Приключи и това Световно първенство по футбол. Може и да не съм права и дано не съм, но в мен се настани едно странно чувство. Играта се е променила. Нямаше ги тези зрелищни двубои, нямаше го това надиграване, нямаше го истинския футбол.
Груби нарушения, футболисти, струващи милиони, които се търкалят по терена, бавене на време, голове от статични положения. На това станахме свидетели. Навярно, занапред ще бъде така. Но да оставим това мое чувство и да се насочим към срещите. Имаше и такива, които си струваха. Ето и 10-те най-запомнящи се срещи от двадесет и първия световен футболен турнир.
1. Русия – Саудитска Арабия
Русия откри Световното първенство по футбол с летящ старт и историческа победа от 5:0 срещу Саудитска Арабия. На стадион “Лужники” пред 80 000 екзалтирани зрители, домакините стартираха участието си на Мондиала повече от отлично. Световно по футбол не е започвало с такава голова разлика.
Газински откри за домакините в 12-ата минута, а Черишев удвои аванса на своите в 43-ата минута и предреши всичко в този мач. За класическия резултат бе точен Дзюба в 71-ата минута, само секунди след влизането си в игра. В продължението точни бяха Черишев и Головин съответно в 91-ата и 93-ата минути.
На трибуните бяха руският президент Владимир Путин и престолонаследникът на Саудитска Арабия Мохамед ибн Салман ал Сауд, които седяха един до друг в официалната ложа.
2. Португалия – Испания
Португалия стигна до равенство 3:3 срещу Испания в зрелищен мач. Двата тима направиха страхотно голово шоу на Олимпийския стадион в Сочи и завършиха наравно в спиращ дъха спектакъл.
Дербито предложи страхотни емоции, като португалците два пъти повеждаха чрез суперзвездата си Кристиано Роналдо, но отборът на Испания успя да направи обрат и изглеждаше, че ще спечели, но съперникът им успяваше да изравни с голове на Диего Коща. Испанците направиха пълен обрат с много красив гол на Начо в 58-ата минута.
В 88-ата минута Роналдо отбеляза след отлично изпълнен пряк свободен удар и изравни за крайното 3:3.
3. Аржентина – Хърватия
Националният тим на Хърватия записа една от най-великите победи във футболната си история. “Шахматистите” изумиха света, след като се разправиха по категоричен начин с Аржентина. Аржентина допусна една от най-срамните загуби в славната си футболна история.
Първият гол на хърватите падна малко след почивката, когато Анте Ребич се възползва от грешка на вратаря Кабайеро. 10 минути преди последния съдийски сигнал интригата бе убита от фамозен гол на Лука Модрич. В даденото продължение, Аржентина бе смазана от попадение на Иван Ракитич.
Меси не се представи добре и на първия мач на аржентинци с Исландия, като пропусна дузпа.
За аржентинците това е първа загуба в групите на световно първенство с три или повече гола разлика от 60 години. Последният случай е при 1:6 срещу Чехословакия на 15 юни 1958 година.
4. Германия – Южна Корея
Германците записаха най-ранното си отпадане от турнира от 80 години насам след две загуби от Мексико и Южна Корея. Това се случва за първи път в историята на четирикратния световен шампион, който неизменно беше сред най-добрите четири състава на последните четири първенства на планетата.
Изстраданата победа срещу Швеция във втория мач не можа да вдъхнови бундестима да обърне ситуацията в своя полза. И в трите срещи тимът на Йоахим Льов показа безидейна игра и с едва два отбелязани гола заслужено си тръгна от турнира като последен в групата си.
Всичко за световния шампион свърши в добавеното време. В 92-та минута Ким остана сам срещу Нойер и прати топката в мрежата. Последва сигнал за засада, но след консултация с VAR-системата се видя, че такава няма, тъй като преди гола Тони Кроос играе с топката и резултатът стана 1:0.
В 96-ата минута Хюн-Мин Сон излезе на празна врата и подпечата отпадането на Германия от турнира с крайния резултат – 2:0.
5. Полша – Колумбия
Колумбия разби Полша с безкомпромисното 3:0. Двата отбора влязоха здраво в мача, като в началото играта беше равностойна.
5 минути преди края на първото полувреме защитата на Полша се пропука. След корнер, Куадрадо намери Кинтеро, който хитро подаде към Хамес. Последва центриране във вратарското поле, където Шчесни излезе и беше изпреварен от Мина, за когото не беше проблем да насочи топката.
В 70-ата минута защитата на европейския тим отново беше хваната неподготвена и този път колумбийците успяха да прекършат надеждите на съперника с второ попадение. Фалкао се озова очи в очи със Шчесни и с техничен удар с външен фалц прати топката в мрежата.
Пет минути по-късно Куадрадо надбяга бранителите на Полша, откъсна се сам срещу Шчесни и не остави шансове на вратаря с премерен шут в долния десен ъгъл.
6. Аржентина – Франция
В спиращ дъха мач на “Казан Арена” Франция постигна изключително драматична победа с 4:3 срещу Аржентина и по този начин се класира за четвъртфиналите на Световното първенство. Лионел Меси и компания се сбогуваха със Световното първенство. Това е първият мач от 430 двубоя, в който Аржентина вкарва три гола, но губи.
Антоан Гризман реализира дузпа в 13-та минута и Франция поведе с 1:0. Аржентина успя да изравни резултата в 41-та минута. Анхел Ди Мария отбеляза голът от най-голяма дистанция до този момент на Световното първенство – от 27,6 метра. Аржентина обърна мача в 48-та минута. След шут на Лионел Меси, топката рикошира в Габриел Меркадо и влетя във вратата на Юго Лорис.
Франция успя да изравни резултата в 57-та минута със страхотен гол на Бенжамен Павар. Франция осъществи пълен обрат в 64-та минута след гол на Килиан Мбапе. В 68-мата минута, Мбапе отбеляза второто си попадение, което бе четвърто за Франция.
Аржентина вкара трети гол в добавеното време на срещата. След асистенция на Меси, Серхио Агуеро вкара във вратата на Лорис.
7. Англия – Колумбия
Англия постигна най-паметната си победа на световни първенства от 1990 година насам, след като елиминира Колумбия с изпълнение на дузпи на осминафиналите.
Редовното време завърши наравно 1:1, след като Хари Кейн откри в 51-вата минута от спорна дузпа, а Мина изравни в 93-тата. Съдията Марк Гайгър показа цели седем жълти картона, а на няколко пъти футболисти и от двата състава имаха претенции и за червени такива. Физическите единоборства бяха повече от интересните положения пред двете врати през първото полувреме.
По време на продълженията не се случи почти нищо интересно и така двата тима стигнаха до дузпите. При тях точни за британците станаха Кейн, Рашфорд, Трипиър и Ерик Дайър, а Оспина хвана удара на Хендерсън. За колумбийците се разписаха Фалкао, Куадрадо и Муриел, Урибе удари греда, а ударът на Карлос Бака беше спасен от Пикфорд и по този начин Англия се класира на четвъртфинал.
8. Русия – Хърватия
Хърватия стана последният полуфиналист на Световното първенство след като отстрани домакина Русия с 6:5 на дузпи. Драматичният мач беше изигран на стадион “Фищ” в Сочи.
В редовното време двата тима завършиха наравно 1:1, след като Денис Черишев даде аванс на Сборная в 31-ата минута. Черишев овладя топката в центъра на терена, комбинира с Дзюба и с фалцов удар прати топката в мрежата на Хърватия. А само 8 по-късно Андрей Крамарич изравни. В продълженията двата тима си размениха по още едно попадение. В 100-ата минута Домагой Вида се извиси при корнер и стреля с глава. Топката се отклони леко от Ведран Чорлука и влезе в мрежата. В 115-ата Дзагоев центрира от статично положение, а Марио Фернандес изпревари Манджукич и отбеляза с глава, насочвайки неспасяемо в далечния ъгъл за 2:2.
Дузпите започнаха с пропуск на Фьодор Смолов, а Брозович вкара за хърватите. Последва точно изпълнение на Дзагоев, а Акинфеев отрази удар на Ковачич. Фернандес направи нов пропуск за Русия, докато Модрич с голяма доза късмет вкара. До края Игнашевич и Кузяев за домакините бяха точни, а Хърватия спечели мястото си на полуфиналите с безгрешни удари на Вида и Ракитич.
9. Хърватия – Англия
Хърватия стана вторият финалист на Мондиал 2018. Те се превърнаха в първия балкански отбор на финал на Световно първенство.
Двубоят на “Лужники” започна по възможно най-добрия начин за англичаните. В 4-ата минута Лука Модрич фаулира Деле Али на дъгата на наказателното поле. Зад топката застана Киърън Трипиър, който откри резултата след изключително изпълнение от пряк свободен удар.
В 68-ата минута Шиме Вършалко центрира прекрасно отдясно, в наказателното поле Трипиър и Уолкър изпуснаха Иван Перишич, който с акробатичен удар засече топката и я вкара във вратата на Пикфорд за 1:1. Срещата влезе в продължения.
Във второто продължение Хърватия пое контрола над играта и в 109-ата минута стигна до скъпоценното попадение на Манджукич. Така Хърватия достигна до своя пръв исторически финал.
10. Франция – Хърватия
Както, може би, сте забелязали най-запомнящите и красиви срещи изигра отборът на Хърватия. Точно това им донесе и участието на финала, както и подкрепата на милиони фенове. Хърватите може и да не взеха купата, но стоплиха сърцата ни и ни накараха да повярваме в чудесата.
Две огромни съдийски грешки в полза на Франция бяха факт още в първото полувреме. Отсъдено спорно нарушение срещу Антоан Гризман доведе до статично положение и автогол за Хърватия. От пряк свободен удар нападателят на хърватите Марио Манджукич отклони топката във вратата на Субашич.
10 минути по-късно слабата отбрана на Франция поднесе топката на дебнещия Иван Перишич, който се нуждаеше от едно залъгващо движение, за да изравни резултата.
В 38-ата минута едно положение ще бележи завинаги този финал на Световно първенство. При центриране от корнер, топката срещна ръката на Иван Перишич при опит на удар с глава на Матюиди. Първоначалното решение на съдията Нестор Питана бе да отсъди аут, но след съвет от неговите помощници, той прибегна до услугите на системата ВАР. 60-секунди по-късно, макар и доста несигурен, латиноамериканецът отсъди дузпа. С изпълнението се нагърби Антоан Гризман, който преодоля съпротивата на Даниел Субашич и отново изведе родината си напред.
В 52-та минута, когато можеше да разрежеш въздуха с нож от напрежение, на стадиона нахлуха няколко фена. Те бяха изкарани от терена светкавично и играта продължи още по-напрегнато.
Пол Погба вкара третото попадение за Франция със страхотен удар извън границите на наказателното поле. Килиан Мбапе се разписа майсторски за 4:1.
В 69-та минута Манджукич показа на целия свят, че не се предава лесно. Издебна вратаря Лорис, който не успя да изчисти добре топката и вкара втория гол за Хърватия.
Франция вдигна Световната купа. Нещо, което не им се беше случвало от 1998 година.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.