Граф Лев Николаевич Толстой е руски писател, смятан е за един от най-великите и влиятелни автори на всички времена. Произлиза от стар дворянски род. Роден е на 9 септември 1828 г. в семейното имение в Ясна поляна и е четвъртото от пет деца. Няколко години служи в Кавказ, а по време на Кримската война прекарва почти година в Севастопол и дори командва батарея.
Създател е на учението “толстоизъм” и заради това е отлъчен от Светия синод на Руската православна църква. Обявен е за светец на религиозното учение каодаизъм в Индокитай.
Получава номинации за Нобелова награда за литература всяка година от 1902 до 1906 г. и за Нобелова награда за мир през 1901, 1902 и 1909 г. Почетен член е на Петербургската академия на науките. Умира от пневмония на жп гара Астапово, след еднодневно пътуване с влак на юг. Потапяме се с десет цитата в незабравимото му творчество.
1. „Война и мир“
„Смъртта е събуждане от съня на живота.“
2. „Ана Каренина“
„Всички щастливи семейства си приличат, всяко нещастно семейство е нещастно посвоему.“
3. „Възкресение“
„Колкото и да се мъчеха хората, събрани няколкостотин хиляди на едно малко място, да осакатят тая земя, на която се притискаха, колкото и да набиваха земята с камъни, за да не расте нищо върху нея, колкото и да изчистваха всяка поникнала тревичка, колкото и да одимяваха с каменни въглища и нефт, колкото и да подкастряха дърветата и да гонеха всички животни и птици – дори и в града пролетта си беше пролет.“
4. „Хаджи Мурат“
„Ала макар да бе уверен, че е постъпил както трябва, усещаше в себе си някаква неприятна утайка и за да потъпче това чувство, почна да мисли за онова, което винаги го успокояваше: какъв велик човек е той.“
5. „Декабристи“
„Както онзи французин казвал, че който не е живял във Великата френска революция, изобщо не е живял, тъй и аз смея да кажа, че който не е живял в петдесет и шеста година в Русия, той не знае какво нещо е живот. Пишещият тези редове не само живя в това време, но беше един от дейците на това време.“
6. „Семейно щастие“
„Никой освен мене не биваше да го гледа продължително. Погледнах мъжа си, очите му се смееха, като ме гледаха, и на мене за пръв път след толкова дълго време ми беше леко и радостно да гледам в тях.“
7. „Ана Каренина“
„Уважението са измислили, за да прикриват празното място, дето трябва да има любов.“
8. „Изповед“
„Всичките ни действия, разсъждения, науката, изкуствата – всичко ми се стори като детски каприз. Разбрах, че не може да се търси смисъл в него. Докато действията на трудещия се народ, творящ живота, ми се видяха като единственото истинско нещо. И разбрах, че смисълът, който се придава на този живот, е истината; и аз го приех.“
9. „Отец Сергий“
„Висшето общество тогава се състоеше, а аз мисля, че винаги и навред се състои от четири категории хора: 1) богати и придворни; 2) небогати, но родени и израсли в царския двор; 3) богати, които се нагаждат към придворните и 4) нито богати, нито придворни, които се нагаждат към първите и вторите.“
10. „Ана Каренина“
„Вие смятате, че войната е необходима? Прекрасно. Който проповядва война – в специален, преден легион, и да върви на бой, в атака, преди всички!“
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.