Средата, която асоциираш за своя, неимоверно оказва огромно влияние върху това като каква личност се формираш. Затова е от изключителна важност да подбираш с особено внимание с какви хора прекарваш по-голямата част времето си.
Животът е този, който ни среща, но само ние самите избираме кого да задържим и кого да пропуснем. Да, случва се да допускаш грешки при този подбор, докато оформиш важните и ценни за теб критерии, на които трябва да отговарят истинските ти приятели. Времето ще те научи, така е, но с цел доброжелателство и ние ще ти дадем няколко жокера за това.
Признаците, по които да познаеш кои са „твоите хора“ и кой не са, са много, но сега ще споменем по-осезаемите от тях.
1. Виждате се само, ако те намерят време за вас
Разликата между истинските и фалшивите приятели се крие в това кога и как се виждате. Ако винаги ти звъниш и предлагаш да се видите, а отсрещния човек ти обръща внимание само и единствено, когато няма нищо друго за правене, не влагай повече в тези отношения. Нараненият ще си ти. Няма как да накараш насила някого да остане в живота ти. А и ти самият нямаш нужда да държиш някой излишен. Отпадне ли, ще отвори място за някой, може би по-ценен за теб. Не се страхувай да напускаш подобни контакти. Сам си правиш услуга.
2. Натякват грешките ти при всеки удобен случай
Има хора, които не могат да осъзнаят, че човек се променя. И най-осезателните промени се случват след най-големите грешки. Който не греши, той не живее, а просто съществува на тази земя. И ако при всеки удобен случай ви вадят и размахват пред лицето грешни постъпки, които сте направили назад във времето, това е показателно за тях. Те самите са останали там в миналото, а ти си продължил напред по пътя си. Отсял поуките от ситуацията и променен след нея. Не се поддавай на опитите на „уж приятелите“ ти да те дърпат назад. Пътят ти не е натам.
3. Задушават те
Ако си в нормални, хармонични взаимоотношения с околните ти близки, ти самият се чувстваш някак лек, одухотворен, всичко е в мир и точно на мястото си. Започнеш ли да чувстваш несигурност, появяват ли се съмнения в главата ти относно казани думи или извършени постъпки от страна на някого, който имаш за близък. Усетиш ли се неспокоен, изнервен или сякаш стиснат за гърлото от едно досадно чувство на зависимост от конкретен човек, по-добре се „пусни“ от тези взаимоотношения. Те са крайно нездравословни за теб. Отвори сърцето и обятията си за нови, по-приятни хора, които да влязат в живота ти.
4. Пренебрегват целите и мечтите ти
Нерядко човек има една сакрална мечта, която се надява да постигне. Доближи ли се до нея обаче понякога започва да го обхваща страх да я достигне. Именно в тези моменти е добре да имаш истински приятел, които да ти е подкрепа. Да те окрили с думи или действия и да ти даде тласък да продължиш смело напред към мечтата си. Не получиш ли подобна подкрепа, започне ли да те разубеждава и да ти обяснява как няма начин да осъществиш желанията си, този човек не заслужава да е наричан от теб „приятел“.
5. Не са честни с вас
Да ти кажат това, което знаят, че искаш да чуеш и да чуеш това, което действително се е случило са две различни неща. Първото ще е постъпка на несериозни и неискрени хора, докато второто е действие, което истинският приятел прави към близките си. Той знае, че винаги е по-добре да се каже истината, макар и понякога да е грозна, отколкото да се сипят куп красиви лъжи. Защото на лъжата краката са къси. И колкото по-късно се разбере за една изречена лъжа, толкова по-лошо за казалия я. А и… който веднъж си е позволил да те излъже, със сигурност ще го направи и втори път. Щом ще поставяш от тук нататък всяка негова дума под съмнение, защо изобщо да поддържаш взаимоотношения с него?
6. Попивате негативизма им
Да, много по-лесно е да се отдадеш на негативни мисли и емоции. „Този не става за нищо“, „аз си изпълних задачата како трябва, но не ме оцениха по достойнство“ – винаги другият да е виновен също е сред най-лесните оправдания. Но какъв е смисълът? Негативните мисли и поведение не водят до нищо градивно. А всяка ситуация е като една монета – винаги има две страни.
Въпрос на личен избор е върху коя ще се концентрираш. Ако ти избереш негативната, то истинският приятел ще те хване и „издърпа“ от кофти мислите с позитивизъм. Гледай да имаш повече такива хора в обкръжението си, защото ние сме събирателен образ на хората, с които най-често общуваме в ежедневието си. А никой не обича мърморенето като едни сърдити пенсионери, нали?
7. Завист в най-чиста форма
Докато един седи и се оплаква, друг действа, работи здраво и постига целите си. Развива се и това още повече бърка в очите на чакащите и вечно недоволните и „недооценените“. Вселенски баланс, карма в природата или както искаш му кажи, но бъди от активните и загърби мърморещите. Завистта не е качество присъщо на добрия приятел. Ако някой прояви подобно държание към теб, той е по-скоро недоволен от ебе си, отколкото от теб. Или ще трябва сам да си помогне, или да позволи на друг да направи това. Но докато сам не пожелае това, не се бутай да си в обкръжението му. Най-много да си причиниш слизане надолу по стълбичката на Щастието.
8. Предизвикват ниските емоции у вас
Ползват ли ви за съучастник в говоренето на клевети и грозни думи по чужд адрес, не искаш да общуваш повече с подобен тип хора. Лесно е да обиждаш, да си циничен, да си дори мислено ограничен. Но тази омраза не води до нещо различно, още повече до нещо по-добро. Живеем в предимно демократичен свят – учим се да приемаме различните и да не ги съдим прибързано; да не лепим етикети от пръв поглед. Среда, в която има основно хейтъри, не искаш да е твоята среда. Защото както ти можеш да съдиш другите, така и теб може да те съдят. А в тази позиция добре ли ще се почувстваш? Тогава защо да искаш друг да бъде в нея?
9. Стремят се да ви променят
Когато избираш да допуснеш някой близо до себе си, го правиш от чиста мисъл и желание. Ако си движен от други подбуди, рано или късно това ще си проличи. Не те ли приеме някой такъв, какъвто си (с всичките ти плюсове и минуси), не е ли с теб не „въпреки“, а основно „заради“ определени твои качества – този човек няма място в приятелския ти кръг.
Ти трябва да си наясно със себе си – какъв си, какви са твоите стабилни морални ценности и би ли позволил на някого да те променя. Ако го позволиш, това ще те направи ли по-добър човек? Отговориш ли с „не“ на този въпрос, нека контактът с този човек да остане в миналото. По-добре ще е за теб.
10. Не сте си взаимно полезни
Съзнаваме, че това звучи малко като, че искаш да използваш отсрещния, но не натоварваме с негативизъм този израз. Да сте си от полза всъщност е нещо, абсолютно задължително в едни здрави приятелски отношения. Ако не мислиш, че има какво да научиш от човек, с който прекарваш време, което сам избираш да му отделиш, вместо да правиш нещо градивно за себе си, тогава, защо да си похабяваш единствения невъзобновяем ресурс?
Идеята тук е, че търсим компанията на някой, който или може да е полезен за нас или ние за него. Независимо дали със съвет, дали с пример – полезността е нещо, което изгражда стабилни отношения, първоначално базирана на най-чистото чувство – благодарност. За получения урок, за напътствията и след това е една добра основа за старт на по-дълбоки и сериозни приятелски отношения.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.
Коментари