Причините за упадъка на българската провинция са комплексни и многопластови. Те включват икономически, демографски, социални и политически фактори, които са взаимосвързани и създават порочен кръг.
Разрешаването на този проблем изисква комплексен и дългосрочен подход, включващ инвестиции, политики за подкрепа на местното население и устойчиво развитие.
Като човек, чието хоби е да обикаля българската провинция, няма как да остана сляпа за случващото се там. Днес ще ви разходя из България, за да помислим заедно за причините почти всичко извън столицата бавно, но сигурно да умира.
1. Силна държавна централизация
Всички важни институции се намират в София. Всичките министерства са в столицата. Преди години имаше идея министерствата да бъдат разпръснати в провинцията, но идеята беше отхвърлена много бързо. Всички по-големи агенции също са в столицата. Ако човек има желание да се развива в тази сфера единствената му възможност остава София. В провинцията, за да си на държавна работа, или трябва да имаш стабилни връзки в столицата, или да преглътнеш зле платените местни възможности.
2. Силна централизирана образователна система
Във всички по-големи градове има университети, но истината е, че в София са най-много и най-големите. Освен това столицата предлага възможност за платени стажове и работа по специалност.
3. Лоша пътна инфраструктура
В България магистралите са в окаяно състояние, камо ли второстепенните пътища. Ако не е град, близо до столицата или не си до морето, си загинал. Железниците дори няма да ги коментирам.
4. Демографски срив и неправилно преброяване
Статистиката е едно, реалността обаче е ужасяваща. Повече некролози има по стените, отколкото жители в селото. Много хора, които отдавна са в чужбина или в столицата, по постоянен адрес още се водят там.
5. Увеличаване броя на малцинствата
Увеличаването на броя на малцинствата и проблемите с престъпността, особено в малките населени места, води до това жителите да се откажат или продадат имотите си там и да се насочат към столицата или близък голям град.
6. Лоши здравни грижи по малките населени места
Липса на персонал поради невъзможност да задържат квалифицираните и подготвени кадри. Липса на техника и превозни средства. Ако жител на някое село има нужда от спешна помощ, докато линейката дойде… вече няма да има нужда.
7. Друга социална и културна реалност.
София е „друга България“ и това е още една причина младите хора да я предпочитат за живот. Имат възможност да се запознават с хора на тяхната възраст, да се отдават на различните си интереси, да имат различен семеен живот. Промяната в ценностите и разбиранията е една от основните разлики между столицата и провинцията.
8. Възможността за работа
Това е клише, да. В българската провинция също можеш да си намериш работа. Зависи каква, за колко пари, за какво работно време, дали ти трябват връзки за по-хубава работа. Когато се прави изчисление на средната работна заплата, положението е смешно. Разликата между София и провинцията е огромна.
9. В столицата има най-много чужденци
Това е съвсем логично и нормално. Повече чужденци предполагат по-голям пазар, по-голяма възможност за опознаване на чужди култури, повече инвестиции и по-голяма нужда от работна ръка. Нещо, което в провинцията липсва.
10. София се строи и разширява безобразно
Заради големия наплив от хора, балонът на недвижимите имоти се е надул до пръсване. Всеки си строи както и където поиска. Цените са огромни, заради инфлацията и спекулата. Дори да си продадеш два-три имота в провинцията, пак ще можеш да купиш нещо значително по-малко в столицата и то с огромна ипотека и в недоразвит квартал.
Гергана Георгиева е едновременно историк и специалист човешки ресурси. Обича да намира неща, които я вдъхновяват. Писането за нея е начин на живот, а девизът ѝ: „По добре да пробваш, отколкото да не пробваш. Няма излишно знание!“.