Музиката е неизменен начин да се изразят нечии чувства и е форма на изкуство, която е всеобщо обичана. Някои брилянтни музиканти правят тази планета по-добро място за живеене с изключителните си умения. И въпреки че притежават вроден талант, който ги отличава от останалите, техните инструменти също допринасят за това съвършенство.
Стотици уникални музикални инструменти са създадени още от каменната ера, но някои са толкова редки, че колекционерите харчат купища пари, за да ги притежават и да запазят важни моменти от историята на музиката. Днес ви представяме 10 от най-скъпите музикални инструменти, продавани някога.
10. Виолата „Гаспаро Бертолоти да Сало“
Един от най-ранните производители на цигулки – Гаспаро да Сало, развива изкуството на изработка на струнни инструменти през XVI век и повежда учениците си към продължаване на тази традиция. Днес все още съществуват само около 80 инструмента, произведени от Гаспаро. „Виолата на Гаспаро“ е продадена на търг за 542 500 долара през април 2010 г.
9. „M-45 Deluxe“, акустична китара от C.F. Martin and Company
Компанията C.F. Martin започва да произвежда китари в Америка през 1833 година. Днес те правят повече от 50 000 инструмента годишно. След 1929 г. в продължение на една година компанията започва да произвежда линията OM (Orchestra Model), за която се твърди, че е най-красивата китара, правена някога.
„OM-45 Deluxe“ е китара, избрана от Рой Роджърс и е продадена на търг за 554 500 долара през 2009 г. Въпреки че e толкова рядка, модерна реплика може да бъде закупена за по-малко от 80 000 долара.
8. „Blackie Stratocaster“ на Ерик Клептън
Ерик Клептън конструира „Блеки“, използвайки части от различни инструменти. Неговата лична китара може да бъде чута в многобройни хитове на изпълнителя, тъй като е била любимата му както в студиото, така и на сцената. Клептън продава „Блеки“ в Christie’s през 2004 г. за 959 500 долара, за да набере средства за рехабилитационния си център „Crossroads“.
7. „Лейди Тенант“ (Страдивариус)
Страдивариус е може би най-известното име в областта на струнните музикални инструменти, що се отнася до много редки и изключително скъпи цигулки. Италианският лютиер Антонио Страдивари изработва инструменти от 1680 до 1730 година. „Лейди Тенант“ е създадена през 1699 г., като годината преди това, се смята за началото на „златната ера“ на Страдивари.
„Лейди Тенант“ е подарена на съпругата на шотландски милионер, която е била цигуларка аматьор, преди да бъде продадена в Christie’s за рекордните 2,03 милиона долара през април 2005 г. и впоследствие да бъде дадена под наем на множество съвременни цигулари светила.
6. „Стейнуей“, пианото на Джон Ленън
В допълнение към емблематичния бял роял Стейнуей, Джон Ленън и Йоко Оно са имали пиано модел Z от 1970 година, на което Джон е композирал и записал „Imagine“ през 1971 г. На търг през октомври 2000 г. Джордж Майкъл купува пианото, за което се твърди, че има следи от изгаряне от цигари, за 2,1 милиона долара.
5. Цигулката „Хамър“ (Страдивариус)
Цигулката е кръстена на шведския колекционер от XIX век и неин първи собственик Кристиан Хамър. Hammer Stradivarius е създадена по време на споменатата вече „златна ера“ на Страдивариус през 1707 г. Продадена е на анонимен участник за 3,54 милиона долара след 5-минутно наддаване.
4. Цигулката „Лейди Блънт“ (Страдивариус)
Цигулката „Лейди Блънт“ е една от двете най-добре запазени цигулки на Страдивари, която е била продадена на търг за благотворителна помощ след земетресението и цунамито през 2011 г. в Тохоку. Онлайн продажбата събира 15,9 милиона долара, почти 5 пъти повече от сумата на предишния рекордьор на Страдивариус. Така цигулката се нарежда в списъка с най-скъпите музикални инструменти, продавани някога.
3. Цигулката „Вийотан“ (Vieuxtemps)
На възраст от 275 години, цигулката „Vieuxtemps Guarneri“ няма пукнатини и никога не е била поправяна. Инструментът, изработен от известния италиански майстор Джузепе Гарнери през 1741 г., е използван от Йехуди Менухин, Ицхак Перлман и Пинхас Цукерман. Настоящият анонимен собственик на „Vieuxtemps“, закупил цигулката през 2012 г. за 16 милиона долара, е осигурил доживотна употреба на инструмента на най-продаваната класическа цигуларка Ан Акико Майерс.
2. Челото „Дюпорт“ (Страдивариус)
Носещо името на собственика си – виолончелиста от XIX век Жан-Луис Дюпорт, създаденото от Антонио Страдивари виолончело от 1711 г. е закупено от фондацията Nippon Music Foundation (неуморими колекционери на Страдивариус) през 2008 г. Покупката е за невероятните 20 милиона долара, въпреки видимите вдлъбнатини, за които се говори, че са причинени от ботушите на Наполеон Бонапарт, когато Дюпорт му позволил да посвири на прословутото виолончело.
1. Виолата „МакДоналд“ (Страдивариус)
Кръстена на един от своите собственици от XIX век, виолата на МакДоналд е сред единствените 10 виоли Страдивариус, непокътнати до днес. Изтъкнатият съосновател на квартет Амадеус Питър Шидлоф е свирил на нея до смъртта си през 1987 г. Виолата е изложена на търг със зашеметяваща начална цена от 45 милиона долара през 2014 г., но не успява да си намери купувач. Така че за тези, които се вълнуват и могат да „отделят“ подобна сума, това единствено по рода си музикално съкровище все още е на разположение.
Таня Ангелова е завършила „Психология“ и „Лингвистика и превод“. Обича музиката, танците, книгите, пътешествията, вкусната храна и добрата компания. Вярва, че всеки един от нас е ключът към промяната и щастието идва с вътрешния мир и хармония!