Щом четете този текст, това означава, че сте любител на чуждите езици и въпреки желанието, нямате достатъчно мотивация да започнете, защото целият процес на учене ви се вижда толкова бавен и скучен.
Да, вярно е. Едва ли ще говорите китайски или италиански за три месеца, но като изберете най-добрия начин на учене, може пък и да ви се получи! Защо не? Затова – ето 10 забавни и безплатни начина да научите любимия си език или да подобрите вече придобитите си чуждоезикови умения!
1. Дуолинго (Duolingo)
Duolingo е много полезна апликация за начинаещи. Започва се с общи неща, но след време стават по-детайлни. Предлага безплатни инструкции на около 30 езика с причудливи анимационни герои и истерични фрази, които държат учещите мотивирани и забавлявани!
2. Мемрайз (Memrise)
Още една много полезна апликация за начинаещи в изучаването на чужд език. Използва флаш карти като помощни средства за учене. Специализирана е в изучаването на езици, но предлага и широк кръг от други теми.
3. Детски филмчета
Когато сме начинаещи в един език, учим като бебетата. Винаги се почва от нулата, т.е. с азбуката или как се казва на око, морков, топка. Може да потърсим в YouTube детски филмчета като „Дора Изследователката“, „Маша и мечока“ и много други, които са популярни сега и може да ги намерим на различни езици. Колкото и да звучи тъпо, те наистина помагат, защото са с лесна лексика и не са толкова сложни. Пък и защо да не се почувстваме отново като деца!
4. Интерпалс (Interpals)
Ако искате да опознавате различни култури, докато учите езици, това е вашето място. Какво трябва да направите? Регистрирайте в сайта и да попълните вашия профил. След това трябва да намерите сред останалите регистрирани някого, който иска да ви помага с изучаването на езика, избран от вас, някого, с когото ще си говорите за това мина вашият уикенд, какво сготвихте днес или за последния филм, който гледахте с приятелите си. Ще се запознаете хора от целия свят и е напълно възможно някои от тях да станете най-добри приятели.
5. Айтолки (Italki)
Това е нещо подобно на Interpals, само че тук може да намерите частни учители, които ще ви помагат при изучаването на езика. Това не е безплатно, разбира се, но и не е много скъпо и почти всеки може да си го позволи. След като напреднете, може пък точно вие да сте сред новите учители там.
6. Тандем (Tandem)
Това е още една апликация, която е много полезна и интересна. Различното тук е, че докато си говориш с някого, имаш възможност за превод на целия разговор. Така научаваш много нови думи и фрази, докато се забавляваш и повтаряш: „Оле, колко е яко! Искам още!“
7. Разговорен клуб
Ако живеете в голямо място, със сигурност ще намерите разговорни клубове в някои от най-познатите кафета. Какво се случва? Група хора се събират да си говорят по различни теми на езика, който изучават, докато си пият кафето или пък бирата. Сега ви минават мисли през главата, че такова нещо може би не съществува във вашия град. Добре. Може и да няма, но защо да не сте вие тези, които ще го стартират? Много е просто. Правите събитие във Facebook или други социални медии, където ще бъде забелязано и хората, които са заинтересовани със сигурност ще се присъединят. Опитайте! Ще ви хареса!
8. Писане на блог или дневник
Може би не сте от хората, които обичат да пишат или така мислите, защото все още не сте опитали. Писането на блог може да бъде много полезно за вас, както и за хората, с които ще споделяте идеите си. Избирате езика, на който искате да пишете. След това си набелязвате различни теми – разбира се, това, което ви харесва най-много, без значение дали ще бъдат филми, книги, пътувания, хобита… Също така може да започнете дневник, в който ще пишете как е преминал деня ви, желания за бъдеще и най-различни неща! Бъдете креативни!
9. Книги и списания
Днес вече можем да намерим любимите книги на много различни езици както в градските библиотеки, така и в интернет. Полезно е, когато четете на чужд език да държите един речник до вас и бележник, за да си записвате всичко, което смятате, че е добре да запомните. Ако пък не си падате по книгите, тогава може да четете списания, които също са пълни с информация и ще ви помогнат да научите нови думи.
10. Музика, сериали, филми
Вярвам, че това са любимите неща на много хора! Има ли по-хубаво от разходка на фона на любимата ни музика или уикенд в леглото с „Игра на тронове“. Свършва последният сезон и не знаем какво да правим с живота си. Идея: изгледайте го още веднъж, но този път използвайте друг език за субтитри, за да бъде по-интересно. Същото може да направите и докато гледате някой филм, както и да смените любимата си музика с… това, което харесват в Бразилия, например!
Голям фен на Стивън Кинг, трилър и приключенски филми. Обича музика, пътувания, предизвикателства и истории, които вдъхновяват. Вярва в себе си и своите възможности, защото, който не е опитал – не е успял!
Коментари