На 11 март ще освободим дивата си страна с „Мей червената панда“ на Дисни и Пиксар.
Най-новата оригинална продукция от създателите на отличените с „Оскар“ за най-добър анимационен филм „Отвътре навън“ и „Феноменалните“ ни предлага забележителен, изпълнен с много въображение и хумор, нетипичен поглед към порастването.
„Мей червената панда“ ни запознава с Мейлин Лий – непохватно, но самоуверено 13-годишно момиче, което носи каквото си иска, казва каквото си иска и няма време за размотаване.
Тя е хваната в капана на бушуващите хормони, разкъсвана между хаоса на тийнейджърската възраст и трудно изпълнимата роля на изрядна дъщеря – властната ѝ майка Минг, която е меко казано загрижена, вечно ходи по петите ѝ и никога не е далеч от нея, което не е особено приятна ситуация за който и да е тийнейджър.
На всичкото отгоре Мей открива забележими промени в интересите си и най-вече, в тялото си, но тя се е настроила за най-хубавата година в своя живот и нищо на света няма да я помрачи.
Един ден обаче в огледалото Мей не вижда не себе си, а една голяма и пухкава червена панда. Дребен факт, пропуснат да бъде споменат от семейството й – нейните предци са имали специална мистична връзка с тези животни и всеки път, когато се развълнува и изпитва силни емоции (което, за тийнейджър като нея, е практически непрекъснато), Мей се преобразява.
А животът у дома и в училище така и така не е лесен, какво остава, ако непрекъснато се превръщаш в див звяр. Ще успее ли Мей да намери баланса и да държи под контрол дивата си страна? И по-важното, ще се приеме ли такава, каквато е, и ще може ли да убеди майка си, че вече е голямо момиче, което може да се грижи за себе си?
Оригинален и смел, изпълнен с редица странности, много енергия и изненади, „Мей червената панда“ обещава поредното незабравимо приключение на Дисни и Пискар, което успява по неподправен начин да ни забавлява, да провокира въображението и да докосне сърцата на малки и големи.
Освобождаваме дивата си страна с „Мей червената панда“ от 11 март само в кината, а в дните преди премиерата музикалният портал © Меломан.бг • Музиката на твоя живот ви дава шанс да спечелите страхотен подарък от филма – два тефтера с 3D корици и една шапка с уши. Попълнете формата за регистрация, отговорете на въпроса до 10 часа на 10 март и бъдете готови за награда. Успех!
Дни преди официалната премиера на “Мей червената панда“ у нас поглеждаме зад кулисите на продукцията. Ето 10 любопитни факта за атмосферата, героите, сюжета и тайните детайли около лентата. А тук е скрит и отговорът на въпроса…
1. Действието в „Мей червената панда“ се развива в Торонто, Канада, през 2002 г. И тъй като за създателите на филма изграждането на автентична среда е изключително важно, за да пресъздадат емблематичния силует на града, отличителния му архитектурен стил и китайски квартал, художниците разглеждат стотици реални препратки от този период, но черпят вдъхновение и от продукции като „Сейлър Муун“, „Хелоу Кити“ и комиксите на Мидзаки.
Реалистичният облик на града, в който се развива действието, е важен, за да е по-правдоподобен фантастичният елемент. Затова във филма могат да се видят абсолютно реални атрибути от този период – автомобилите, мебелите, дрехите, дори и опаковките на прясно мляко, които по онова време са били под формата на найлонови пликове.
2. За да пресъздадат максимално достоверно китайския квартал и храма на семейство Лий, създателите на филма правят още по-задълбочено проучване – от детайлното изучаване на двете основни улици на реалния китайски квартал в Торонто до посещение на музея на азиатското изкуство в Сан Франциско. „Културната автентичност беше от изключително значение за нас“, споделя режисьорката Доумий Ший. „Посетихме и няколко исторически храма в Калифорния, построени от ранни китайски заселници, само за да се докоснем до атмосферата на този тип храмове.“
3. Централна тема в „Мей червената панда“ е връзката между майка и дъщеря тийнейджър, която е ключова за Доумий Ши, тъй като е вдъхновена от нейната истинска история. През 2002 г., когато се развива и действието в анимацията, тя е на 13 години и е имала много силна, комплексна, забавна (сега) и нелепа (тогава) връзка със своята майка. Част от най-щурите и нелепи моменти във филма са действителни събития, в резултат именно на тази връзка.
4. Художественият директор, oтговарящ за дизайна на героите – Джейсън Дриймър, споделя, че визията на Ши за това как трябва да бъдат създадени и изградени те, е вдъхновена от множество източници и стилове. „Тя е голям фен и много се интересува от аниме и стоп моушън като начин на създаване на съдържание и мисля, че искаше да направи точно това – да обедини специфичните за анимето лица с непропорционални тела, които често се използват в стоп моушън анимациите”.
Също така Доумий реферира и към китайските порцеланови скулптури, които по много деликатен и мек начин пресъздават човешката фигура. А в допълнение, Ший е голям фен на Хаяо Мидзаки (един от най-популярните японски автори на комикси), както и на филмите на Едгар Райт. И този необикновен микс от вдъхновения създава нашите герои – абсолютно уникални и различни.
5. За създателите на филма е истинско предизвикателство да покажат трансформацията на един тийнейджър в зверче. Супервайзърът по ефектите Дей Хейл споделя, че „гигантското розово пуф избухване“ е отличителният ефект и запазена марка на филма. „Опитахме със стоп моушън ефекти, но в крайна сметка решихме да действаме с тези обемни ефекти с мъглив елемент, през които преминава трансформацията. Самите оператори на филма, чрез ефектите на камерата, допринесоха много, за да се предадат силните емоции, предшестващи трансформацията на Мей“.
6. Най-най-най-голямата мечта на всеки тийнейджър е да гледа на живо любимата си музикална група. За Мей Лий и приятелките ѝ това е 4Town – най-популярната момчешка група в света. Това е и първата музикална група, представена в анимация на Пиксар. За да изглежда точно както трябва, музикалният продуцент и президент на The Walt Disney Music Том МакДугъл организира среща между създателите на филма и хитовите изпълнители Били Айлиш и брат ѝ Финиъс, правейки важното уточнение: „Когато решаваме с кои изпълнители да работим за музиката на нашите продукции, ние не ги подбираме по това кой е най-популярен в момента, а кой би бил най-подходящ за нуждите на проекта. В случая на Били и Финиъс имахме късмет, че съчетават и двете“.
7. Като всяка банда по онова време, 4Town имат една отличителна песен. Песента, заради която Мей се превръща в маниакален фен на групата, обсебена до лудост по тях. Това увлечение е първата ѝ стъпка към порастването. Били Айлиш и брат ѝ Финиъс създават емблематичната за филма песен “Nobody Like U”, както и още две хитови песни, които звучат през цялото време, пренасяйки зрителите обратно в началото на хилядолетието. А носителят на Оскар, Grammy и Еми композитор Лудвиг Гьорансон (Черната пантера, Мандалориан) създава музиката към филма.
8. В момента, целта на живота на Мей Лий и нейните приятелки е да посетят концерта на 4Town, така че задачата за създателите на филма е ясна – мястото, на което ще се проведе концертът и самото събитие трябва да изглеждат впечатляващо! Художниците започват с реалните размери на стадиона „Роджърс център” в Торонто, известен като „Скай доум”, aдаптирайки ги към мащаба на филма, за максимална автентичност.
9. На оператора на филма Махиар Абусаеди е поверена задачата да създаде реалистично концертно преживяване: „Толкова бях обсебен от създаването на сцената с концерта на момчешката банда, че прекарах цял уикенд в гледане на всеки музикален клип на NSYNC и Backstreet Boys, което можах да открия”, споделя Абусаеди. „Искахме камерата и хореографията ни да пресъздадат усещането от този тип събития от късните години на 90-те и началото на новия век”.
На концерта на 4Town присъстват повече от 30 000 души, което е повече, отколкото може да бъде заснето в един-единствен кадър. „За да може да ги пресъздадем, използвахме няколко чисто нови функции за Престо – нашият главен софтуер за създаване на анимация“, споделя техническият супервайзър Пол Канюк. „Taка успяхме по максимално автентичен начин да пресъздадем еуфорията на тълпата, пеенето, танцуването и общуването им с бандата.“
10. Екипът по осветлението добавя повече от 4900 светлини за сцената на концерта. „Изградихме истински светлинен спектакъл, за да създадем тези страхотни анимирани светлини, съобразени с музиката и атмосферата на концерта, които определено вдъхнаха живот на събитието”, споделя операторът Джонатан Питко.
Европейско кино, фотография и Рей Бредбъри. Трите любими теми на Рада. Обича да пътува, но рядко посещава едно и също място два пъти. Фен е на синия цвят и червеното вино… дори и да не е от глухарчета.
Коментари