Вярваме, че датата 24 май е специална за всеки българин. Тя показва колко значимо дело са извършили светите братя Кирил и Методий, чиито наследници сме! Дело никак не малко – дали са на света азбука, на която пишат хора в 23 държави на два континента. Това са приблизително 252 милиона европейци и азиатци, които използват кирилицата като официална азбука.
Това велико начинание заслужава да му бъде отдадено нужното внимание. Всеки град ежегодно отбелязва с почетно шествие Деня на светите братя Кирил и Методий и на българската азбука и книжовност.
Но как всеки един от нас би могъл да допринесе за още по-празничната атмосфера?
Например – възможно ли е в училището или читалището, които са местата, най-свързани със зараждането на любовта към буквите, четмото и писмото, да се отбележи този голям за нашия народ празник по малко по-алтернативен, а защо не и атрактивен начин? Може! Как?
В следващите редове ще ти предложим няколко творчески дейности, с които празникът на българските букви може да бъде отбелязан в рамките на малка общност.
1. Размяна на книги
Книгата е най-ясният символ на кирилицата – крайният резултат от смисъла на четмото и писмото. Какъв по-добър начин да отбележиш празника на буквите от това да размениш с твои познати (а защо пък не и с непознати) любимите си книги?
Ако си част от малка общност – клуб, клас, група съседи от блока или училището – можете да поставите на достъпно за всички място кутия, в която всеки да остави по една своя любима книга. В деня на празника всеки участник може да си вземе нова книга, подарена от някой друг.
От вътрешната страна на корицата можеш да оставиш името си и някакъв отличителен знак – ако сте в училище, например класът; ако сте в жилищна кооперация – етажът и т.н. Така, чрез размяната на книги, може не само да се споделят вдъхновения, но и да се създадат нови познанства.
Колко хубав краен резултат – нови връзки, родени чрез буквите, в деня, посветен на тях!
2. Литературен куиз
Куизовете са доста популярно занимание напоследък и именно затова са отличен начин едновременно да се покажат знания и да се отбележи празникът на българската писменост.
Може да организирате куиз на тема „Българската писменост“, „Български литературни автори“, „Интересни факти около създаването на кирилицата“ и още много други.
Състезанието може да бъде индивидуално или по отбори. Добра идея е да превърнете събитието в поредица от куизове – например от понеделник до петък участниците събират точки, а в събота е кулминацията: финалният куиз и определянето на шампиона.
Вариантите за провеждане са много – на живо, онлайн, с карти, чрез презентации или с помощта на приложения. Най-важното е накрая всички да си тръгнат усмихнати, научили нещо ново и горди, че са част от този празник. 😊
3. Кръстословица, посветена на българските автори
Друго подобно занимание е решаването на кръстословици. И това може да се превърне в състезателна седмица, както при куизовете. Тук обаче фокусът може да бъде изцяло върху българските автори – техните биографии, произведения и интересни факти около създаването на най-емблематичните им творби.
Имаме толкова много, и все талантливи писатели, че само докато започнете подготовката за изработването на такава кръстословица, сами ще се изненадате колко много неща не знаете за най-именитите ни литературни творци – а дори не сте подозирали, че те са истина! Забавно е. Поучително е. А и истински вдъхновяващо – опитай!
4. Превод на старобългарски
Да, разбираме, че това е предложение за малко по-напреднали, но няма лошо да се опита и от по-неподготвени хора.
Ако си се чудил как е изглеждала старобългарската писменост, кои букви са отпаднали, как са се преобразували от глаголица в кирилица – всичко това ще разбереш в действие, когато се захванете да превеждате някаква класическа история (ти и твоята приятелска компания, съучениците ти или просто твоите съмишленици в идеята за по-нестандартно отбелязване на 24 май).
Също може да е по-продължителен процес – един да се запознае с глаголицата, друг да избере произведение за превод, трети да започне да се упражнява с писането на практика и т.н.
5. Лично творчество
За по-творческите личности също имаме предложение: организирайте си ден на личното творчество.
Да, не е лоша идея да извадиш скритите си бележки наяве. Покажи таланта си пред по-голяма аудитория и бъди готов да се срещнеш с реакциите ѝ. Прочети стихотворението, което мислиш, че най-добре си написал, пред свои приятели. Чуй и ти самият техните произведения. Обсъдете какво ви харесва и какво – не.
Важно е да бъдете искрени, но не груби в критиките си – когато се избегне нападателният и назидателен тон, шансът една критика да бъде приета добре е много по-голям.
6. Театрална пиеса
Чудесното слово достига до много повече хора посредством представянето му чрез театрална пиеса. От векове това е една от най-харесваните форми на интерпретация на велики автори, останали във времето. Добре е да си припомняме техните мъдри мисли, техните прозрения и житейски поуки. А как по-добре да стане това, освен чрез театрална постановка?
Така би се дал шанс за проява на актьорските заложби у някои хора, които може би дори не подозират, че носят такива. Затова не се плашете – не се изискват високи професионални умения за това. Просто желание, старание и добро произведение. Опитайте – ще ви хареса 😊
7. Настолни игри
Настолните игри са добро занимание, което развива мисълта, обогатява знанията, а и са добро решение за приятно изкарване на времето както в затворени пространства, така и на открито.
Сещаш ли се как се играеше на „държави, градове, села“? Тук даже и географските познания ще излязат на показ! Може да добавите още някоя категория думи и ще видиш колко забавно ще се получи играта.
Хем ще се посмеете заедно с приятели, хем ще го направите по начин, с който може да се отбележи най-светлият празник за българите – този на книжовността ни.
8. Фото конкурс
Това предложение е за хората с „различен поглед“ за нещата. За тези, които успяват да уловят мига. Отправете си предизвикателството да направите снимка, която по някакъв начин да се свързва с празника на кирилицата. Дали ще е снимка на табела с характерен надпис или слоган, дали ще запечатате в кадър деца, учещи се да пишат, а защо не просто разглеждащи книжка?
Дай воля на въображението си и си направете един фото конкурс с твоите близки и приятели. Така ще можете и да видите уникалните кадри, и да обсъдите различните идеи на всеки от вас. Какво по-хубаво от подобна обмяна на опит и то по повод най-светлия български празник?
9. Работилница на открито
Това е предложение по-скоро към по-малките. Може да измислите различни занимателни и творчески игри, които да изпълните на открито място – като двор, полянка в парка или на пикник в гората, ако времето е хубаво.
Може да познавате изписани думички на магнитна дъска, които трябва да бъдат обяснявани с жестове; може да изработвате от пластилин различни символи, които свързвате с българската писменост.
А ако сте вкъщи и имате печка на разположение, опитайте се да изработите от полимерна глина или пък от тесто за сладки първата буква от името си, а защо не и цялото ви име – иии да го изпечете. Става чудесна идея за бижу или курабийка за хапване (зависи кой вариант сте избрали с малчугана).
10. „Фестивал на кирилицата“
Това е малко по-голямо и трудно начинание, но пък има ли желание, има и начин. Може да разпространиш идеята сред съученици, да споделиш и на учителите си. Ако сте по-големи, пък и вече сте родители, организирайте семействата си със свои близки и направете на децата си един малък празник.
Различни състезания на тема „азбука“, помогнете им да направят реклами пана за празника или пък рисунки, които да участват в своеобразен конкурс, и най-харесваната да спечели награда.
Като стане време за обяд, може да направите кулинарно състезание за „най-тематичен“ сандвич, например, и какво ли още не. Накрая накарайте децата да усетят духа на празника и да посеете зрънцето любов към него у тях, защото това е най-важното и смисленото на този ден!
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.