За хората родени след или около 1989 година датата 9 септември със сигурност е просто ден от календара. За всички останали обаче денят е нещо, което цял живот ще помнят. Дали заради пропагандата, на която всички бяхме подложени преди „промените“, или заради пищните тържества, които съпътстваха всяка поредна годишнина от Деветосептемврийския преврат… всеки може да каже сам за себе си. Факт е обаче, че преди време този ден беше почивен и даваше повод за приповдигнато настроение.
А какво казва историята за деня 9 септември?
В нощта на 8 срещу 9 септември 1944 г. е свалено правителството на Константин Муравиев и на власт идва правителство на Отечествения фронт, начело с Кимон Георгиев. Отечественият фронт взема властта в България с помощта на силите на Трети Украински фронт на Червената армия. След тази дата настъпва мащабна политическа, икономическа и социална промяна в българското общество. България скъсва с хитлеристка Германия и попада в съветската сфера на влияние.
Събитията на 9 септември са последвани от вълна на насилие. Тези масови беззакония продължават няколко месеца и са постепенно поставени под контрол от властите със създаването на т.нар. Народен съд в края на 1944 г. Според различни оценки броят на убитите през този период е между 20 000 и 40 000 души. Осъдените на смърт от т. нар. „Народен съд“ са 2730 души – министри, депутати, журналисти, банкери, кметове, свещеници, земевладелци, учители.
В историографията отпреди 1971 г. по пропагандни причини се твърди, че случилото се на 9 септември е „народно въстание“. Оттогава до 10 ноември 1989 г. събитията на тази дата получават определението „социалистическа революция“. След политическата промяна от 1989 г. събитието е определяно като „военен преврат“.
И до днес обаче датата продължава да разделя българското общество. За мнозина тази дата е свързана с коренна промяна – премахване на капиталистическия строй и изграждането на едно по-справедливо социално общество – комунистическото. За други 9 септември е черна дата, кървав преврат, довел до ликвидирането на демокрацията и частната собственост, почернил живота на стотици хиляди българи.
Извън пределите на политиката, днес ви предлагаме да се върнем 25-30 години назад. Във времето, когато 9 септември беше общонационален празник, а площадите бяха изпълнени с хиляди манифестиращи хора, облечени в най-новите си дрехи и гордо развяващи българския трибагреник. Ще погледнем на онова време обаче с усмивка и 10 от най-впечатляващите указателни, че дори и назидателни табели, които събрахме от интернет архивите. Запазен е оригиналният правопис на авторите!
Коментари