След ограниченията и изолацията, които хората от целия свят преживяха, предстои да се завърнем към нормалния ритъм на живот.
Предлагаме ви селекция от книги, които ще ви помогнат да запазите ценните уроци, които научихте по време на трудния период, и заглавия, които да повдигнат духа и настроението ви.
Казано накратко: 10 книги, които ни връщат към естествения ход на живота.
1. „За бавното живеене и насладата от живота“
Светлозар Желев
Душата има своя скорост (своя бавност) и литературата е тази, която знае повече за това. Когато разказваме една история, ние всъщност спираме за малко пясъчните часовници, излизаме от текущото време и строим друго, паралелно време. Всеки читател знае, че докато чете, пребивава едновременно в две времена – реално текущото и това на разказа. Да умножаваш времена, е от реда на чудесата, които и физиката не може да обясни. Да забавяш и отлагаш края посредством разказване на истории – също. Спомнете си само Шехерезада, която с всяка разказана история отлага ден след ден смъртта.
Георги Господинов
Бавно. Събудете се бавно, оставете живота да потече във вените ви заедно с глътките чай или кафе. Прояснете мислите си, помислете за деня, за любим човек и любимо място. Отпийте от емоцията. Излезте и свършете нещо добро, накарайте някого да се усмихне, причинете щастие. Направете деня си. Вечерта идва, а с нея и спокойствието на нощта. Животът е ваш. Намерете и се насладете на красотата в него, създайте я, ако не ви стига. Прегърнете и целунете близък, обичайте. И прочетете няколко страници. Бавно и с удоволствие.
Светлозар Желев
2. „Лек за депресията“
Д-р Стивън С. Иларди
Американският лекар и популяризатор д-р Стивън С. Иларди е завършил клинична и социална психология, както и математика и икономика, понастоящем преподава в Университета в Канзас, автор е на над 40 професионални разработки и през активната си терапевтична дейност е лекувал депресията на няколкостотин пациенти. В книгата „Лек за депресията. Как да победим депресията без лекарства“ Иларди предлага програма в 6 стъпки, наречена Терапевтична житейска промяна.
Ето какво казва той:
И шестте компонента на програмата ТЖП – омега-3 мастни киселини, ангажиращи ума занимания, физически упражнения, излагане на слънчева светлина, социални контакти и подобрен сън – притежават антидепресивни свойства. Това ни е известно от тоновете публикувани научни изследвания. Но ТЖП е единственият подход, който съчетава тези отделни елементи в цялостен вид – в комплексна програма от типа „стъпка по стъпка“, чието действие е много по-мощно от това на всеки от компонентите ѝ, взет поотделно.
А според психоложката Хариет Лърнър, автор на книги с милионен тираж, тази програма не е само за депресията. Всеки може да я използва за свое благо.
3. „Толкова различен живот“
Лучия Джованини
Как да преодолеете страха и негативните емоции по пътя към мечтите си
Пожелавали ли сте си някога различен живот? Искало ли ви се е да имате повече свободно време, да смените работата, да се преместите в друг град? Ако можете да промените нещо в начина си на живот, поведението, характера, отношенията с другите, бихте ли го направили? Може би и на вас всичко това ви изглежда много трудно, сложно и дори невъзможно за постигане… Казвате си: „Никога няма да успея“, „Нямам достатъчно пари, време, способности, идеи…“. Ако ви звучи познато, тази книга ще ви помогне. Ако търсите конкретно решение, ако искате да следвате сърцето си, ако не знаете откъде да започнете, тази книга ще призове вашата рационалност и чувствата ви, ще ви посочи пътя за постигане на желанията ви, най-накрая ще ви предложи средства, за да изберете истински желания от вас живот.
„Уау! Това е най-вдъхновяващата и задълбочена книга, посветена на живота и промяната, писана през последните години. Конкретни наблюдения, мъдри прозрения и неосъдителен тон, гарнирани с чудесни цитати и истории. Много въздействаща. Силно препоръчителна!“
Дерек Сивърс, автор, говорител на ТЕД, основател на Си Ди Бейби.
4. „Освободи живота си“
Лучия Джованини
Нещо не е наред в живота ви? Чувствате се като затворник на собствените си мисли? Тревогата и съмненията ви разяждат? Очевидно сте станали жертва на една от петнайсетте клопки, способни да съсипят не само ежедневието ви, но и отношенията ви с близки хора или професионалното ви развитие.
На страниците на книгата ще срещнете до болка познати ситуации, фрази, постъпки, които неусетно са се превърнали във ваши навици. Този съвременен наръчник по себепознание ще ви помогне да излезете от капана на собствените си стереотипи – онези, които ви подтикват към пагубни модели на поведение. И дори нещо повече – с помощта на техниките и упражненията, които Лучия Джованини е разработила на базата на практическия си опит, ще се научите да разпознавате клопките по пътя към щастието ви следващия път, когато неизбежно се сблъскате отново с някоя от тях.
5. „Изкуството да живеем просто“
Шумньо Масуно
Открийте спокойствието и щастието въпреки хаоса в съвременния свят с този наръчник от лесни за усвояване и практични уроци по дзен. Прочутият будистки монах Шунмьо Масуно черпи от вековната мъдрост, за да ви помогне да прилагате дзен във всеки един ден от живота си. Тези сто упражнения ще внесат повече радост и удоволствие във всекидневието ви, без да е нужно да правите резки промени или да полагате неимоверни усилия.
С всяка нова стъпка ще научавате как да откривате щастието не чрез необикновени преживявания, а чрез осъществяването на дребни промени в живота, чрез откриването на едно ново усещане за мир и вътрешно равновесие.
Ако светът отказва да се движи в посоката, в която желаете вие, може би е време да промените себе си. Тогава в какъвто и свят да попаднете, ще можете да се движите из него удобно и с лекота.
6. „Танцът на реалността“
Алехандро Ходоровски
Кой всъщност е Алехандро Ходоровски Прулански? Роден през 1929 г. в Чили, потомък на украински евреи, креативен, ексцентричен артист с множество превъплъщения – поет, писател, философ, драматург, комик, танцьор, кукловод, режисьор на култовите филми „Къртицата“, „Свещената планина“ и „Света кръв“, автор на пантомими и на комикси, основател на „паническия театър“… Ала преди всичко харизматичен маг, създател на психомагията и психогенеалогията, един от най-енигматичните визионери на нашето време.
Автобиографията му не е традиционно животоописание, а метафора и символ на приключението живот, изпълнено с вечно дирене и стремеж да бъдат преодолени границите на разума и тялото със силата на духа и на едно неистово въображение. За да добием сетива за онзи магически „танц на реалността“, който разкрива фантастични възможности и отваря неочаквани пътища, и да се слеем с неговия ритъм.
Сюрреалистичната коронна творба на митичния Ходоровски представлява терапевтичен акт, извисяващ, просветляващ и целебен. Екранната й версия, режисирана от него и представена за първи път на Международния филмов фестивал в Кан през 2013 г., в. „Гардиън“ определя като „спиращ дъха спектакъл“, съизмерим с творчеството на Фелини и Кустурица.
7. „Твоят втори живот започва, когато разбереш, че имаш само един“
Рафаел Джордано
Камий е вече почти четирийсетгодишна и на пръв поглед има всичко необходимо, за да бъде щастлива: съпруг и малък син, добре платена работа като търговски специалист, но се чувства потисната от еднообразното си съществуване и рутината на всекидневието си. Пътен инцидент води до запознанството ѝ с „рутинолога“ Клод Дюпонтел, запознанство, което ще се окаже от съдбоносно значение – за нея и впоследствие за много други хора. Дюпонтел ще ѝ предложи да я избави от „острия рутинит“, който я измъчва…
И Камий преминава с негова помощ през поредица от завладяващи приключения с любопитни наименования: „Искрящо бяло”, „Изкуство на моделизацията”, „Позитивен бележник”, „Отлепване на марките”, „Суха емпатия” и много други, които в крайна сметка ще я избавят от усещането за безсмисленост и ще променят живота й.
„Аз съм рутинолог” – казва Дюпонтел. „Рутино… какво?” – пита Камий в началото на романа. „Аз съм рутинолог” – казва Камий. „Рутино… какво?” – пита Изабел в края му.
8. „Денят, в който се научих да живея“
Лоран Гунел
Неделен слънчев ден в Сан Франсиско. Докато се разхожда по кея, наслаждавайки се на покоя след тежката работна седмица, пред Джонатан – млад мъж с кариера на застраховател, внезапно се изправя мургава красавица. Тя се вглежда в дланта му и изрича злокобно предсказание: краят на живота му наближава… Пред това шокиращо изпитание е изправен героят в последния роман на Лоран Гунел. Но това е изпитание – прозрение, „гранична ситуация“, в която откриваме себе си, своята автентична човешка същност.
Авторът ни въвлича в едно вълнуващо и светло приключение на духа, на ценностната трансформация и себепостигането. Универсалните въпроси за смисъла на съществуването, за щастието, за щедростта на общуването и отдаването тук намират своите отговори. И тези отговори са оптимистична алтернатива на доминиращия в съвременното общество култ към вещите и успеха. „Денят, в който се научих да живея“ е просветляващо пътуване към вътрешната свобода, към световете на другите и към разбирането, че човекът е част от едно изначално хармонизирано цяло.
9. „Чуй песента на вятъра / Пинбол“
Харуки Мураками
През пролетта на 1978 г. младият Харуки Мураками, тогава собственик на джаз бар в Токио, сяда на масата в кухнята си и започва да пише. Старомодно – първо с писалка, после на пишеща машина. Така се раждат новелите „Чуй песента на вятъра“ (1979) и „Пинбол“ (1980), първите в творчеството на един от най-известните съвременни японски писатели, забележителна фигура на световната литературна сцена през последните четиресет години. Те са и началните две книги от поредицата за Плъха, в която следва романът „Преследване на дива овца“ (1982) и своеобразният епилог „Танцувай, танцувай, танцувай“ (1988).
През историята за съзряването на двама млади мъже – анонимния разказвач и неговия приятел Плъха – двете ранни новели представят необичайно реалистичен за творчеството на писателя разказ за самота, натрапчива маниакалност и спонтанна еротика, но вече съдържат и особеностите на неговия по-късен стил. Дистанцираният и безстрастен повествовател нерядко е в ярък контраст с поведението на другите герои, а силно интроспективният разказ е изпъстрен със сюрреалистични елементи, които създават характерната атмосфера на литературния свят на чародея Мураками.
10. „Да се изгубиш нарочно“
Крис Захариев
Тази книга е толкова книга, колкото е и фотоалбум, пътепис, дневник със спомени и скок назад във времето, в което стартира пътешествието, променило живота ми. Без план, но с двама от най-добрите ми приятели и цяло лято пред нас сред най-затънтените кътчета на нашата родина.
Това приключение, тази книга е за вас.
За тези, които искат да се върнат на село, и за тези, които нямат село.
За тези, които цял живот са спали на палатка, и за тези, на които предстои да им се случи.
За тези, чието сърце трепва при мисълта за непознато място, и за тези, които предпочитат топъл чай вкъщи.
За тези, които се питат „Че к’во толкова може да ви се е случило?“, и за тези, които знаят, че има ли неизвестно в уравнението, отговорът на задачата винаги е приключение.
За оптимистите и за тези, на които просто трябва да им се напомни, че животът е хубав.
За изгубилите се и за тези, на които това не им пречи. По стръмните пътеки, в къщите на непознати баби, край изсъхналите реки и около тучните поляни в близост до недостроените хотели и преди всичко в раздрънканата ни кола винаги има още едно място.
За вас. Да, колата ни едва крета, жега е и климатикът не е бил измислен, когато са я сглобявали, но в крайна сметка какво интересно има в това да стигнеш безпрепятствено от точка А до точка Б?
Потегляме ли? Питате накъде? Що за въпрос? Ще разберем по пътя…
Европейско кино, фотография и Рей Бредбъри. Трите любими теми на Рада. Обича да пътува, но рядко посещава едно и също място два пъти. Фен е на синия цвят и червеното вино… дори и да не е от глухарчета.
Коментари