Роалд Дал е определян като един от най-великите разказвачи на детски истории на ХХ век. Книгите му са продадени в повече от 300 милиона копия по целия свят. Става два пъти най-добър детски автор – през 1990 и 2008 г. Пак през 2008 г. “The Times” го поставя на 16-то място в списъка “50-те най-велики британски писатели от 1945 г. насам”.
През 2021 г. “Forbes” го класира като най-добре печелещата мъртва знаменитост. На него е кръстен астероидът от главния пояс 6223 Dahl, открит от чешкия астроном Антонин Мъркос. Рождената дата на писателя е обявена за Световен ден на Роалд Дал. И точно затова днес решихме да ви представим 10 любопитни факта от интересния му живот.
1. Бащата
Харалд Дал емигрира от Сарпсборг, Норвегия в Кардиф, Англия. Той успява съвсем сам да се наложи в чуждата държава и да стане богат корабен брокер. Жени се за първата си съпруга, французойката Мари Борен-Гресер. Тя му ражда две деца – Елън Маргьорит и Луис. Мари умира само на 29 години през 1907 г. Харалд решава да се върне в Норевгия, за да намери друга жена, която да се грижи за децата му.
2. Майката
Софи Магдалена Хеселберг принадлежи към утвърдено норвежко семейство. Баща ѝ, Карл Лауриц Хеселберг, е администратор в Норвежкия публичен пенсионен фонд, а след това и негов ковчежник. Майка ѝ, Елен Уолъс, е потомка на средновековния шотландски рицар и въстаник Уилям Уолъс, по чиято история Мел Гибсън снима филма “Смело сърце”. След като се запознава с богатия вдовец Харалд, Софи отива да живее в Уелс и двамата се женят през 1911 г.
3. Раждането
Роалд Дал е роден на 13 септември 1916 г. във Вила Мари, Феъруотър Роуд, Кардиф, Уелс. Кръстен е на известния норвежки полярен изследовател Роалд Амундсен, който ръководи първата експедиция за достигане на Южния полюс. Той е единственото момче. Има четири по-малки сестри: Астри, Алфхилд, Елсе и Аста. Децата са отгледани с любов към норвежкото си наследство. Софи не само говори езика вкъщи, но и им чете скандинавски митове и ги води ежегодно на пътувания до Норвегия.
4. Загубата
Семейство Дал е сполетяно от две големи трагедии. Само на седем годинки малката Астри умира от апендицит. Харалд много трудно понася смъртта ѝ и няколко седмици след Астри, умира от тежка пневмония. Софи остава сама, бременна с последното си дете, с още пет други, огромна къща и предсмъртното желание на съпруга си децата да бъдат изучени в английски училища.
Въпреки всички трудности, които знае, че ѝ предстоят, Софи Дал остава в Уелс. Мести се в по-малка и евтина къща и започва да изпраща едно по едно децата си в училища. Продава всичките си бижутата, за да плати образованието на Роалд в частно училище.
5. Войната
По време на Втората световна война, Дал се присъединява към Кралските Военновъздушни сили. Преминава кратко обучение по летене и става въздушен офицер. Няколко месеца по-късно трябва да влезе в сражение с боен самолет, на какъвто дори не се е качвал.
Катастрофира в либийската пустиня. Главата му се ударя в рефлекторния мерник, чупейки черепа и носа му. Успява да се измъкне от горящите останки и е спасен от трима войници. Губи зрението си временно. Възстановява се бързо и веднага се качва на самолета.
Отбелязва пет много важни победи във въздуха. Започва да страда от хронично главоболие и е освободен от армията. Изпратен е във Вашингтон като помощник военно аташе. Докато се възстановява от раните си, има странни сънища, които го вдъхновяват за първите му разкази.
6. Семейството
Жени се за американската актриса Патриша Нийл на 2 юли 1953 г., в църквата Тринити, Ню Йорк. Бракът им продължава 30 години. Раждат им се пет деца: Оливия, Шантал София “Теса”, Тео Матю, Офелия Магдалена, Луси Нийл. През 1965 г. Патриша претърпява три спуквания на церебрални аневризми, докато е бременна с Луси. Роалд поема изцяло грижата за нейното възстановяване.
Нийл трябва да се научи да говори и да ходи наново, но успява да се върне към актьорската си кариера. През 1972 г. Роалд се запознава със сценографката Фелисити д’Абреу Кросланд, която работи със съпругата му. Скоро след запознанството им, те започват афера. През 1983 г. Нийл и Дал се развеждат и той се жени за Фелисити.
7. Приносите в медицината
Когато е на 4 месеца, количката на синът му Тео е блъсната от такси в Ню Йорк. В резултат от инцидента, той започва да страда от хидроцефалия. За да помогне на сина си, Дал се включва в разработването на медицинско приспособление за подобряване състоянието на деца, страдащи от подобно заболяване.
Клапата “Wade-Dahl-Till” е съвместна работа между Дал, хидравличния инженер Стенли Уейд и неврохирурга Кенет Тил от лондонската болница “Great Ormond Street” и е използвана успешно при почти 3000 деца по света.
През ноември 1962 г. дъщеря му Оливия умира от морбилен енцефалит на седемгодишна възраст. Вследствие на това писателят става върл привърженик на имунизацията и през 1988 г. написва отвореното писмо “Measles: A Dangerous Illness” и посвещава своята книга “The BFG” на Оливия.
8. Писането
Преди да започне работа, писателят винаги проверявал дали има налични шест подострени молива. Те били достатъчни за два часа работа, след което се нуждаели отново от подостряне. Винаги пишел с определен вид молив, с гумичка в единия край.
Бил много капризен и относно хартията, която използвал. Всичките си книги написал върху един тип бележници с жълти листа, които му изпращали от Ню Йорк. Веднъж месечно, когато кошчето за хартиени отпадъци се препълвало, запалвал огън точно пред писателската си колиба.
9. Думите
Роал Дал е известен с майсторското използване на езика, което е ключов елемент в неговото писане. Измисля над 500 нови думи, създавайки ги чрез размяна или добавяне на букви. Използва звуци, които децата обичат да казват, като “squishous” и “squizzle” или “fizzlecrump” и “fizzwiggler”.
Не винаги обяснява какво означават думите му, но децата ги разбират с лекота, защото често звучат като думи, които те вече познават. През 2016 г., за стогодишнината от рождението му, се съставя Оксфордския речник на Роалд Дал, който включва много от измислените от него думи и тяхното значение.
10. Смъртта
С остаряването, писателят започва да страда от различни заболявания. Смалил се и загубил около седем сантиметра от двуметровия си ръст, когато лекарите отстранили част от гръбначния му стълб. Умира на 23 ноември 1990 г. на 74-годишна възраст от рядък рак на кръвта (миелодиспластичен синдром).
Погребан е в гробището на църквата “St. Peter and St. Paul”, Грейт Мисендън, Бъкингамшир, Англия със своите щеки за снукър, няколко бутилки бордо, шоколадови бонбони, любимите му моливи за писане и електрически трион.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.
Коментари