Въпреки външните приликите с мечките, та даже и с кенгурата, представителите на този необичаен вид нямат нищо общо с нито с едните, нито с другите. Може би се досещате, че става въпрос за коалите.
„Коала” е дума, която произхожда от изчезналия език на аборигените в Сидни. Буквално в превод „gula” означава „без вода“. Други аборигенски думи, с които са назовавани коалите, са: cullewine, koolewong, colo, colah, koolah, kaola и др. Научното наименование на рода е Phascolarctos (от гр. „phaskolos” – торба и „arktos” – мечка), въведено през 1816 г. от френския зоолог и анатом Анри Бленвил.
Торбестият бозайник е част от семейство Коалови, като се предполага, че коалите съществуват отпреди 25 млн. години. Постепенно климатът на Зеления континент става по-сух и растителността става евкалиптова, затова именно евкалиптът е основната храна на коалите.
До ден днешен Австралия остава единственият дом на коалите. Това така интересно животно се среща единствено в югозападните и източните евкалиптови гори на континента.
От декември 2021 г. коалите са регистрирани като застрашен вид. Световният ден на коалата се отбелязва на 3 май, а всеки последен петък на септември е денят, посветен на спасяването на коалите (Save The Koala Day).
В следващите редове ще разберете 10 любопитни факта за този така необятен австралийски торбест бозайник.
1. Не(винаги) пият вода
Коалите основно си набавят храна от евкалипта. Възрастна коала изяжда около ½-1 кг евкалиптови листа на денонощие. Коалите обаче пият вода в случаи, когато има суша и евкалиптовите листа не съдържат достатъчно влага.
2. По-големи са на юг
Коалите, които живеят в южните части на Австралия, са с доста по-големи размери от представителите на семейство Коалови, обитаващи северните австралийски райони. Основното предположение за този любопитен факт е адаптирането им към студения зимен сезон на юг.
3. Често женските живеят по-дълго от мъжките
Средно коалата живее от 13 до 17 години. Мъжките обаче рядко живеят повече от 10 години. Основната причина за това е свързана с опасностите, които ги обкръжават: нападения от кучета и удари от коли.
4. Спят между 18 и 22 часа в денонощието
Коалите са будни основно през нощта, като в тази част от денонощието предимно се хранят.
5. Раждат се слепи, без уши и без козина
Бебето коала се нарича по същия начин, както малкото кенгуру – “joey” (джоуи). Размерът им е колкото на фъстък. Отсъствието на слух е компенсирано от силното развитите обоняние и усещане за допир: коалчето се изкачва по дърветата, за да стигне до майчината торба – мястото, където остава, расте и се развива в продължение на 6-7 месеца.
6. Имат пръстови отпечатъци, сходни на човешките
В средата на 90-те години на миналия век антропологът Макией Хенберг работи с коали в природен парк в австралийския град Аделаида. Тогава той открива, че коалите имат пръстови отпечатъци. Твърдението му е, че отпечатъците на торбестите бозайници толкова приличат на човешките, че е възможно да бъдат объркани. Ученият забелязва също, че коаловите отпечатъци притежават същите характеристики като човешките.
7. В борба за територия
Мъжките коали имат черна мирисна жлеза в средата на гръдния си кош. С помощта на тази жлеза мъжкият маркира територия.
8. Имат 11 двойки ребра
Повечето бозайници имат 13 ребра. Не и коалите обаче. Това ги прави най-малкият торбест бозайник.
9. Коалите и техния нос
Коалите, както може би сте забелязали, имат открояващ се нос. С негова помощ торбестият бозайник може да различава нивата на токсични вещества в листата на евкалипта. Друго важно преназначение на коаловия обонятелен орган е способността му да помирише „ароматно послание”, оставено от друг представител на торбестите бозайници.
10. Трудно се движат по земята
Коалите се движат по-бавно, когато не изкачват дървета. Уникалното при тях обаче е, че когато са застрашени, преминават в галоп и скоростта им на земна повърхност може да достигне до 30 км/ч.
Мирослав е студент във ФЖМК на СУ „Св. Климент Охридски“. Занимавал се е с музика през голяма част от живота си. Интересите му се разпростират от изкуство и чужди езици до история и (гео)политика. Обича черния цвят, кучетата и природата. Вярва в думите на Сервантес: „Свободата е най-висшето благо!“
Коментари