Той има пет деца от две жени и оглавява класацията на списание „Forbes” за най-скъпи разводи на известни личности. Обявен е за най-богатия бивш спортист в света.
Лицето му е едно от най-използваните в американската рекламна индустрия. Притежава голям американски отбор по мотоциклетизъм и има собствена модна линия. В свободното си време се отдава на страстта си към моторите и голфа.
Вероятно малко сме ви объркали с представянето му, но става въпрос за великия Майкъл Джордан. А другите любопитни факти за него ще намерите в статията.
1. Родителите
Бащата – Джеймс Джордан, работи като надзорник на съоръжение в General Electrics. Майката – Делорис Джордан, е банков служител. Джеймс учи децата си да работят усилено и да не се изкушават от живота на улицата. Майка им – да шият, да чистят и да перат собствените си дрехи. Джеймс Джордан е убит през 1993 година. Прибирайки се към дома си от погребение, той отбива колата си от пътя, за да поспи. Тогава е прострелян от двама младежи, а тялото му е открито седмици по-късно. Смъртта на Джеймс нанася тежка травма на сина му.
2. Раждането
Майкъл Джефри Джордан е роден в Бруклин, Ню Йорк, на 17 февруари 1963 година. Проплаква за първи път в болница Къмбърланд във Форт Грийн. Той е едно от петте деца на Джеймс и Делорис. Когато е на 5 годинки, семейството му се мести във Уилмингтън, Северна Каролина.
3. Началото
С баскетбола го запознава баща му, въпреки че винаги си е представял сина си като елитен бейзболен играч. Той му купува баскетболен кош и го монтира в задния двор на къщата им. Майкъл прекарва голяма част от свободното си време там с по-големия си брат Лари. В училище показва отлични заложби в бейзбола и американския футбол, но се насочва именно към баскетбола. Тогавашните му треньори смятат, че е твърде нисък и няма достатъчно физически качества, за да напредне. Съвсем скоро обаче той се превръща във водеща фигура на училищния отбор. Расте не само на сантиметри, но и на умения, а някои от най-добрите колежи се опитват да го привлекат.
4. Прякорите
Като малък останалите деца го наричат “Черната котка”. В опит да бъде популяризиран този му прякор, Nike изписват “Black Cat” върху маратонките “Air Jordan XIII”. Наричат го и “Капитан Марвъл”. Това е най-малко известният му прякор. Даден му е в първата му година като професионалист от коментатора на Chicago Bulls Джони Кър. Прозвището така и не се налага, като мнозина го определят за комично, предвид класата на баскетболиста. Малко след това обаче идва прякорът, който буквално му “залепва”. Майкъл става “Въздушния” (“Air Jordan”) заради високия си отскок и незабравимите забивки. Интересното е, че той се регистрира и в хотелите под чуждо име. Използва Лирой Смит – името на приятел от неговото детство. Оказва се, че Лирой е човекът, който заема последното свободно място в гимназиалния отбор по баскетбол и заради него Майкъл Джордан остава извън тима.
5. Страстта към играта
Повечето спортисти имат клаузи, които им забраняват всякакви странични дейности, при които могат да получат контузия. Джордан обаче включва във всеки свой договор клауза, която му позволява да играе баскетбол срещу всеки съперник, на всяко място и по всяко време. Освен това той излиза на игрището и всеки път играе като за последно. Такъв е и случаят, когато един ден преди мач получава силни болки в долната част на гръбнака. Налага се да го пренасят от автобуса до самолета и от автобуса до хотела. На следващия ден излиза и отбелязва 40 точки.
6. Шортите и кецовете
Именно Майкъл Джордан въвежда модата на широките къси панталонки и цветните кецове в NBA. Прилепналите и къси шорти му се оказват неудобни, защото под тези на Chicago Bulls носи такива на университета в Северна Каролина за късмет. Налага се да започне да носи по-големи и малко по-дълги шорти. Твърди се дори, че той сам е ушил по-големите си шорти от два чифта малки. Джордан въвежда и цветните баскетболни кецове. Преди него всички са били просто бели.
7. Запазената марка
Изплезеният език е запазената марка на Майкъл. Той го наследява от баща му. Джеймс Джордан се концентрира по този начин, поправяйки коли, докато малкия Майк се навърта около него. В последствие, страшилището с изплезения език, се превръща в кошмар за съперниците си.
8. Пропуските
В цялата си кариера Майкъл пропуска повече от 12 000 стрелби. Загубил е повече от 400 мача като професионален играч. А в повече от 30 от тях е пропускал последния изстрел в срещата. Състезанието за кошове от три точки през 1990 година е един от най-големите провали в кариерата му, защото отбелязва само пет точки.
9. Отказите
На 6 октомври 1993 г., повлиян от смъртта на баща си, Майкъл обявява, че се отказва от баскетбола. Започва кариера на професионален бейзболист в отбора на Chicago White Sox, опитвайки се да изпълни мечтата на Джеймс. На 19 март 1995 г. официално се завръща в мач срещу Indiana Pacers. През 1998 година отново решава да се откаже. На 25 септември 2001 г. се завръща в NBA. Облича екипа на частично притежавания от него отбор на Washington Wizards. Преследван е от различни контузии, успява да изиграе само 60 мача и отборът му не се класира за плейофите. Изиграва последния си мач на 16 април 2003 г. срещу отбора на Philadelphia 76ers. В него Въздушният отбелязва 15 точки и е сменен под 3-минутните бурни аплодисменти на публиката, минута и 44 секунди преди края.
10. Постиженията
Майкъл Джордан притежава рекордния брой от 22 трофея от NBA. КПД-то в кариерата му е оценено на 27.91. Води класацията по точки средно на мач в цялостната си кариера – 30.12 точки в 15-те си сезона. Държи и рекорда за най-много отбелязани точки през един сезон – 759, който не е подобрен 26 години. Печели 6 пъти NBA, 5 пъти е обявяван за най-ценен играч в редовния сезон и 6 пъти за най-полезен играч на финалите. В различни години печели почти всички възможни класации, а 10 пъти е и най-резултатен играч за сезона. С националния отбор печели 2 олимпийски титли, а най-запомнящо се е постижението му е Барселона през 1992 година, когато става лидер на “Dream team”.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.
Коментари