Независимо дали си или не почитател на тениса, ако поне малко се интересуваш от спорт, няма как да не знаеш за турнирите от Големия шлем и по-точно – Ролан Гарос. Да, звучи ти като име на личност, но каква е била тя, та чак да се стигне дотам да кръстят турнир от подобен ранг на нея? Каква е историята на този човек? Ние се запитахме същото. Поразровихме се и сега ще ти представим 10 интересни факта около мъжа, но и около турнира с име Ролан Гарос.
1. Кой е Ролан Гарос?
Ако зададеш този въпрос на някой французин, той ще ти отговори поне, че това е най-големият авиатор, раждал се по техните земи. За още по-голяма точност – роден е на 06 октомври 1888 г. в град Сен Дени. Ученическите си години прекарва в бизнес училище. Представя се много добре – завършва го с отличен успех. Натрупаните знания прилага на практика почти веднага след това – създава своя фирма за покупко-продажба на автомобили. Дотук всичко звучи като част от живота на един средностатистически млад мъж, взел живота си в свои ръце. Какво обаче се е случило, за да се стигне до това всеки французин да знае името му?
2. Има ли нещо общо със спорта?
Странно, но факт – господин Гарос няма нищо общо със спорта. Не и с общо познатия на всички ни спорт. Имал е интерес към физическите занимания, по-скоро се е интересувал от футбол и ръгби. Като хоби пък е практикувал колоездене. Именно чрез него е преборил упорита пневмония, когато е бил още невръстен младеж. Карането на колело развило дробовете му и с това е спомогнало за цялостното му излекуване от упоритата пневмония.
3. Интерес към авиацията
В един прекрасен ден Ролан се оказва на място, което неочаквано и от раз променя посоката му на живот – някак неусетно, но моментално. Той присъства на едно авиационно шоу, което толкова силно го впечатлява и оставя трайна следа в съзнанието му, та чак го кара да пожелае сам да започне да се занимава с това. Почти веднага записва курс, изкарва го и взима лиценз за пилот. Това е и професията, която упражнява до края на живота си. Той толкова добре научава как да управлява и подчинява огромната летателна машина на волята си, че едва 2 години след изкарания курс започват да го канят като участник в шоу програми, подобни на онази, която запалва самия него по авиацията.
4. Прекосяване на Средиземно море
Едно от най-големите постижения, които той осъществява, е прекосяването на Средиземно море. Успява да го постигне след 8-часов тежък полет, който за малко да завърши с фатален край. Преждевременна повреда в два от двигателите на самолета почти не прекратява полета. Освен това се оказва, че и горивото му е почти на привършване. Въпреки всички налични обстоятелства той поема риск за живота си и до последно не се отказва. Така успява да се приземи в град Бизерта (Тунис), след като е излетял от френския град Сен Рафаел.
5. Първа световна война
Когато избухва Първата световна война, френската флота привиква Гарос и го прави водач на тяхната авиация. Поставен в среда, в която не разполага с кой знае колко развита авиационна флота, Гарос е подтикнат към това да измисли вариант, с който да изненада противника. И това се случва. Изобретява първия едноместен боен самолет, който разполага с бордова картечница, стреляща през витлото. Едно революционно изобретение! С него французите успяват да изненадат опонентите си и трупа три поредни победи в сражения. За нещастие в четвъртото такова пада в боя и става пленник на съпротивата. Две години по-късно обаче успява да се измъкне от тях, но получава траен проблем със зрението си. На 5 октомври 1918 г., след поредното си сражение във въздуха, бива свален и така губи живота си – като герой, защитаващ родината си!
6. Стадион, кръстен на него
Завинаги останал в паметта на своя народ, смъртта на Ролан Гарос оставя сънародниците му в ступор и дълбока скръб. В негова чест и признание към великите му дела решават да кръстят един от знаковите френски стадиони на негово име през 1928 г.
7. Тенис турнир от Големия шлем
След време, когато се строи тенис комплексът, на който е предвидено да се играе най-голямото френско първенство, което става и част от Големия шлем, също го кръщават в негова чест. Една мисъл е най-водеща за Гарос – служи му като девиз, който следва и прилага в живота си. Тя е на Наполеон Бонапарт – „Победата принадлежи на най-упорития!“. Именно това е и мотото на турнира, което пасва идеално, имайки предвид всички играчи, класиращи се за участие в престижната надпревара. Тази мисъл ги окрилява и понякога наистина участниците творят чудеса на корта!
8. Кралят и кралицата на тенис турнира
Казахме, че ще споменем любопитни факти не само за личността, но и за турнира „Ролан Гарос“. Ето защо започваме с най-вълнуващата сред тях – кои са „коронясани“ за крал и кралица на турнира. Сред мъжете безспорно е Рафаел Надал, чийто рекорд от най-много спечелени титли от този турнир НАДАЛи ще бъде подобрен някога (или поне скоро). Той има извоювани 14 титли. Първата си такава печели през 2005 г., а последната – през 2022 г. При дамите, с доста по-скромен, но не маловажен брой титли, е Крис Евърт. Тя има в сметката си 7 титли от френското първенство, като първата печели през 1974 г., а последната – през 1986 г.
9. Най-дългият мач на тенис турнира досега
Тазгодишният финал беше впечатляващ в много направления. Паднаха няколко рекорда, като най-запомнящ се остава този за най-дълъг финал, игран на „Ролан Гарос“ – цели 5 часа и 29 минути. В тях финалистите Алкарас и Синер показаха изключителни умения, страхотни разигравания и спиращи дъха удари, които сякаш правеха не с ракета, а с магическа пръчка в ръка! Такова шоу не се гледа често и се помни години напред! Това бе и първият финал, в който испанецът успява не просто да се върне в мача от 0:2 сета, но и да го спечели с 3:2. Всяка минута от този мач си заслужава гледането!
10. Най-младите шампиони на турнира
Да спечелиш който и да е от турнирите от Големия шлем си е огромно постижение! Но да си и на години под 20, а да се състезаваш при мъже/жени – това вече е феноменално! Затова решихме да отдадем вниманието си и на най-младите победители на „Ролан Гарос“. При мъжете това е Майкъл Чанг. Той става шампион едва на 17 години и 3 месеца. Това се случва през далечната 1989 г. При дамите пък победителката е дори по-малка – тя е на 16 години и 6 месеца, когато получава Купата на мускетарите в ръцете си. Нейното име е Моника Селеш – застава на върха на почетната стълбичка през 1990 г.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.