Тревожността у хората вече се е превърнала в постоянна черта. Спокойно можем да я наречем „болестта на XXI век“. Това, разбира се, няма как да не окаже влияние и върху съня. Колкото по-напрегнат и тревожен е бил денят ти, толкова по-неспокоен ще бъде той. Мислите ти ще бъдат ангажирани с проблемите и няма да позволят на съзнанието да се уедини, за да може човек да се отпусне, да релаксира и да се зареди с енергия за следващия ден.
Дълбокият сън е възможен само при подобни условия, а при тревожно състояние се превръща в мираж. А именно той е най-полезен за човешкото тяло и съзнание. Как тогава да си го осигурим? Ето няколко съвета от нас за полезни навици преди сън, които биха помогнали за по-лесно заспиване и по-качествено наспиване.
1. Четене на книга
Това е навик, който по принцип е полезен – развива въображението и обогатява разговорния речник на човека. Оказва се обаче, че е и чудесно занимание за вечерните часове преди сън. Цялостният ритуал по лягане, завиване, стопляне на тялото в леглото и предразполагане към сън, съпроводен от една добра история, която четеш, е изключително подходящ. Особено за хора, които не могат да заспят веднага щом „помиришат възглавницата“.
2. Отделяне на време за теб самия в тишина
В ежедневието си човек е все забързан, непрекъснато заобиколен от хора, и сякаш главата му се „надува“ от постоянното „жужене“ около него. Прибираш се у дома — и там те чака нова порция шум от всички вкъщи. Разказвате си кой какво е правил, кога и как, и отново се озоваваш в сладка „говорилня“. Затова е добре, когато се усамотиш в стаята си и започнеш да се подготвяш за сън, да постоиш известно време в тиха обстановка. Така неусетно ще се балансираш, ще се успокоиш и ще заспиш много по-лесно.
3. Без екрани поне 30 минути преди сън
Ето това е един от сериозните бичове на днешното време – екраните ни заобикалят отвсякъде. Дори сме принудени да работим чрез някои от тях – било то на компютър, таблет или телефон с тъчскрийн. А когато се прибереш вкъщи, още от вратата пускаш телевизора, за да разбереш какво се е случило днес по света и у нас. И така неусетно се оказва, че си прекарал целия ден пред екрани. Очите се натоварват, съзнанието се превъзбужда и трудно се успокоява след това. А как да заспиш, когато си ентусиазиран? Затова – по-далеч от екраните преди лягане!
4. Подготовка за утрешния ден
Добре е човек да не оставя всичко за последния момент. А какъв по-подходящ момент от този преди лягане, за да се подготвиш за утрешния ден? Провери какво ще е времето, за да избереш подходящо облекло; събери необходимите неща за деня; приготви си обяд, ако отиваш на работа. Дори можеш мислено да си набележиш маршрута, по който ще се придвижваш, за да прецениш дали е най-удачният.
5. Бърз преговор на задачите за следващия ден
Да бъдеш подготвен е повече от полезно умение. Затова ти предлагаме да си създадеш навик вечер, преди лягане, да преговаряш задачите за следващия ден. Така шансът да забравиш нещо е минимален. Освен това ще ти помогне и в организационно отношение – да прецениш кое кога да свършиш, така че времето ти да бъде максимално добре уплътнено и да успееш да свършиш повече неща.
6. Слушане на тиха, успокояваща музика
Отново се връщаме към шумното ежедневие и нуждата от спокойствие, за да може организмът по-лесно и плавно да премине в състояние на покой по време на сън. Тук на помощ идва тихата, лежерна музика — може да бъде дори без вокал, само инструментал. Вероятно не го осъзнаваш, но подсъзнателно имаш нужда от това. Веднъж щом опиташ, почти сигурно е, че неусетно ще изградиш навик да слушаш успокояваща музика преди сън.
7. Затопляне на леглото
Е, не говорим това да се случва през летните месеци – тогава и без друго температурите са високи дори вечер. Но през останалите три сезона на годината не е никак лоша идея да затопляш леглото си преди сън. Един чудесен трик за това е използването на затопляща възглавничка. Включи я около 10 минути преди да си легнеш. Докато измиеш зъбите си и се върнеш в спалнята, леглото вече ще те очаква с топлите си обятия.
8. Орална хигиена
На това ни учат от деца. Но в тийнейджърския период, подтикнати от нуждата да се бунтуваме срещу всички досегашни морални съображения, нерядко миенето на зъбите преди лягане се прескача. Ако някой се увлече по този път, той запазва този непостоянен режим на орална хигиена и за напред. А не бива! Все пак ядеш всеки ден, нали? Редно е да поддържаш тази част от тялото си, която използваш за целта. Хигиенично е, полезно е… няма минуси, откъдето и да го погледнеш!
9. Равносметка на изминалия ден
Улисани в това да отмятаме едно след друго всяко задължение, вписано в дневния лист, често забравяме да си дадем ясна равносметка в края на деня за това как е минал той. Дали сме останали доволни от всичко свършено? Дали нещо може да се оптимизира? Трябва ли нещо да се подобри? Пълноценно ли е изминало времето, отделено за всяка една дейност? На пръв поглед дребни (дори някой би ги квалифицирал като „безсмислени“) неща, но всъщност са важни, за да знаем дали сме си били полезни. А това е усещане, което кара всеки да се чувства добре.
10. Благодарност за това, което имаш
И не на последно място по важност, но последно по добри практики преди сън, е благодарността за изминалия ден: за всичко, което си имал в него и продължаваш да имаш, както и за това, което си изгубил и не трябва да тъжиш за него. Важно е да вземеш правилните уроци и да се постараеш да ставаш все по-добър с всеки изминал ден. Но не в конкуренция с някой друг, а със самия себе си. Умението да благодариш е качество, което се изгражда у човека от самия него. И притежаваш ли го, добре е да го прилагаш колкото се може по-често – особено в края на деня.
Артистична натура, скрита в облика на „сериозната професия“ (занимава се с финанси). Търсач на преживявания, с интерес към пътешествията и изкуството във всичките му форми. Дете на морето – обожава морския бриз в косите, пясъка между пръстите на краката и звука на разплискващи се морски вълни.