Със своя мрак, фантастични светове и неподражаем стил, Тим Бъртън се превръща в едно от най-разпознаваемите имена в съвременното кино. Режисьор, продуцент, сценарист и артист, той създава свят, в който тъмнината и хуморът съжителстват в неочаквана хармония. От ранните си анимационни проекти до филми, превърнали се в емблеми, пътят му е изпълнен с въображение, странности и неподправена креативност.
Неговите герои често са аутсайдери – самотни, неразбрани и вечно търсещи своето място. Това придава на творчеството му емоционална дълбочина, която стои под повърхността на визуалната ексцентричност. Историите на Тим Бъртън се разгръщат като цели вселени, в които странността е красота, а мракът крие нежност. С тази статия се впускаме в най-интересните факти от живота му.
1. Родителите
Бащата – Уилям „Бил“ Бъртън, е бивш бейзболен играч от малката лига. След като прекъсва спортната си кариера, дълги години работи в отдела за паркове и отдих на Бърбанк. Бейзболното игрище в центъра за отдих „Олив“ в Бърбанк, е кръстено на него. Майката – Джийн Ериксън, притежава магазин за подаръци с котешка тематика.
2. Раждането
Тим Уолтър Бъртън е роден на 25 август 1958 г. в Бърбанк, Калифорния – град, известен с телевизионната и филмова индустрия. Той е единственото дете в семейството.
3. Детството
Детството му е самотно, потиснато и лишено от емоционална близост. Родителите му не са жестоки или враждебни, но между тях и малкия Тим съществува своеобразен емоционален вакуум. Той често се чувства неразбран и бяга в измислени светове чрез рисуване, писане и гледане на филми на ужасите. В стаята си има голям прозорец, през който гледа двора. Без обяснение, родителите му го зазиждат и на негово място оставят тясна цепнатина, през която може да надникне навън, но само ако се качи на бюрото си. Причината за това тяхно действие не става ясна. Самият Бъртън така и не ги пита защо са го направили.
4. Бабата
Чувствайки все по-отчужден в родния си дом, около 12-годишна възраст се мести да живее при баба си. Първо – временно, а по-късно за постоянно. Баба му се оказва ключова фигура в живота му. За разлика от Уилям и Джийн, които не разбират ексцентричността му, баба му му дава нужното пространство и подкрепа, без да се опитва да го променя. Тази нова среда му позволява да се отдаде на въображението си. По-късно Тим се мести в малко помещение над гаража ѝ, където плаща символичен наем, работейки в ресторант. Там създава първите си късометражни филми, използвайки 8-милиметрова камера и експериментирайки със стоп моушън анимация. Един от ранните му опити е „Островът на доктор Агор“, заснет, когато е едва на 13 години.
5. Победата
В девети клас участва в общински конкурс за повишаване на екологичната култура сред децата, организиран от отдела за обществено здраве. Целта е да се направи плакат или рисунка, насърчаваща хората да не хвърлят боклуци и да пазят града си чист. Тим подхожда към темата по свой ексцентричен начин. Въпреки мрачния стил, рисунката печели конкурса, а наградата е 10 долара и привилегията творението да бъде публикувано във вестника, поставено на обществени места из Бърбанк и по камионите на градската служба по чистота.
6. Рисуването
Още от малък не се чувства особено комфортно да общува с връстниците си или с възрастни, затова започва да рисува. Превръща го в ежедневен ритуал, подобен на дневник. Прави го върху всичко, което му попадне под ръка – салфетки, разписки, гърба на писма или празни кутии. Много от неговите филми са започнали като малки скици, без сценарий, само с един герой, странно същество или абсурдна идея. Така се раждат персонажи като Едуард Ножиците или Джак Скелингтън. Голяма част от тези рисунки са събрани в книгата „The Art of Tim Burton“, в която са включени над 1000 негови илюстрации, някои от които никога не са били публикувани преди това.
7. Институтът
Въпреки че не е добър ученик в традиционния смисъл и има посредствени оценки, артистичните способности и визуалното мислене на Тим Бъртън започват да изпъкват. На 18 години печели стипендия за Калифорнийския институт по изкуствата – художествено училище, основано от Уолт Дисни, което подготвя новото поколение аниматори. Учи анимация на герои и попада сред млади хора със сходни интереси, както и в среда, която насърчава нестандартното мислене. Един от студентските му филми – „Стъблото на чудовището от целина“ привлича вниманието на анимационния отдел на Walt Disney Productions. След като завършва института, започва работа като стажант аниматор за Walt Disney Studios.
8. Дисни
В Дисни работи като аниматор, художник на сценарии, графичен дизайнер, арт директор и концептуален художник по няколко филма. За съжаление, неговият стил просто не се вписва в стила на анимацията на Дисни. Студиото обаче подкрепя алтернативните му артистични стремежи и през 1982 г. му помага в продуцирането на първия му късометражен филм – „Винсънт“. Този полуавтобиографичен шестминутен черно-бял стоп моушън филм е базиран на стихотворение, написано от Бъртън, разказващо за младо момче, фантазиращо, че се е превърнало в неговия герой – актьорът Винсънт Прайс. Бъртън успява да накара самия Прайс да бъде разказвач във филма.
Следващият му игрален филм – „Франкенуини“, e с продължителност 29 минути. Той разказва историята на младо момче, което се опитва да съживи кучето си, след като е прегазено от кола и убито. След завършването на „Франкенуини“, Дисни уволняват Бъртън, защото е похарчил твърде много от ресурсите на компанията за филм, който е твърде мрачен и страшен за целевата аудитория от деца.
9. Връзките
Запознава се със студентката по изкуства Лена Гисеке. През 1989 г. сключват брак, но връзката им трае само 4 години. Причините за раздялата им остават неизвестни, но по всичко личи, че бурният свят на Бъртън трудно се съвместява с традиционния брак. Малко след това започва връзка със стрийптийзьорката, а след това модел и актриса Лиса Мари. Тя става не само негова партньорка, но и муза за някои от най-емблематичните му филми. След почти десетилетие заедно, двамата се разделят през 2001 г.
По време на снимките на „Планетата на маймуните“, се запознава с актрисата Хелена Бонам Картър. Това бележи началото на най-известната и дълга негова връзка. Заради него актрисата променя бунтарския си начин на живот и се отдава на семейството. Тя го дарява със син – Били Реймънд, и дъщеря – Нел. Макар да са семейство, двамата живеят в съседни къщи, свързани с вътрешен коридор, като по този начин демонстрират уважение към личното им пространство.
След раздялата им през 2014 г., Бъртън за известно време се отдръпва от светлината на прожекторите. През 2022 г. се появяват слухове за връзка между него и италианската актриса Моника Белучи. Те се запознават на филмовия фестивал „Люмиер“ в Лион, а през 2023 г. Белучи потвърждава публично отношенията им.
10. Страховете
Режисьорът изпитва необясним страх от маймуни, който датира от детството му. Той казва, че маймуните го притесняват заради техните непредсказуеми движения и близостта им до човека, което предизвиква у него чувство на тревожност. Когато поема режисурата на „Планетата на маймуните“, това става доста интересно лично предизвикателство за него. Макар че маймуните в този филм са компютърно генерирани и са изиграни от актьори в костюми, самият факт да се занимава толкова близо с тези създания предизвика у него известен дискомфорт. Тим Бъртън се старае да канализира притесненията си в креативна енергия и да използва тази тревожност, за да създаде по-напрегната и мрачна атмосфера във филма.
Има и страх от летене, който често е голямо препятствие за него при пътуванията му по време на снимки и премиери. Винаги се чувства напрегнат и неспокоен преди полет, което понякога го кара да избира алтернативни методи за пътуване или трябва се подготвя психически много сериозно.
Весела е от онези хора, чието чувство за хумор може да те разсмее до сълзи и да те разплаче до смях. Завършила е „Право“, но всячески се опитва да избягва тази сфера. Работила е в едни от най-гледаните риалити формати като „Big Brother“ и „Фермата“.