На 14 юли 2015 г. автоматичната междупланетна станция на NASA „Нови хоризонти“ се приближи на минималното разстояние от 12 500 км от последната планета джудже в Слънчевата система, която човечеството среща отблизо за пръв път. „Плутон е изпратил любовна бележка на Земята чрез космическия кораб New Horizons, който е пропътувал над 4,7 милиарда километра за повече от 9 години“, съобщават от NASA на официалната си страница във Facebook.
Плутон е замръзнал безжизнен свят в покрайнините на Слънчевата система. Той е втората по големина планета-джудже, която обикаля около Слънцето за почти 250 години, така че от откриването му през 1930 година досега не е изминал дори една четвърт от пътя по орбитата си. Ето и 10 любопитни факта около пътуването на „Нови хоризонти“.
1. Апаратът е съвместна разработка на НАСА, Югозападния изследователски институт (ЮИИ), Лабораторията по приложна физика към Университета Джон Хопкинс (APL), Министерството на Енергетиката на САЩ и Лабораторията за реактивно задвижване към Калифорнийския технологичен институт (JPL). Сондата разполага със седем научни инструмента.
2. Мисията „Нови хоризонти“ започна през януари 2006 г., а през февруари 2007 г. апаратът премина покрай Юпитер.
3. След 9-годишно пътуване и 4,8 милиарда изминати километра на 15 януари 2015 г. „Нови хоризонти“ започна да изследва Плутон. Тогава апаратът се намира на около 260 милиона км. от планетата-джудже.
4. През по-голямата част от пътуването до Плутон, което се равнява на 120 477 прелитания около Земята, космическият апарат е в хибернация. Това позволява да се избегне износването на оборудването му и да се намалят разходите за контрол от Земята, за да може осъществяването на мисията да е съобразено с бюджета ѝ от 720 милиона долара.
5. Шест месеца след като „Нови хоризонти“ бе изстрелян са открити повече от 40 обекта в Куйперовия пояс, а Международният астрономически съюз преквалифицира Плутон в планета-джудже. Оттогава са идентифицирани нови около 2000 обекта в Куйперовия пояс. Именно откриването на Куйперовия пояс мотивира учените за мисията до Плутон. Те смятат, че в пояса има фосили от формирането на Слънчевата система преди 4,6 милиарда години.
6. Въпреки че повърхността на планетата-джудже и луната му почти не е осветена, мисията на „Нови хоризонти“ е да събере геоложки данни и да определи топографията им. Атмосферата около Плутон не позволява апаратът да застане на орбита и сондата ще работи от разстояние.
7. Максималното сближаване на „Нови хоризонти“ и Плутон бе наречено от ръководителя на мисията Алън Стърн „срещата на ХХI век“, като той я сравнява с програмата „Вояджър“.
8. Апаратът носи със себе си американска пощенска марка от 1991 г., на която пише „Плутон все още не е изследван“, два американски флага и два компакт диска – на единия има снимки с членовете на екипа на мисията, а на другия – имената на 434 738 души, които са се записали в онлайн петиция именно с тази цел. Освен това на апарата се намира и малка рисунка на SpaceShipOne – първият космически частен самолет, който през 2004 г. направи няколко суборбитални полета.
9. Според изследователите около 16 месеца ще са нужни докато всички снимки и данни бъдат изпратени до Земята, защото огромното разстояние практически означава съвсем нищожна скорост на трансфера на данни. Все пак, всеки елемент информация е безценен, защото ще стане част от най-близкото и подробно изследване на Плутон досега.
10. След заснемането на Плутон и изследването на повърхността му, апаратът ще се потопи още по дълбоко в Космоса и ще се отправи към Куйперовия пръстен. Там ще изучи множеството малки ледени светове. Изпращането на кораб в тези пространства ще отговори на много въпроси за повърхността, строежа, външността и атмосферата на тези тела.
Снимки: NASA
Историк по образование, Иван няма нищо против да излиза от миналото и да хвърля по един поглед към бъдещето. Музика, кино, история, екзотични места за почивка… това са темите, за които той обича да разказва.
Коментари