© 10-те най© 10-те най© 10-те най
  • ЗАБАВЛЕНИЕ
    • КИНО
    • ТВ
    • МУЗИКА
    • СПОРТ
    • СТИЛ
    • МРЕЖ@ТА
    • СМЯХ
  • ЖИВОТЪТ
    • СЕМЕЙСТВО
    • ТЯ & ТОЙ
    • ДОМ
    • ВКУС
    • ЗДРАВЕ
    • COVID-19
    • ЛИЧНО
    • ЛУКС
    • НА ПЪТЯ
  • ЛЮБОПИТНО
    • НАУКА
    • МЕСТА
    • ПРИРОДА
    • СЛУЧКИ
    • ЕЗИК
    • МЪДРОСТИ
  • АРТ
    • ЛИТЕРАТУРА
    • 10 ИЗРЕЧЕНИЯ = ИСТОРИЯ
    • ИЗКУСТВО
    • АРХИТЕКТУРА
    • ФОТОГРАФИЯ
  • HOT HITS
    HOT HITSВиж още
    10-те най-горещи световни хита за юни 2026
    10-те най-горещи световни хита за юни 2026
    03.07.2026
    10-те най-горещи БГ хита за юни 2026
    10-те най-горещи БГ хита за юни 2026
    02.07.2026
    10-те най-горещи поп фолк хита за юни 2026
    10-те най-горещи поп фолк хита за юни 2026
    01.07.2026
    10-те най-горещи световни хита за май 2026
    10-те най-горещи световни хита за май 2026
    03.06.2026
    10 интересни факта за Дарина Йотова – DARA
    10-те най-горещи БГ хита за май 2026
    02.06.2026
  • ОБЩЕСТВО
    • ОБРАЗОВАНИЕ
    • РАБОТА
    • РЕСУРСИ
    • СВЕТЪТ ДНЕС
    • ИСТОРИЯ
    • ТРАДИЦИИ
  • ЛИЧНОСТИ
    • ФАКТИ
    • СЛАВА
    • [НЕ]ОБИЧАЙНО
    • 10 ВЪПРОСА, 10 ОТГОВОРА
    • ДОХОДИ
    • R.I.P.
    • МИСЛИ
  • TΞCHNO
    • ДЖАДЖИ
    • СКОРОСТ
    • ТЕХНОЛОГИИ
    • GAMING
© 10-те най© 10-те най
  • ЗАБАВЛЕНИЕ
  • ЖИВОТЪТ
  • ЛЮБОПИТНО
  • АРТ
  • HOT HITS
  • ОБЩЕСТВО
  • ЛИЧНОСТИ
  • TΞCHNO
Търсене
  • ЗАБАВЛЕНИЕ
    • КИНО
    • ТВ
    • МУЗИКА
    • СПОРТ
    • СТИЛ
    • МРЕЖ@ТА
    • СМЯХ
  • ЖИВОТЪТ
    • СЕМЕЙСТВО
    • ТЯ & ТОЙ
    • ДОМ
    • ВКУС
    • ЗДРАВЕ
    • COVID-19
    • ЛИЧНО
    • ЛУКС
    • НА ПЪТЯ
  • ЛЮБОПИТНО
    • НАУКА
    • МЕСТА
    • ПРИРОДА
    • СЛУЧКИ
    • ЕЗИК
    • МЪДРОСТИ
  • АРТ
    • ЛИТЕРАТУРА
    • 10 ИЗРЕЧЕНИЯ = ИСТОРИЯ
    • ИЗКУСТВО
    • АРХИТЕКТУРА
    • ФОТОГРАФИЯ
  • HOT HITS
  • ОБЩЕСТВО
    • ОБРАЗОВАНИЕ
    • РАБОТА
    • РЕСУРСИ
    • СВЕТЪТ ДНЕС
    • ИСТОРИЯ
    • ТРАДИЦИИ
  • ЛИЧНОСТИ
    • ФАКТИ
    • СЛАВА
    • [НЕ]ОБИЧАЙНО
    • 10 ВЪПРОСА, 10 ОТГОВОРА
    • ДОХОДИ
    • R.I.P.
    • МИСЛИ
  • TΞCHNO
    • ДЖАДЖИ
    • СКОРОСТ
    • ТЕХНОЛОГИИ
    • GAMING
© "Меломан БГ" ЕООД
10 разлики между книгите и сериала "Дневниците на вампира"
АртЛитература

10 разлики между книгите и сериала „Дневниците на вампира“

Антоанета Дойчинова
Антоанета Дойчинова
16.10.2023
Сподели във
Bonanza Productions Inc., Outerbanks Entertainment and Alloy Entertainment in association with Warner Bros. Television and CBS Television Studios, © 2011 The CW Network


Хайде, феновете на “Дневниците на вампира”, тук ли сме? Това прозвуча малко като реплика от музикален концерт, но някак ми изглежда съвсем подходящо да я използвам в този случай.

Щом започнат да капят листата и дойде време за къси панталони с пухено яке (модата в началото на есента е something else), е време и за екранни маратони с любимите „Дневниците на вампира“.

Може би някои от вас знаят, че сериалът е направен по поредицата книги на Л. Дж. Смит. А за онези, които не знаехте – вече сте посветени. Ако сте чели романите и сте гледали и сериала, знаете какво следва – шокиращите разлики между двете. Който е гледал, но не е чел (и обратното), ще остане изненадан колко и кои са те. В действителност са повече, но ние по традиция ще разгледаме десет от най-интересните и съществени разминавания, които откриваме.

1. Елена и Керълайн са съперници в книгите

View this post on Instagram

A post shared by The originals Tvd 𝐁𝐫𝐚𝐬𝐢𝐥 🇧🇷 ❤ (@tvd.to.forever)

Едно от предимствата на сериала е именно приятелството между централните персонажи. Докато Бони и Елена са приятелки и в книгите, и в сериала, Елена и Керълайн са приятелки само в сериала. В романите те не просто не са близки, но са и врагове. В тях Керълайн търси внимание от същите момчета, към които проявява интерес Елена и дори се опитва да разкрие някои от тайните ѝ.

В сериала има нещо загатнато по темата, но много бегло и не в тази крайност. Там и двете първоначално се увличат по Стефан, а по-късно Керълайн започва да харесва и бившия на Елена, Мат, но отношенията им са чисти и приятелски през цялото време.

2. Бони е друид в книгите

Бони Бенет не съществува в книгите. Вместо това, онази Бони, която е приятелка на Елена в книгите, се казва всъщност Бони Макколоу, червенокоска, която е потомък на род дроиди. Подобно на Бони Бенет, Бони от книгите открива своите възможности с времето, но техните магически способности са различни. Докато Макколоу призовава за помощ магията на друидите в романите, Бенет говори с духовете на предците си.

3. Един от приятелите на Елена липсва в сериала

Тъй като Керълайн става една от най-близките приятелки на Елена в сериала, друга нейна приятелка отсъства от него – Мередит Сулез, потомка на ловци на вампири. Макар тя самата да не се появява в сериала, версия на нейния персонаж все пак присъства – Мередит Фел.


4. Връзката между Елена и Катрин е различна

Ако има нещо, което прави доста съществена разлика между книгата и сериала, това е връзката между Елена и Катрин. В романите Елена и Катрин не си еднакви по външен вид, а просто много си приличат. Това е така, защото са полусестри (а в сериала не са). В книгите Елена и Катрин са дъщери на една и съща майка. Не го очаквахте, нали?

5. Вампирите имат повече способности в книгите

Вампирите имат много умения в телевизионния сериал “Дневниците на вампира” – те са по-силни от хората, движат се по-бързо, оздравяват по-бързо от хората, имат способността да “хипнотизират” човеците, за да изпълняват нарежданията им и на практика могат да живеят вечно при правилните обстоятелства.

В романите обаче те могат да променят и формата си. Деймън специално използва формата на гарван доста често в книгите. В сериала не е така, но в пилотния епизод се обръща доста внимание на един гарван и изглежда, че просто впоследствие са решили да изоставят идеята.

6. Елена е руса в книгите

Елена е руса в поредицата от книги и освен това е със сини очи. Както знаем, Нина Добрев не е нито руса, нито светлоока. Предполага се, че това решение е продиктувано от идеята да бъде избрана най-добрата актриса за ролята, но тогава е малко учудващо защо просто не са боядисали косата на Добрев и не са сложили сини лещи. Каквато и да е действителната причина, промяната е чувствителна, но пък към днешна дата можем ли да си представим друг в образа на Елена на мястото на Нина Добрев?

7. Катрин е германка в книгите

View this post on Instagram

A post shared by The Vampire Diaries🥀❤️ (@lovingsalvatores_)

Историята на Катрин Пиърс е променена, за да съответства на произхода на Нина Добрев. В книгата Катрин е германка, но създателите са преценили, че ако бъде българка, това ще направи образът още по-силен и Нина ще може да влезе съвсем естествено в ролята. Вероятно да е българка е прозвучало и една идея по-екзотично.


8. Стефан пие от кръвта на Елена повече в книгите

Докато в сериала това се случва рядко, в книгите Стефан пие по-често от кръвта на Елена. Тъй като той има склонност да „включва“ тъмната си страна, когато пие човешка кръв, може би създателите на сериала са се спрели на по-умерената версия за повече реализъм.

9. Елена има сестра в книгите, а в сериала брат

В книгите Елена има четиригодишна сестра на име Маргарет. В сериала тя има брат, Джереми, който е в гимназията. Разликата отново е съществена, защото в сериала Джереми играе доста важна роля, има връзка с приятелката на Елена Бони и става ловец на вампири. Изобщо, цялата сюжетна линия се повлиява, защото Джереми е част от много важни моменти.

10. Елена обича Стефан, не Деймън в романите

View this post on Instagram

A post shared by Entertainment Weekly (@entertainmentweekly)

Вие от кой отбор сте – отбор “Стефан” или отбор “Деймън”? В началото Елена обича Стефан в сериала, но по-късно развива много силни чувства към Деймън и той е нейният финален избор (упс, дано сте гледали финала). Дали това решение е взето заради естествената химия между Деймън и Елена (в реалния живот те имат връзка за известно време), можем само да предполагаме.

Антоанета Дойчинова
Антоанета Дойчинова

Антоанета Дойчинова е преводач-редактор по образование. Обича пътешествията, хубавата храна, добрите хора, книгите и писането. Не харесва стереотипите и предразсъдъците, особено в литературата. На философията ѝ за живота най-добре пасва цитат от любим автор (Карлос Руис Сафон): „Блажен е онзи, по когото лаят идиотите, защото неговата душа никога не ще им принадлежи.“


Свързани:актрисиактьориДневниците на вампиракнигиНина Добревразличиясериали
Предишна 10 любопитни факта за Фани Попова-Мутафова 10 любопитни факта за Фани Попова-Мутафова
Следваща 10 ползи от лампа с хималайска сол 10 ползи от лампа с хималайска сол
Няма коментари

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Най-новите

10 причини трудното судоку да е по-добра вечерна тренировка за ума от поредния сериал
10 причини трудното судоку да е по-добра вечерна тренировка за ума от поредния сериал
22.07.2026
10 типични грешки, които всекидневно допускаме в кухнята
10 типични грешки, които всекидневно допускаме в кухнята
22.07.2026
10 причини българската провинция да умира
10 причини българската провинция да умира
22.07.2026
10 любопитни факта за Ърнест Хемингуей
10 запомнящи се мисли на Ърнест Хемингуей
21.07.2026
10 начина да превърнете деня на плажа в истинско приключение за децата
10 начина да превърнете деня на плажа в истинско приключение за децата
21.07.2026

Стани автор

Стани автор в © 10-те най

Последвай ни

FacebookLike
XFollow
InstagramFollow
ThreadsFollow

Най-четените днес

10 любопитни факта за Ърнест Хемингуей

10 запомнящи се мисли на Ърнест Хемингуей

Весела Ангелова
Весела Ангелова
21.07.2026
10 причини да ядем повече кайсии

10 причини да ядем повече кайсии

Иван Владиславов
Иван Владиславов
19.07.2026
10 типични грешки, които всекидневно допускаме в кухнята

10 типични грешки, които всекидневно допускаме в кухнята

Юлиян Лазаров
Юлиян Лазаров
22.07.2026
10 причини българската провинция да умира

10 причини българската провинция да умира

Гергана Георгиева
Гергана Георгиева
22.07.2026
10 факта за филма "Одисея", или как Кристофър Нолан разгневи боговете и раздели зрителите

10 факта за филма „Одисея“, или как Кристофър Нолан разгневи боговете и раздели зрителите

Мирослава Ненкова
Мирослава Ненкова
17.07.2026
10 факта за Нелсън Мандела

10 мъдри цитата от Нелсън Мандела

Весела Ангелова
Весела Ангелова
18.07.2026

Избрано

10 изречения = история: Руска магия (микроразказ)

10 изречения = история: Руска магия (микроразказ)

Лариса Николаевна, по мъж Георгиева, беше рускиня, отдавна преселила се в България, след като се влюбила и омъжила за хубавия…

Светла Дамяновска
22.02.2026
10 причини да напуснеш работното си място

10 причини да напуснеш работното си място

Всеки от нас рано или късно се сблъсква с тази идея – „Време ли е да напусна тази работа и…

Тони Димитрова
17.02.2026
10 вида сладък великденски хляб от различни точки на Европа

10 вида сладък великденски хляб от различни точки на Европа

Мис ИнГа
10.04.2026
10 начина да преоткриеш времето със себе си

10 начина да преоткриеш времето със себе си

В свят, в който динамиката на ежедневието не спира от зори до мрак, често се оказваме заобиколени от хора –…

Велислава Михайлова
17.06.2026
© 10-те най
Електронното списание © 10-те най събира най-забавните, любопитни, скандални и дори шокиращи истории – от музика и кино, през храни и места, които си струва да се посетят.
© 10-те най е хора и животни, цифри и литературни герои, догадки и научни открития.

 

Нашите автори
Контакти
Условия
Реклама
Партньори

© "Меломан БГ" ЕООД
  • СЛЕД 5 • ТВОЕТО ВРЕМЕ, ТВОИТЕ ПРАВИЛА
Username or Email Address
Password

Lost your password?