Няма по-цветен, невинен и вълшебен свят от този на едно дете. Както малките, така и по-големите жадуват да пътуват във вселената на фантазията и приказките.
Ето някои заглавия, които са чудесно бягство за малки и пораснали деца. Представяме ви 10 страхотни детски книги от каталога на издателство “Колибри“.
1. „Работна Мецана и още любими стихотворения и приказки“
Леда Милева
Този сборник се издава по случай 100-годишнината от рождението на голямата българска поетеса Леда Милева. Съдържа някои от най-обичаните стихотворения и приказки в българската детска литература, илюстрирани от художничката Невена Ангелова.
Леда Милева (5 февруари 1920 – 5 февруари 2013) е автор на едни от най-обичаните стихотворения за деца. Преводачка, общественичка и дипломат, дъщеря на поета Гео Милев. Била е ръководител на детско-юношески предавания в Радио София, главен редактор на детски списания, редактор в издателствата „Народна младеж” и „Български писател”. От 1966 до 1970 година е генерален директор на Българската национална телевизия. Посланик и постоянен представител на България в ЮНЕСКО, Париж. Председател на Съюза на преводачите в България и дългогодишен председател на българския център на Международния ПЕН клуб. Народен представител е в Осмото и Деветото народно събрание и Седмото велико народно събрание.
Автор е на повече от 30 стихосбирки за деца, театрални и радиопиеси, превеждани на английски, френски, немски, руски, полски и други езици, както и на множество статии по проблемите на литературата, превода и международното културно сътрудничество. Преводач е на съвременна американска, английска и африканска поезия.
2. „Принцът и просякът“
Марк Твен
„Принцът и просякът” излиза за пръв път през 1881 г. Твен описва в него с много ирония и сарказъм, но и по един характерен за него изключително увлекателен начин, недъзите и нелепостите в английската държава и съдебната й система през XVI век по време на управлението на династията Тюдор.
Марк Твен използва един доста често срещан в литературата и във фолклора похват – размяна на дрехи, което води до редица превратности и недоразумения. Това е разказ за две момчета – едното е принц, наследникът на Хенри Осми, чието раждане се очаква напрегнато от цяла Англия, а другото е просякът Том Канти, син на крадец и мошеник, роден в крайна нищета и чиято поява на бял свят не радва никого. Размяната на дрехи между двамата води до редица приключения, които ще служат и на двамата герои като уроци за цял живот.
3. „Басни за деца“
Жан дьо Лафонтен
Кой не знае басните на Лафонтен? Повече от три столетия малки и големи в целия свят черпят поуки и мъдрост от приказните му герои. А когато до този вълшебен свят се докосне поетическо перо, магията става двойна
В това томче са събрани емблематични басни за деца от френския класик, поднесени на български от Атанас Далчев и Александър Муратов, двама изкусни майстори на стихотворната реч.
Басните за деца на Жан дьо Лафонтен разкриват дълбоката същност на човешката природа. Авторът осмива порочни нрави, които нямат давност: лицемерието, ласкателството, егоизма, глупостта, малодушието, горделивостта.
4. „Приключенията на Пиляпа, бялото бръмбарче“
Раймондо Варсано
Една чудесна книга за малки, големи и още по-големи! Книга мъдра и забавна, която ще докосне вашия дух и вашите сърца. Децата ще се заливат от смях, а възрастните ще се смеят от сърце. Причудливи и симпатични, персонажите, които бръмбарчето Пиляпа среща по своя път, напомнят хора, които сигурно познавате. Паяк-Як, Бухал-Чухал, Нищо-Нещо, Лисица-Умница са само част от пъстрите герои, с които ще се запознаете в приказката.
Бялото бръмбарче Пиляпа си търси приятел… И сигурно ще намери, защото това е голямата му мечта. Защото, който търси… намира. И ако ти, скъпи читателю, срещнеш Пиляпа и станете приятели… Това би било най-хубавото нещо на света!
Илюстрациите са на Петя Радивчева (Пиетра). Тя завършва СУ “Св. Климент Охридски”, специалност право. Паралелно с това учи композиция и рисунка като частен ученик при българския художник и карикатурист Димитър Вълчев. След дипломирането си живее пет години в Барселона, Испания, където завършва магистърска програма “Илюстрация и графичен дизайн” в Idep Barcelona Higher School of Graphic. Участва в редица съвместни изложби в Барселона и Мадрид.
5. „Пук!“ (меки корици)
Валери Петров
Това се случило едно лято. Съвсем близо до плажа, от който долитали смях и викове, стърчала сред пясъка стъклена телефонна кабина. А вътре в кабината стояло малкото Лили по банско костюмче. С едната си ръчичка то държало слушалката, а с другата – пластмасово харпунче; от време на време то се почесвало с харпунчето между плешките, защото кожата му се белела от слънцето и го сърбяла. Представяте ли си картинката: най-отпред кабината с Лилито, зад нея – жълтият плаж с чадърите, а най-отзад – синьото море и белите чайки над него…
Няма да разказваме цялата приказка, ще кажем само, че е пълна с изненади – странни морски животни, прилични на хризантеми, кафяви и зелени водорасли сред приказни пасбища, където се стрелкат шарено набраздени рибки. Лили среща и едно „ужасно” същество, риба, то се знае, само че кръгла като балон, цялата ъглеста и бодлива… Така започват чудатото приятелство на Лили със страшния Хрили и синята приказка „Пук!”, посветена на всички деца и хора с добри сърца…
Илюстрациите в книгата са дело на Мила Янева-Табакова.
6. „Конференцията на животните“
Ерих Кестнер
Когато в един прекрасен ден лъвът Алоис, слонът Оскар и жирафът Леополд се срещат на чаша чай край езерото Чад в Северна Африка, те дълго мислят и заключават: светът на хората е несправедлив; възрастните не могат да правят нищо друго освен революции, нови болести, глад и войни.
Колко жалко за децата! Животните са длъжни да им помогнат. Ще организират конференция на животните, за да решат как да оправят света.
Делегати от всички краища на планетата тръгват на път към Високата къща. Почетни гости са деца от петте континента. Но какво да направят, че хората да ги чуят? Трябва да измислят изкусни и нечувани номера. В чудати приключения се впускат плъховете, мишките, изобретателните молци. А накрая животните прибягват до наистина отчаяна мярка…
Книгата „Конференцията на животните“ излиза за първи път в превод на български език. Написана през 1949 г., непосредствено след Втората световна война, и до днес тя е страстен апел за правата на децата, срещу насилието, глупостта и политическото невежество.
Илюстрациите (почти толкова известни, колкото и самата история) са дело на талантливия художник и любимец на децата от цял свят Валтер Трир.
7. „Златна книга на приказките“
съставител: Жечка Георгиева
Имало едно време едно много четящо момиче, което обожавало приказките и се забавлявало с тях дълги години. И един ден си казало: само ако можех да съставя книга с всичките си любими приказки… Така че когато след много години станало издател, сбъднало и мечтата си. Приказките се оказали 79 на брой и никой не се учудил, че сборникът се харесал на всички и се издавал непрекъснато в продължение на повече от 10 години.
Сега, близо 15 години след последното издание, „Колибри“ го предлага на новите поколения, които не са имали радостта да се насладят на подборката от български, руски, френски, английски, арабски и много други приказки от цял свят, както и шедьоврите на братя Грим, Андерсен, Вилхелм Хауф, Шарл Перо и много други!
8. „Копче за сън“
Валери Петров
Тихо! Искате ли да надникнем в стаята, където е креватчето на малкия Оги? Добре. Ето ни вътре. Лампата е угасена и в тъмното се виждат само една картонена кутия от телевизор, пълна с играчки, и бялата възглавница, в която е потънала главицата на Оги. До него е полегнал и дядо му, тъй като Оги още не е свикнал да заспива сам – плаши го тъмният ъгъл отсреща. Там наистина се крие нещо, само че то никак не е страшно, дори напротив. Но после ще разберем какво е – сега да чуем какво си говорят двамата в тъмното…
Валери Петров е виден български поет, сценарист, драматург и преводач. Изключително продуктивен автор на лирична и сатирична поезия и на книги за деца. Известен е с блестящите си преводи на Уилям Шекспир на български език. Академик на БАН от 2003 година, той е вписан в почетния списък на Международния съвет за детска книга заради „Пет приказки“.
Страхотните илюстрации в „Копче за сън“ са на Мария Налбантова.
9. „Приказки за непослушни деца“
Жак Превер
Това е първата книга за деца на френския поет Жак Превер, публикувана е през 1946 г. Осем очарователнии и не чак толкова послушни приказки от вълшебника Жак Превер, в които животните са герои, а хората не са дотам съвършени.
Щраус, който поглъща камбани и разговаря с Палечко, моржове, които си подхвърлят гардероби и още много чудесии. Тъжни антилопи, насядали напразно край трапезата. Лъвче в клетка, което посреща гости, и звероукротител със свиреп и зверски лик. Кон, който живее сам-самичък на самотен остров. Недоволен дромадер, който слуша сказка за разликата между камилите и дромадерите (това, което отличава дромадера от камилата, е, че той едничка гърбица си има, а на камилата са две). Магарета, които правят смехории, и още много чудесии, пръснати в очарователните приказки от ненадминатия вълшебник Жак Превер.
Илюстрациите са на Елса Енрикес, а художественото оформление е дело на Кирил Златков.
10. „Домашна читанка“
Колектив
„Домашна читанка“ е сборник с произведения за деца от Златния фонд на българската литература. Той обединява знакови творби на български писатели от 19. век до наши дни, като се започне с Петко Славейков, Иван Вазов и Чичо Стоян, мине се през Ран Босилек, Дора Габе и се стигне до Георги Мишев, Георги Константинов и Марко Ганчев.
В книгата са публикувани незабравими детски стихотворения като „Малък Пенчо“ (П.Р. Славейков), „Молитва“ (Иван Вазов), „Зеленчуци, който не яде“ (Цанко Церковски), „Зайченцето бяло“ (Леда Милева), „Щурец и мравка“ (Александър Божинов), „Нови панталонки“ (Веса Паспалеева) и др. Включени са и творби на П.К.Яворов и Елин Пелин, подходящи за деца.
Като във всяка истинска читанка и тук има кратки разкази за деца („Хитрана“ от Асен Разцветников, „Бърза помощ“ от Ран Босилек, „Най-хубавото – що е то?“ от Георги Мишев и др.), поучителни приказки („Не е моя работа“ от Атанас Далчев, „Делко и Поседелко“ от Димитър Гундов и др.), гатанки, игри с думи.
„Домашна читанка“ е предназначена за децата от предучилищна възраст и за най-малките ученици, които се учат да четат. Илюстрациите на художничката Мария Налбантова добавят забавен и съвременен поглед към тези произведения от българската класика за деца.
Европейско кино, фотография и Рей Бредбъри. Трите любими теми на Рада. Обича да пътува, но рядко посещава едно и също място два пъти. Фен е на синия цвят и червеното вино… дори и да не е от глухарчета.