосъци?
С тази история превръщаме едно от най-досадните изречения – „Измий си ръцете“, във вълнуваща приказка за децата.
„Маргаритка и чистите ръце“ е първата книжка от нова детска поредица, в която децата научават за полезните навици в забавни приключения, заедно с Биби, Мими, Маргаритка и Бухалче.
Книжката в ръцете ви е създадена с много любов към българските деца.
Ние от „Маргаритка“ искрено вярваме, че с истории като тази децата по-лесно разбират смисъла на полезните навици, и помагаме на всеки родител да превърне научаването им във вълнуващо за малкия човек преживяване.
4. „Приспивна песен в Аушвиц“
Марио Ескобар
Базиран на истинска история за саможертватаи силата на майчината любов!
В една обикновена утрин през 1943 г. Хелене Ханеман подготвя децата си за училище. Но по стълбите вече громолят обувки на полицаи. Най-ужасният ѝ кошмар става реалност – макар самата тя да е с безупречен произход, съпругът ѝ, талантлив цигулар, е циганин и подлежи на депортация в концлагер. Заповедта е ясна – Хелене може да продължи своя живот на свобода, но любовта ѝ и техните деца трябва да бъдат отведени. Майката отказва да се отдели от семейството си и поема по трънливия път към ада, наречен Аушвиц.
Германският ѝ произход и уменията на медицинска сестра позволяват на Хелене да започне да работи с печално известния д-р Йозеф Менгеле, който по-късно в рядка проява на милосърдие ѝ възлага да организира детска градина и училище за децата от лагера. Сред безмерното страдание тя има възможност да осигури поне малко топлина, храна и надежда за най-невинните души. И ще се бори за тях с всички сили, както за собствените си деца.
Но е дошъл най-тъмният час от човешката история – и крематориумите не спират да поглъщат човешки души.
3. „Приказка за Долната земя“
Ирена Първанова
Тринайсетгодишният Алекс мечтае да прекара дългоочакваната лятна ваканция на дивана, в компанията на пица и видеоигри.
Вместо това родителите му решават да го изпратят на гости при баба му в най-затънтеното място на света – Вратня, където няма интернет, нито кабелна телевизия, нито дори обхват на телефона. Момчето се приготвя за едно безкрайно скучно лято, без да подозира, че усойните улички на селцето пазят древни тайни…
Странни, омайни песни се носят от сумрачните гори, но кой ли ги пее? Какво шумоли под леглото на момчето нощем? Защо всички в селото отбягват въпросите му?
Алекс ще се впусне в необикновено, вълшебно приключение, което ще промени живота му. Той ще срещне верни приятели, ще се сблъска с тъмни врагове и след безброй препятствия ще открие светлината, която блещука дори в най-дълбоката тъмнина.
2. „Последна спирка Аушвиц“
Еди де Винд
„Описанията на Де Винд на хората и преживяванията им в Аушвиц – на затворниците, на охраната, на оградите, на храната, на татуировките, на душовете и на касапницата – предлагат дълбоко вникване в един човек, който е бил наблюдателен, докато го наблюдават, и който вероятно без дори да има намерение, е съхранил спомените си за момента, когато думите ще победят нацистите, когато техните престъпления е трябвало да бъдат извадени на показ, за да не се допуска да се случат отново.“
Джон Бойн, автор на „Момчето с раираната пижама“
Доколкото е известно, „Последна спирка Аушвиц“ е единственият мемоар, написан в лагера на смъртта. Еди де Винд е лекар, който е изпратен на гибел с любимата му Фридел, а любовта е единствената им опора срещу нацистките зверства. През погледа на Де Винд лагерът оживява такъв, какъвто е бил – най-близкото до ада място на земята, но дори там доброто и надеждата продължават да цъфтят и да носят утеха.
Ето затова се навеждам толкова от прозореца към Блок 10, където е тя. Ето затова нейната ръка стиска толкова силно телената мрежа на прозореца ѝ. Ето затова тя обляга глава на дървената рамка. За да не угасне стремежът ѝ към мен, да не угасне копнежът ни към онези обвити в мъгла сини планини.
1. „Лисица“
Мъци
Здравейте, хора. Вие четете най-искрената влогърска книга на пазара. Аз съм Мъци, а за вас е почти сигурно, че не сте.
В тази книга ще споделя с вас какво се случи по време на моя път. Какъв беше ютуб преди и какъв е сега. Кога успявах, кога се провалях.
Откъде тръгнах, накъде продължих (защото все още не съм „стигнал“). Кои са тъмните кътчета на Мъци-канала и какво запазих в тайна от вас.
Предстои да прочетете моята изповед, която (макар цялата ми дейност онлайн да е с комедийна насоченост) невинаги представя ведрия и чил Мъци, който сте свикнали да гледате.
Е. Нека започваме?
Икономист по образование и журналист по призвание. Фен на мощните мотори и бързите коли. Работил е в някои от най-големите електронни медии у нас. Слуша рок и не крие, че сред любимите му банди са The Struts, Sonic Youth и Soundgarden.