Най-успешният българин в тениса, влязъл дори в топ 10 на световната ранг листа. Постигнал победи срещу най-добрите в този спорт и то в най-силните им години. Няма мач, в който Григор Димитров да участва и да не направи поне един „hot shot”, който да обиколи всички медии. Магьосник с тенис ракета в ръката – това е нашето момче!
И именно защото е сред най-великите, а е започнал от нулата и с много труд и усилия е извървял трудния път до успехите, Гришо има право да дава съвети на всички деца, които искат да станат като него. Какви са 10-те принципа, които Григор Димитров следва по време на цялата си кариера? Ще разбереш в следващите редове!
1. Постоянство
За да станеш шампион, трябва да извървиш дълъг път, изпълнен с трудности и лишения. До върха стигат само тези, които не са се отказали по пътя. Защото да вдигнеш купата на някои от турнирите на Големия шлем е голямо постижение, но за да стигнеш дотам, се изисква силна дисциплина и нулево колебание от крайната цел. Само който силно иска нещо, би могъл да го постигне. А резултатите в тениса се постигат с натрупване. Както Григор обича да казва: „Този спорт е маратон, а не спринт“.
2. Тялото ни говори
Тялото е твоят инструмент по време на игра, твърди Григор Димитров. Затова трябва да се научиш да го слушаш, когато ти „говори“. А как става това? Стартирате игра и усещаш, че сервисът не ти върви особено. Не се мъчи да правиш асове, а просто да прехвърлиш мрежата. Заложи на солидни ретури или промени тактиката в движение, когато усетиш какво ти се получава. Дори още при самото обучение в ранна възраст с треньор, ако той те учи да играеш бекхенд с една ръка, но ти усещаш, че отвътре ти идва да го изиграеш с две ръце – спокойно му го кажи. Важното е да правиш нещата, както на теб ти е удобно, а не както е „по учебник“.
3. Здравето е преди всичко
Първият и най-важен фактор за качествена игра е доброто здравословно състояние на човек. Трябва да се обръща внимание дори и на най-малката болка, която се появи по време на тренировка или мач. Човешкото тяло е в състояние на огромно физическо натоварване по време на тенис мач, затова всяка малка несигурност или болка може да породи огромен проблем, ако не ѝ се обърне внимание навреме.
4. Качествена храна
Храната, което поемаме всеки ден, е горивото, което наливаме в своя организъм. За да може тялото ни да ни служи качествено, трябва и ние да се грижим добре за него. А по-добро за него от качествената храна няма. Затова не омаловажавай този факт. Подбирай добре продуктите, с които се храниш. Ако не знаеш какво е полезно и какво – не, има достатъчно специалисти, които биха ти били от помощ.
5. Пълноценната тренировка предполага и пълноценна почивка
Една тренировка е била проведена добре само ако в края ѝ се чувстваш изморен. Това означава, че си се раздал на максимум и не си се пестил. Също сякаш си на действителен мач със сериозен опонент. Та нали именно затова са тренировките – да си готов, когато това наистина ти се случи. И след като си изцедил почти всичките си сили, най-възстановяващо е да се наградиш със заслужена активна почивка. За да могат тялото, мускулите, сухожилията – целият ти организъм, да се възстановят.
6. За стреса на терена
Неминуемо, играеш ли тенис, ще изпадаш в стресови положения. Та това е активна игра, все пак! На карта стои оставането ти в мача, а оттам и в турнира. А ако е от най-класните турнири си е голямо напрежението. Какво да правиш и как да пребориш това безпокойство? Григор Димитров препоръчва просто дълбоко да вдишваш и издишваш. Да, важно е какво ще бъде класирането ти, но по-важно е представянето ти в момента – концентрирай се върху това. Дишай, движи се и нещата ще се получат.
7. Загубите са част от крайния успех
Ясно е, че няма как да си винаги шампионът в мача. Статистически погледнато в началото ще имаш много повече загуби, отколкото победи. И това е абсолютно нормално. Важното е какво правиш след загубите. Трябва да се отдадете (с треньорския ти екип) на подробен разбор на цялостното ти представяне. Да анализирате грешките ти и да положиш усилия да ги изчистиш. И най-важното – трябва да уважаваш противника си, а когато губиш – да го поздравиш за играта му. Твоят ден е бил слаб, а неговият силен – но фактите са на лице и трябва да се подходи с респект.
8. Позитивно отношение
Чувал си за силата на мисълта, нали? И че всичко е енергия и човек привлича към себе си същото, каквото и излъчва. Следователно, ако искаш нещата да ти вървят, да постигаш резултатите, към които се стремиш, непременно трябва да си с позитивни мисли в съзнанието си. Да търсиш начини как да се подобриш; да откриеш кои са ударите, които са ти силни и да наблегнеш на тях, за да ги развиваш, а не да се концентрираш в тези, които не умееш. Наслаждавай се на спортните занимания, на хората, с които си, на резултатите си. Стреми се към това всеки следващ ден да си по-добра версия на себе си и задължително с позитивна нагласа към живота.
9. Благодари на екипа си
Да, на корта тенисистът е сам срещу опонента си, но в кариерата си той е съпътстван от цял екип специалисти, с които заедно градят кариерата му. А високото класиране в ранглистата означава, че работиш с правилните за теб хора и благодарение на всеотдайните ви общи занимания, постигате добрите резултати. Затова никога не забравяй, че без твоите треньори си за никъде. Бъди малко по-смирен, занижи егото си и дай път на благодарностите към хората, които влагат във и работят с теб.
10. Не спирай да вярваш!
Вярата е велика сила! Имаш ли я, ще постигнеш и най-трудното, и най-сложното нещо! Никога не спирай да вярваш в силата си, в уменията и качествата си. Има успешни, има и неуспешни дни. И трябва да сме еднакво готови да преминаваме и през двата типа. Въпросът е да не губим фокус от високите си цели и да не си позволяваме да се разсейваме със странични, по-маловажни неща. Когато си усърден, целеустремен и вярващ – няма какво да ти се опре!
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.