С настъпването на пролетта природата се събужда с цялото си великолепие – разцъфнали дървета, свеж въздух и… птичи песни. Независимо дали се намираме в града, на село, в планината или до река, птиците са неизменна част от пейзажа около нас. Те носят живот, цвят и звук в ежедневието ни, често без да го осъзнаваме.
България, със своето разнообразие от географски форми и климатични условия, е дом на над 400 вида птици. Някои от тях са редки, други идват само за гнездене или миграция, но има и такива, които виждаме почти ежедневно – наши постоянни крилати съседи.
Ето кои са 10-те най-разпространени птици в България.
1. Гълъби
Най-разпространената птица в Европа и Азия, въпреки че буди противоречиви чувства. За някои са „плъхове с крила“, за много самотни хора – утеха, а за децата – радост. Изключително привикнали с хората, те не се страхуват да се приближат, когато искат. За жалост често стават жертва на бездомните кучета и котки или на колите. Истината е, че гълъбите са неизменна част от градския пейзаж.
2. Врабчета
Тези любими на малки и големи скокливци са изключително сладки. Те също са много привързани към хората, но за разлика от гълъбите имат по-силни инстинкти за самосъхранение.
3. Гарвани
През зимата придават усещането за филм на Хичкок. Граченето им има леко страшно и готическо звучене през тъмните зимни вечери. За разлика от гълъбите и врабчетата, гарваните определено знаят как да пазят дистанция от човека.
4. Свраки
По-малки на ръст, по-лесно се виждат и са много по-нахални за храна. Черно-белите птици са навсякъде из парковете през пролетта. За съжаление са доста агресивни и често убиват гълъбчета.
5. Гларуси
Да, за повечето хора гларуси има само по морето. Но истината е, че тази птица обикаля из цяла България, а крясъците ѝ напомнят, че е станало време за море.
6. Кълвачи
„Докторите“ на дърветата. Те са изключително полезни, тъй като се хранят с вредители по дърветата. Срещат се в почти всички гористи райони в страната.
7. Гугутки
Няма човек, който да не помни от детството си песента на гугутките и това да не му носи поне малко утеха. Хубавата новина е, че в България има достатъчно зелени площи, за да ги чуваме още.
8. Врани
По-малки от гарваните, но също толкова кресливи. Не винаги са дружелюбни – често се случва да взимат храна от децата или дори да нападат малки кученца.
9. Кос
Една от най-разпространените птици в България. Символ на пролетта и лятото. Основен звуков фон (освен бибиткането на колите), безплатно почистване от насекоми и любим герой от детските песни – и още много.
10. Славей
Видът му не е запомнящ се, но песните му се чуват надалече и надлъж. Славеят е една от най-добрите певчески птици в света. Обитава храсти и гъсти дървета из цялата страна. Красивата малка птичка не е много достъпна за хората и избягва прекия контакт.
България е истински рай за орнитолозите и любителите на природата. Освен тези 10 вида, по нашите земи могат да се срещнат десетки други интересни и красиви птици – от соколи и щъркели до ярки синигерчета и жълти овесарки. Достатъчно е само да погледнем нагоре, да се заслушаме и да си напомним колко живот има около нас.
Гергана Георгиева е едновременно историк и специалист човешки ресурси. Обича да намира неща, които я вдъхновяват. Писането за нея е начин на живот, а девизът ѝ: „По добре да пробваш, отколкото да не пробваш. Няма излишно знание!“.