Книгите ни дават знания, мъдрост, развличат ни и развиват въображението ни. Те ни помагат да се обогатим и да опознаем заобикалящия ни свят, а понякога дори успяват да променят мирогледа ни.
Всяка книга носи своята уникалност, стига само да е близка до нашите усещания и интереси. Малко са обаче книгите, които остават в сърцето ни завинаги. Такива, които можем да прочитаме отново и отново и винаги да откриваме по нещо ново.
Днес ви представяме списък с 10 книги, които всеки трябва да прочете през живота си.
1. „Анна Каренина“
Лев Толстой
„Ана Аркадиевна четеше и разбираше, но ѝ беше неприятно да чете, сиреч да се занимава с живота на други хора. На самата нея много ѝ се искаше да живее… Но тя нямаше какво да прави и затова, като прехвърляше гладкото ножче в малките си ръце, мъчеше се да чете.“
2. „На изток от Рая“
Джон Стайнбек
„Казват, чистата рана зараствала най-бързо. За мен няма нищо по-печално от връзки, които се поддържат единствено посредством лепилото на пощенските марки. Не можеш ли да виждаш, да чуваш, да се докосваш до един човек, най-добре забрави го!“
3. „Гордост и предразсъдъци“
Джейн Остин
„Общоизвестна истина е, че всеки богат млад мъж трябва да си вземе съпруга. Все едно какво чувствува такъв един човек, все едно какво си представя, когато пристига за пръв път в някой край: тази истина е тъй загнездена в съзнанието на новите му съседи, щото всяко семейство го възприема като законна собственост на една от дъщерите си.“
4. „Клетниците“
Виктор Юго
„Просвещението лекува. Просвещението въодушевлявя. Всички благородни обществени начинания се коренят в науката, литературата, изкуствата, образованието. Създавайте човеци! Рано или късно проблемът за всеобщо образование ще се наложи.“
5. „Любов“
Елиф Шафак
,,Никога не е късно да се запиташ: ,,Готов ли съм да променя живота си? Готов ли съм да се променя отвътре?“ Наистина е много жалко, ако и един-единствен ден в живота ти е същият, както предишния.“
6. „1984“
Джордж Оруел
„Когато всички приемат една лъжа, насаждана от партия, ако във всички документи се пее една и съща песен, тогава тази лъжа се намества в историята и се превръща в истина.“
7. „Параграф 22“
Джоузеф Хелър
„Майор Майор беше роден прекалено късно и прекалено посредствен. Някои хора се раждат посредствени, други постигат посредственост, на трети посредствеността се налага отвън. Майор Майор бе придобил посредствеността си по трите начина. Дори между съвсем незначителни хора той се отличаваше със своята незначителност и на всички, които го срещаха, той винаги правеше впечатление с това, че с нищо не прави впечатление.“
8. „Пътеводител на галактическия стопаджия“
Дъглас Адамс
„Историята на всяка велика галактическа цивилизация преминава през три различни и ясно очертани периода: Оцеляване, Любознателност и Изтънченост, известни също и като периодите „Как?“, „Защо?“ и „Къде?“. Например първият период би могъл да се характеризира с въпроса „Как да се нахраним?“, вторият с въпроса „Защо се храним?“, а третият с въпроса „Къде ще обядваме?“
9. „Да убиеш присмехулник“
Харпър Лий
„Никога не можеш да разбереш един човек, докато не обмислиш нещата от неговата гледна точка.“
10. „Хари Потър и философският камък“
Джоан Роулинг
Няма значение дали обичате или мразите историите за Хари Потър, просто не може да не прочетете поне първата книга от легендарната поредица. За приключенията на малкия магьосник и за един различен свят – това е книга, която не може да отминете с лека ръка.
Диана Игнатова е студент, специалност „Медия икономика“ в УНСС. Отразявала е важни международни събития и новини в онлайн отдела на VOX Медия. Най-много обича да пише по темите история и култура.
Коментари